Recept za savršeni Bešamel: dijelimo s vama recept sa francuskog dvora iz 16.st
Bešamel umak je temelj mnogih različitih umaka, stoga mislim da je krajnje vrijeme podijeliti s vama ovaj jednostavan osnovni recept za kremasti umak.
Kada savladate osnovnu pripremu bešamela, otvara se cijeli svijet umaka pred vama!
Priprema Bešamel umaka
Za pripremu bešamela potrebna su vam samo tri jednostavna sastojka: brašno, maslac i hladno mlijeko, te malo soli i papra začina. Bešamel se često koristi u receptima poput lasagne, no možete ga pretvoriti i u curry umak, umak od gljiva ili umak od sira, na primjer. Samo su neki od mnogobrojnih mogućnosti.
Ovaj recept za bijeli umak, klasik u kuhinji, osmišljen je u 16. stoljeću od strane kuhara na francuskom dvoru.
ADVERTISEMENT
Sastojci za Bešamel umak
Omjer koji koristim za pripremu umaka uvijek je temeljno isti. Uzmite komadić maslaca (50 g) i lagano ga otopite na niskoj temperaturi u malom ili srednjem loncu. Kada se maslac otopi, dodate istu količinu brašna. Miješajte dok ne dobijete bijelu smjesu. Pazite da ne izgori brašno, zadržavajte nisku temperaturu i stalno miješajte drvenom žlicom.
Dodavanje mlijeka
Sljedeći korak u pripremi bešamela je dodavanje mlijeka. Uvijek koristite punomasno mlijeko za ovu svrhu. Dodajte mlijeko postupno, pazeći da se dobro poveže s maslacem/brašnom. Na količinu od 50 g maslaca i 50 g brašna, trebat će vam otprilike 500 ml punomasnog mlijeka za lijepo gust bešamel umak.
Ono što je posebno zanimljivo je kako sve ovo možete postići i sa biljnim mlijekom i margarinom.
Ako pripremate umak od sira, na primjer, želite da bude malo rjeđi jer sir sam po sebi značajno zgusne umak. Kada je sve mlijeko apsorbirano, ostavite da proključa još malo.
Zgušnjavanje Bešamel umaka
Ako ste dodali sve mlijeko, povećajte temperaturu na srednje jaku i lagano pustite da umak proključa. Nema potrebe da jako vri, lagano ključanje s malim mjehurićima sasvim je u redu. Vidjet ćete da se umak lako zgušnjava nakon nekoliko minuta. Ako se umak zadržava na poleđini žlice, znate da je gotov. Brašno će sada obaviti svoj posao, a vi ćete dobiti kremasti bešamel umak. Začinite s malo crnog papra i soli, i spreman je za upotrebu.
Kako iskoristiti Bešamel umak?
Bešamel je osnova mnogih drugih umaka i može se koristiti na raznim jelima. Ali i klasični bešamel au naturel je ukusan umak. Možete ga koristiti na povrću, na primjer. Također je osnova za kremastu lazanju, grčku musaku i mnoge druge jela s tjesteninom. Ovaj klasični francuski majčinski umak koristi se i u croque monsieur.
Izvor: Pexels
ADVERTISEMENT
Kako spriječiti grudice u bešamel umaku?
Ako imate grudice u bešamel umaku, tada vjerojatno niste dovoljno dobro promiješali. Na početku koristim drvenu žlicu, ali kada ima više tekućine u tiganju, obično prelazim na metlicu. Nakon svakog dodavanja tekućine, pobrinite se da dobro promiješate kako biste rastopili sve grudice. Ne želite grudicu u umaku. Također se pobrinite da stružete dno lonca.
I za kraj – čuvanje umaka
Da i ne. Ako čuvate bešamel u hladnjaku, na primjer, on se zgusne i postane malo grudast. Ako ga želite ponovno koristiti za nešto, morate ga ponovno zagrijati i vjerojatno dodati dodatno mlijeko kako biste ga ponovno učinili glatkim. Praktičnije je uključiti ga u lazanju, primjerice, i zatim ga pohraniti u hladnjak. Možete to učiniti.
Ako ga koristite za preljev povrća, tada je praktičnije pripremiti umak svježe. I budući da je tako brzo i lako, to nije puno više vremena od ponovnog zagrijavanja i glačanja. Ako ste napravili previše, možete ga zamrznuti. Pazite da koristite posudu koja je pogodna za zamrzavanje, a najbolji način za ponovno zagrijavanje je putem mikrovalne pećnice. Ili ga pustite da se odmrzne i rehidrira kad god vam zatreba.
Izvor: Unsplash, Fernando Gomez Cortes