Zaboravite španjolske tapase, jeste li probali dim sum?
Dim sum je tradicionalno kinesko jelo koje se sastoji od malih porcija različite azijske hrane i obično je popraćeno čajem.
Mnogi bi često ovo poznato azijsko jelo zvano dumplings (ili kako bi mi preveli knedlice) znali nazivati i dim sum, no zapravo je to krivo.
Dim sum je tradicionalno kinesko jelo koje se sastoji od malih tanjurića s knedlama različitih punjenja i oblika (dumplings) i drugim malim jelima i obično je popraćeno čajem. Slično kao što Španjolci jedu tapase, jela se dijele među obitelji i prijateljima. Dim sum se obično konzumira kao brunch u razdoblju između kasnih jutarnjih sati pa sve do ručka. Prije nego što je postao globalni fenomen, smatra se da je dim sum potekao iz regije Guangdong na jugu Kine.
ADVERTISEMENT
Povijest dim suma
Prema časopisu za hranu Lucky Peach, kultura kantonskog dim suma počela je u čajankama u drugoj polovici 19. stoljeća u lučkom gradu Guangzhou, glavnom gradu Guangdonga. Putnici i trgovci koji su putovali Putem svile uzimali bi pauze u čajankama za dim sum. Oni su nastavili putovati, a praksa se počela širiti i stekla je popularnost diljem regije, posebice u Hong Kongu.
Što sve dim sum uključuje
Jela dim suma su pravo remek-djelo: od kuhanih svinjskih rebara, peciva s pečenom svinjetinom do knedli s kozicama. Kombinacija kuhanih i duboko prženih delicija čini dim sum iskustvo neodoljivim. Uz to dolaze i neizostavni deserti poput pita punjenih kremom od jaja, bademovog ili mango pudinga, sve posluženo uz obilje zelenog čaja.
Dim sum je obično poslužen u malim porcijama (tri do četiri komada) plodova mora, mesa ili povrća. Naručuje se na način da se prvo odabere čaj, a zatim se naručuju zalogajčići s punjenjem po želji.
Izvor: Pixabay
Kako se naručuje i koji je bonton
Prvo odaberite čaj jer će on biti središnji dio obroka s obzirom da dim sum ipak potječe iz čajana. Ako želite slijediti tradicionalni bonton, osoba koja je najbliža čajniku trebala bi prvo natočiti čaj gostima prije nego što natoči vlastitu šalicu.
Naručivanje obroka u tradicionalnim dim sum restoranima je zabavno i jedinstveno iskustvo. Loncu ponestaje vode? Skinite poklopac i postavite ga na vrh ili sa strane čajnika. Ovo je uobičajeni signal konobarima da trebate dopunu. U tradicioalnim dim sum restoranima kolica za guranje se kotrljaju iz kuhinja ispunjena tanjurićima s hranom i ljudi s kolica uzimaju što god žele. Danas se većina modernih dim sum restorana umjesto toga oslanja na jelovnike, a tako je i u Zagrebu.
Popularne vrste dim suma
Neki od najpopularnijih dim sum jela prema Asia Society su:
- Komadići škampa omotani u tanko, prozirno tijesto za dumplinge (har gow, xia jiao), posluženi u bambusovoj košari.
- Okruglice za juhu (xiaolong bao) koje se pune vrućim temeljcem za juhu i svinjetinom, također poslužene u bambusovoj košari.
- Mekana peciva kuhana na pari (charsiu bao, chashao bao) i punjena ljepljivom i slatkom svinjetinom, poslužena u bambusovoj košari.
- Cijele pileće nožice (tau zi fung zao, chizhi feng zhao) prvo pržene u ulju, pa pirjane u umaku od fermentiranog crnog graha.
- Valjci od rižinih rezanaca (cheong fun, changfen) omotani oko škampa, mesa ili hrskavog punjenja.
- Slatki tart (dan tat, dan ta) s kremastim punjenjem od jaja, porijeklom iz Macaa.
Izvor: Privatna arhiva
Gdje probati dim sum
Najpopularnije mjesto kod nas koje nudi ovakvu vrstu jela je restoran Yezi u Zagrebu, koji se nalazi u Amruševoj 4. Nedavno smo posjetili restoran i moramo reći da bi ovom iskustvu (i restoranu) dali ocjenu 11/10. Iako su dim sum restorani u svijetu dosta jeftiniji, Yezi je napravio ovo u skupljoj varijanti, ali vrijedi iskusiti. Osim lijepog ugođaja i divnog osoblja, hrana i piće su bili fenomenalni. Naručili smo desetak različitih jela koje smo podijelili i sva su bila izvrsna.
Ovaj put nismo imali čajanku već smo isprobavali koktele koji su također bili savršeni. Taman kad smo mislili kako ne može bolje, naručili smo tanjur s desertom koji je izgledao out of this world. Da ne otkrijemo previše, preporučujemo da isprobate dim sum gdje god, a ako to bude u restoranu Yezi, tim bolje. Stvarno je posebno iskustvo.
Izvor: Privatna arhiva
Uživanje u ovoj kombinaciji hrane, čaja i druženja je poput sudjelovanja u posebnom ritualu koji poziva na dijeljenje i istraživanje raznolikosti kineske kuhinje. Ako još niste, nadamo se da ćete nakon detaljnog opisa ove azijske delicije odlučiti što prije probati dim sum i istražiti raznolikost okusa koje nudi ovo tradicionalno kinesko jelo.
Izvor naslovne fotografije: Unsplash
ADVERTISEMENT