Recikliranje u kući: Savjeti i trikovi za zaposlene majke
U današnjem užurbanom svijetu, zaposlene majke često se suočavaju s izazovom održavanja ravnoteže između posla, obitelji i obavljanja kućanskih poslova.
Recikliranje u kućanstvu može predstavljati praktičan način za smanjenje stresa i štednju vremena, ali i doprinos očuvanju okoliša. Donosimo vam nekoliko savjeta.
Višekratne vrećice su vaš saveznik
Jedna od najbržih promjena koje možete napraviti kao majka jest riješiti se svih jednokratnih vrećica u svom životu. OK, ne riješiti se jer je bolje ponovno ih iskorištavati dokle god možete, ali u principu ne kupovati nove vrećice, pogotovo ako su plastične (pa makar i od eciklirane plastike, jer ipak, to je i dalje plastika). Iako je lakše uzeti postojeće vrećice u trgovini, višekratna vrećica može imati veliki ekološki utjecaj. Nabavite si neke kul višekratne vrećice i čuvajte ih pored ulaza, u autu, u svojoj torbi i slično, tako ih nećete zaboraviti.
Izvor: Unsplash
ADVERTISEMENT
Organizatori i ulošci za brzo recikliranje
Jedan od ključeva uspjeha za gotovo sve zaposlene majke je imati brze i jednostavne načine organizacije. To može biti posebno učinkovito kad je u pitanju recikliranje, pogotovo ako vaša zajednica nema posebne kante za recikliranje. Trostruki slojni organizator za recikliranje koji vam omogućuje brzo odvajanje stakla, aluminija i papira u različite kante bez dodatnog napora sjajan je način da postanete bolji stručnjak za recikliranje.
Pregled proizvoda
Koristite li ekološki prihvatljive proizvode za čišćenje? Mogli biste se iznenaditi koliko su pristupačni ekološki prihvatljivi proizvodi ili koliko su učinkoviti domaći proizvodi za čišćenje. Odvojite vrijeme samo jedan dan, kako biste pregledali svoje proizvode za čišćenje i identificirali što bi moglo biti jednostavnije, jeftinije ili ekološki prihvatljivije za upotrebu. Nakon što to jednom učinite, vaš posao je gotov, a možete ostvariti ekološki utjecaj bez stalnog rada.
Izvor: Unsplash
Koristite popis za kupovinu
Postoji mnogo razloga zašto uvijek trebate koristiti popis za kupovinu. Biti ekološki osviještena je jedan od njih! Prvo, kao zaposlena majka, znajte da će vam korištenje popisa za kupovinu uštedjeti dragocjeno vrijeme u trgovini i pomoći vam da ostanete unutar proračuna. Ali osim toga, korisno je za vaše ekološke napore jer korištenje popisa za kupovinu znači da su manje šanse da kupite stvari koje vam nisu potrebne i koje će kasnije biti bačene.
Pravila za večeru i unaprijed pripremljena hrana
Kako možete, kao zaposlena majka, pridonijeti smanjenju ovog otpada, a da ne dodate previše vremena pripremi večere? Jedan trik je postavljanje osnovnih pravila za večeru poput “ne stavljajte na tanjur više nego što ćete pojesti” ili jednostavno “ne bacajte hranu”. No, još jedan trik je izbjegavati dostavu hrane i unaprijed pripremljene obroke. Ovakvi obroci (osim što su općenito nezdravi) često dolaze u porcijama većim od onih koje će itko pojesti. Ipak, možete smanjiti vrijeme potrebno za pripremu obroka tako da nekoliko sati tijekom vikenda posvetite pripremi i rezanju sastojaka za večeru tijekom tjedna (također, naučite voljeti lonac).
Popisi pomažu
Popisi bilo koje vrste su prijatelj zaposlene majke, a to vrijedi i za bivanje ekološki prihvatljivijima. Dodajte stavke na svoj tjedni popis poput “pregled kuće za reciklabilnu robu” ili “pohranite višekratne vrećice u auto” ili “napravite domaće sredstvo za čišćenje poda”. Ako su već dio vašeg organiziranog doma – ove ekološke aktivnosti neće vam se činiti kao dodatno vrijeme (jer neće biti).
Izvor: Štednja
Uključite obitelj
Educirajte i angažirajte
Podučite svoju obitelj o važnosti recikliranja i kako to učiniti ispravno. Učinite ga zabavnim postavljanjem izazova ili ciljeva, i osvajanjem jednostavnim malih nagradama za ostvarenje cilja.
Uključite recikliranje u kućne poslove
Dodijelite zadatke recikliranja kao dio tjedne liste obaveza. Ovo ne samo da raspoređuje radno opterećenje, već i jača naviku recikliranja među članovima obitelji.
Uzmite trenutak i udahnite
Posljednji savjet je najlakši! Samo odvojite trenutak svaki dan, sjednite i imajte trenutak za sebe. Nakon što se oporavite od preopterećenog dana, pitajte se: “Ima li nešto malo što mogu učiniti danas da ovaj dom učinim ekološki prihvatljivijim?” Ako postoji, odvojite pet minuta da to učinite. Ako ne postoji, uživajte još pet minuta samo za sebe.
Recikliranje kod kuće ne mora biti komplicirano. Postavljanjem jednostavnog sustava, pretvaranjem recikliranja u naviku i kreativnošću u recikliranju, možete značajno smanjiti utjecaj vašeg kućanstva na okoliš. Zapamtite, svaki mali trud je važan, a zajedno možemo napraviti veliku razliku.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT