Mamager istražuje: Tko je bolji u vođenju financija u kućanstvu – žene ili muškarci?
Financije predstavljaju jedno od gorućih pitanja u svakom kućanstvu, zauzimaju puno mjesta u mnogim raspravama, a odnos prema novcu tema je o kojoj se sve više priča.
Stereotipi i financije naizgled nisu baš spojiva tematika, međutim ako malo bolje razmislimo, u segmentu financija još uvijek možemo pronaći itekako puno stereotipa koji čuče u zakutcima svačijeg doma (i uma). Uz našu kampanju „Razbijamo stereotipe“ cilj nam je osvijestiti njihovu prisutnost u svakodnevnom životu i potaknuti djelovanje bez odgode.
U skladu s time, predstavili smo i istraživanje agencije Medianet koje je s Mamagerom provedeno na temu stereotipa i koje pokazuje kako najviši udio slaganja pronalazimo kod negativnih tvrdnji koje se odnose na financijsku superiornost muškaraca. Konkretnije, ispitanici su se u istraživanju izjasnili kako su muškarci su bolji u vođenju financija u kućanstvu, i to uz čak 28 % slaganja s navedenom tvrdnjom. Njih 12 % izjasnilo se kako se ovom tvrdnjom niti slažu, niti ne slažu, a 60 % ispitanika se izjasnilo kako se ne slaže. Od ovih koji su označili da se slažu, 38 % je muškaraca, a 18 % žena.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Financijska pismenost i blagostanje
Većina će se složiti kako su davno prošla vremena kada su muškarci bili glave kuće jer su jedini zarađivali, a samim time i vodili obiteljske financije i budžet. Danas žene same zarađuju, plaćaju svoje račune i koriste vlastitu karticu, a o financijskoj pismenosti (i učinkovitosti) razmišljaju oba spola.
Studija iz časopisa “Journal of Economic Behavior & Organization” pokazala je da više razine financijske pismenosti i povjerenja dovode do odgovornijeg financijskog ponašanja, što zauzvrat utječe na financijsko blagostanje. Upravo je izraz financijskog blagostanja relativno novi koncept koji označava mjeru zadovoljstva nečije financijske situacije, a sve je više u fokusu jer se vjeruje kako je direktno povezano s cjelokupnom dobrobiti pojedinca i njegovim mentalnim zdravljem.
Ipak na financijsku situaciju nekog kućanstva ne bi trebali utjecati niti spol niti uloga osobe u obitelji, već financijska pismenost pojedinca, naučeni obrasci odnosa prema novcu i trošenju. Tako će kućanstva s učinkovitim vještinama pojedinaca prema upravljanju novcem vrlo vjerojatno akumulirati ušteđevinu, pripremati se za kratkoročne i dugoročne financijske izazove, uključivati isplativa ulaganja i učinkovito upravljanje budžetom, kreditima i slično.
Izvor: Unsplash
Ravnopravnost u vođenju financija
Trend ravnopravnosti u vođenju financija potvrđuje i istraživanje Pew Research Centra koje je pokazalo da danas sve više parova dijeli financijsku odgovornost što posljedično omogućava različite snage i pristupe financijskim odlukama.
Umjesto fokusiranja na spol, odlučujući faktor za uspješno vođenje financija u kućanstvu je osobna vještina upravljanja novcem, pristup novcu te u konačnici, komunikacija i zajedničke odluke unutar kućanstva.
Izvor: Unsplash
Bez obzira na spol, životnu dob ili općenitu financijsku situaciju s kojom je obitelj suočena, financijska pismenost bi trebala biti utkana u svakodnevicu svake obitelji. S rastom kompleksnosti financijskih proizvoda i usluga, sposobnost razumijevanja i upravljanja financijama postaje neophodna. Sve to može značajno poboljšati osobnu financijsku situaciju i omogućiti ljudima da preuzmu kontrolu nad svojim novcem i budućnošću.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT