Trebamo li konzumirati kravlje mlijeko? Ovo su neki od rizika
Mliječni proizvodi, poput mlijeka, sira i jogurta, tradicionalno su bili nepresušni izvor hranjivih tvari u mnogim domovima tokom povijesti.
Nedavna istraživanja sugeriraju moguće štetne učinke mlijeka na tijelo, otvarajući pitanje o tome koliko je dobro ili loše za nas. Koje su prednosti i nedostaci konzumiranja kravljeg mlijeka? Razmotrimo neke alternative za one koji ne podnose mlijeko ili ga izbjegavaju iz različitih razloga.
Nutritivna vrijednost mlijeka
Mlijeko se smatra kompletnom hranom, pružajući 18 od 22 esencijalna nutrijenta, uključujući kalcij, vitamin D, vitamin B-12 i proteine. Sadrži i minerale poput željeza, selena, magnezija, fosfora i kalija. Osim toga, mlijeko pruža vitamine poput A, E, K, niacina, tiamina i riboflavina, čineći ga važnim izvorom hranjivih tvari.
Izvor: Pexels
ADVERTISEMENT
Prednosti konzumiranja kravljeg mlijeka i mlječnih prerađevina
Studije su pokazale da mlijeko ne uzrokuje debljanje te da može pomoći u kontroli apetita. Istraživanja su sugerirala da unos punomasnih mliječnih proizvoda može biti povezan s manjom tjelesnom težinom. Isto tako, mlijeko može poboljšati težinu i gustoću kostiju kod djece, smanjujući rizik od prijeloma. Trudnice koje konzumiraju mliječne i kalcijem bogate namirnice imaju djecu s boljim rastom kostiju.
Mliječne masti mogu povećati razinu HDL (dobrog) kolesterola, smanjujući rizik od bolesti srca. Također, mlijeko je izvor kalija, minerala važnog za regulaciju krvnog tlaka. Studije su pokazale i da konzumacija mlijeka može smanjiti rizik od dijabetesa tipa 2 kod odraslih, vjerojatno zbog poboljšanja ravnoteže šećera u krvi.
Brojni nedostaci današnjeg kravljeg mlijeka
Postoje indikacije da mlijeko, posebno obrano ili polumasno, može pogoršati akne, posebno kod adolescenata. Također, neki su ga povezali s drugim stanjima kože poput ekcema i rozaceje. Nadalje, do pet posto djece ima alergiju na mlijeko, što može uzrokovati kožne reakcije, kolike i probavne smetnje. Odrasli također mogu razviti alergiju na mlijeko.
Istraživanja su pokazala da konzumiranje tri ili više čaša mlijeka dnevno može povećati rizik od prijeloma kostiju kod žena. Razlog tome može biti prisutnost šećera D-galaktoze u mlijeku. Također, povišen unos kalcija iz mlijeka može povećati rizik od raka prostate, dok šećeri u mlijeku mogu biti povezani s povećanim rizikom od raka jajnika.
Izvor: Pexels
Koje su alternative mlijeku?
Ako ne podnosite ili izbjegavate kravlje mlijeko, postoje razne alternative. Danas donosimo brojne zamjene kravljem mlijeku, ali i prednosti i nedostatke istih.
- Sojino mlijeko ima sličan proteinski sastav kao mlijeko, ali sadrži fitoestrogene.
- Bademovo mlijeko sadrži visok udio masti i visok udio kalcija, ali nizak udio proteina.
- Kokosovo mlijeko sadrži nizak udio kalorija i ugljikohidrata, ali nema proteina.
- Mijeko od zobi sadrži nizak udio masti i visok udio vlakana, ali ponovo nizak udio proteina.
- Mlijeko od indijskih oraščića ima nizak udio kalorija i masti, ali manje proteina.
- Mlijeko od konoplje ima nizak udio kalorija i ugljikohidrata, ali bogato je esencijalnim masnim kiselinama.
- Rižino mlijeko može biti dobrog okusa, no uz nizak udio masti ima i nizak udio proteina i hranjivih tvari.
- Mijeko od kvinoje, nešto manje popularno kod nas ima nizak udio masti, kalorija i ugljikohidrata, ali I malo proteina.
Ono što je važno jest također koje se biljno mlijeko konzumira. Danas na tržištu postoji velik broj alternativa kraljem mlijeku, veliki broj brandova, te je važno istražiti kvalitetu istih. Pripazite posebino na udio šećera u ovim napicima, a u slučaju da imate volje i vremena – razmislite o tome da napravite vlastito npr. bademovo mlijeko.
Ovdje je primjer recepta kako napraviti bademovo mlijeko kod kuće.
Izvor: Pexels
ADVERTISEMENT
Pažljivo s mlijekom
Mlijeko predstavlja prirodan izvor esencijalnih nutrijenata, posebno važnih za djecu. Unatoč prednostima, važno je razmotriti potencijalne negativne učinke i pronaći alternative koje odgovaraju vašim potrebama. Uvijek je preporučljivo birati organsko mlijeko bez dodanih hormona kako biste osigurali najvišu kvalitetu. S druge strane, mliječne alternative također mogu biti ukusna i zdrava opcija u uravnoteženoj prehrani. Važno je prilagoditi svoju prehranu individualnim potrebama i pratiti reakcije tijela.
Izvor naslovne fotografije: Pexels