fbpx
MENU

Algoritmi na društvenim mrežama

Jeste li primijetili da se različitim osobama na društvenim mrežama prikazuju različiti sadržaji?

Facebook
Posted: January 22, 2024

Nekim osobama više će „iskakati“ sadržaji o kuhanju, drugima o šminkanju, trećima o nogometu i slično. Zašto je tomu tako? Za to su zaduženi društveni medijski algoritmi.

Algoritmi na društvenim mrežama određuju što će vam se na nekoj društvenoj mreži pojavljivati od sadržaja, kada, ali i koliko često. Oni usmjeravaju određene vrste sadržaja prema određenoj publici te na taj način potiču ljude da provode više vremena na određenim platformama. Cilj je naravno zadržati korisnika na baš toj – njihovoj platformi jer vam nudi sadržaje koji vam se sviđaju i koji su vam zanimljivi. Algoritmima se sadržaj sortira na način da se svakom korisniku društvenih mreža prikazuje upravo ono što najviše želi vidjeti, a čini to na temelju vaših prošlih aktivnosti i oznaka “Sviđa mi se”. Svaka veća online mreža razvila je vlastite algoritme koji upravljaju čitavim sadržajem koji se objavljuje na tim društvenim mrežama.

ADVERTISEMENT

Algoritam je sam po sebi zapravo skup uputa koji se koriste za obradu ulaznih podataka i rješavanje problema, odnosno algoritmi predstavljaju programske i podatkovne strukture koje su vrlo složene i često se grade i nadograđuju godinama. Google primjerice ima algoritme koji prolaze kroz ogromne količine sadržaja i na temelju toga rangiraju rezultate na Google web tražilici i tu se radi o ogromnom skupu podataka koje je potrebno analizirati, a zatim i sortirati. Svaka mreža prilagođava svoje algoritme na malo drugačiji način kako bi ispunila očekivanja koja korisnici imaju kod različitih platformi.

Postoje 4 razine na koje se odvijaju računalni algoritmi:

1) Razina prioriteta – ona podrazumijeva kreiranje točno određene liste koja pretpostavlja najbolje opcije za pretraživanje riječi koju korisnik traži. Primjer: Netflix – on vam prikazuje listu preporuka serija i filmova po vašim željama.

2) Razina klasifikacije – odabira kategorije – podrazumijeva korištenje osobnih informacija koje je korisnik sam naveo ili upisao. Primjer: Upravo ste završili fakultet, te vam izlaze sadržaji vezani za otvorena radna mjesta.

3) Razina asocijacija – algoritam koji pronalazi poveznice koje najviše odgovaraju preferencijama korisnika, a temelji se na osobnim podacima i interakcijama na društvenim mrežama. Primjer: Amazon koristi slične algoritme kako bi prepoznao stvari koje ste pretraživali i na temelju toga vam daje prijedloge proizvoda koji bi vas mogli zanimati.

4) Razina filtracije i odvajanja potrebnog od nepotrebnog. Primjer: Algoritmi prepoznavanja govora koju koristi Siri (osobni asistent napravljen umjetnom inteligencijom). Ti algoritmi odvajaju glas osobe koja se obraća Siri od pozadinske buke.

društvene mreže

Izvor: Pexels

ADVERTISEMENT

Kako društvene mreže podrazumijevaju softverske i internetske platforme pomoću kojih se prikupljaju, dijele, pohranjuju, procesuiraju, ili dostavljaju medijski sadržaji koji mogu utjecati na svjesnost, stvarnost, percepciju i prihvaćanje, one mogu promicati određena ponašanja. Korisnici društvenih mreža nažalost ovise o algoritmima i pretpostavkama izbora sadržaja na koje ih internet navodi. Kada na Google-u nešto pretražujemo, najčešće se oslanjamo na prvo što nam se pojavi i vjerujemo algoritmu, no to može biti opasno jer internet danas u velikoj mjeri kreira našu stvarnost, naše mišljenje, percepciju i slično. Gledano s te strane, filtriranje sadržaja kojeg korisnik pretražuje ili vidi na naslovnicama društvenih mreža može utjecati na njegovu percepciju općenito.

Vrlo je važno da budemo svjesni toga da nam algoritmi ponekad nameću kakav ćemo sadržaj gledati, a to zatim može utjecati na to kakvo ćemo mišljenje stvarati, a posljedično i kako ćemo se ponašati. Ukoliko stalno gledamo slične sadržaje, naš mozak može afirmirati jedno stajalište te možemo prestati promatrati stvari iz više smjerova.

Jedan od savjeta kako bi izbjegli ovu situaciju jest da pokušate istraživati različita stajališta o temama koje vam se prikazuju kako biste sami mogli stvoriti svoje mišljenje. Važno je shvatiti i da algoritam pokušava učiniti ljude što dužim korisnicima njihove platforme, više nego što im želi pružiti sadržaj koji zaista žele. Također, sadržaj koji se odlukom računalnog algoritma usmjerava prema nekom djetetu može biti vrlo opasan jer dijete ne razumije moguće posljedice oponašanja nekih radnji koje vidi na internetu, stoga je važno da roditelji koliko je god moguće pokušaju nadzirati na koji način djeca koriste društvene mreže.

Izvor naslovne fotografije: Unsplash

Preporučeni sadržaj

briga o sebi

Kako su povezani menopauza i self-care

by | Oct 14, 2024 | Health,Life,Preporučeni sadržaj | 0 Comments

Žene su uvijek bile pod nekim pritiskom da moraju biti savršene i superžene, zaboravljajući pritom na svoje stvarne potrebe i želje. Vrijeme je za promjene!Briga o sebi...

čaj od limuna

Topla limunada – zašto biste je trebali uvesti u svoju rutinu

by | Oct 13, 2024 | Health,Life,Preporučeni sadržaj | 0 Comments

Približavaju nam se hladni dani kada više nego ikada pašu nam vrući napitci. Mi predlažemo da otkrijete prednosti vruće limunade.
djevojčice

Međunarodni dan djevojčica: Kako podržati djevojčice da ostvaruju svoje snove

by | Oct 11, 2024 | Life,Mental health,Preporučeni sadržaj | 0 Comments

Ovogodišnja tema Međunarodnog dana djevojčica, koji se obilježava 11. listopada, je "Vizija djevojčica za budućnost". Upravo nas je to nagnalo da se zapitamo – kako...

ples

Naučite plesati – pripremili smo popis plesnih škola i tečajeva koji će vas pokrenuti

by | Oct 11, 2024 | Entertainment,Life,Preporučeni sadržaj | 0 Comments

Ako razmišljate o tečaju plesa ili novom hobiju, pripremili smo za vas popis plesnih škola i tečajeva u Zagrebu.
Adnan i Admir Mehmedović

Zagrebačka 4:AM kreativna agencija natječe se u čak dvije kategorije na prestižnim Music Cities Awards 

by | Oct 11, 2024 | Business,Entertainment,Preporučeni sadržaj | 0 Comments

4:AM agencija uvrstila Hrvatsku u finale za prestižnu globalnu nagradu Music Cities Awards.
menopauza je i dalje tabu

Zašto nas je sram reći da prolazimo kroz menopauzu?

by | Oct 11, 2024 | Health,Life,Preporučeni sadržaj | 0 Comments

Iako je perimenopauza i menopauza sasvim normalan dio života jedne žene, i dalje potiho šapćemo o toj temi, pogotovo žene koje kroz nju prolaze. Zašto je ona i dalje tabu tema ili tema koje se sramimo?
sam u kući_imdb

Božićni klasik “Sam u kući” ove godine gledamo u Lisinskom uz glazbenu senzaciju Zagrebačke filharmonije

by | Oct 10, 2024 | Entertainment,Life,Preporučeni sadržaj | 0 Comments

Postoji nekoliko razdoblja u godini kojima se iznimno jako veselimo. Jedno od njih je i božićno vrijeme koje mnogima predstavlja i najljepše doba godine.Poseban ugođaj...

bol u leđima

Bole vas leđa? Ovo bi mogli biti uzroci i rješenja!

by | Oct 10, 2024 | Health,Life,Preporučeni sadržaj | 0 Comments

Bolovi u leđima jedan su od najčešćih zdravstvenih problema današnjice koji pogađaju ljude svih dobnih skupina i zanimanja. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji...

brak

Utječu li stereotipi o brakovima na naše ljubavne odluke?

by | Oct 10, 2024 | Life,Preporučeni sadržaj | 0 Comments

Zapitajte se koliko ste samo puta čuli izjavu kako je brak samo potpis na papiru. To nas je natjeralo da se zamislimo i istražimo kako stereotipi o braku utječu na nas...