Vodič za roditelje: Kako pomoći djetetu u prevladavanju traume
Traumatični događaji su nagli, neočekivani i šokantni te kod djece i tinejdžera izazivaju osjećaje straha, tjeskobe ili osjećaja preplavljenosti.
Nakon traumatičnog događaja, važno je osigurati da su djeca fizički dobro i sigurna. Ako žele razgovarati o tome što se dogodilo, saslušajte ih i pomozite im da razumiju situaciju. Dobro je potražiti podršku i stručnu pomoć za djecu i za sebe.
Traumatični događaji, poput požara ili prometnih nesreća, mogu različito utjecati na djecu. Kako će reagirati ovisi o faktorima poput dobi, prošlih iskustava te podrške koju dobivaju od obitelji, prijatelja i škole. Način na koji djeca doživljavaju i razumiju događaj također utječe na njihovu tjeskobu i proces oporavka. Na primjer, dvoje djece koja proživljavaju isti požar mogu različito reagirati na temelju svojih misli i osjećaja tijekom događaja. Osobnost i temperament također igraju ulogu u reakcijama djece. Iako se neka djeca mogu prvotno uznemiriti, većina se može nositi s proživljenim i oporaviti tijekom vremena.
Izvor: Unsplash
ADVERTISEMENT
Nakon traumatičnog iskustva, važno je pokazati djetetu da je sada sigurno
Prva reakcija roditelja djece i tinejdžera koji su doživjeli traumu trebala bi uključivati brigu o njihovom fizičkom blagostanju i emocionalnim potrebama. Tražite znakove šoka, poput blijede ili vlažne kože, slabog ili ubrzanog pulsa, vrtoglavice ili nepomičnosti. Ako je dijete ozlijeđeno, odmah potražite medicinsku pomoć odlaskom u najbližu bolnicu ili pozivom hitnoj pomoći.
Ako se znakovi šoka javljaju bez ozljeda, umirite svoje dijete i uvjerite ih u vlastitu sigurnost. Provedite vrijeme s djetetom ili osigurajte da su s nekim tko ih čini sigurnima. Umirite dijete da ste vi i drugi tu da se brinete o njima. Izražavajte naklonost na načine koje preferiraju, poput zagrljaja, tapšanja po ramenu ili davanja “petice”. Strpljivo slušajte ako dijete želi razgovarati. Odgovarajte na njihova pitanja iskreno, pružajući utjehu i naglašavajući sigurnost.
Izvor: Pixabay
Iako šok izazvan naglim osjećajima ne zahtijeva uvijek hitno medicinsko liječenje, potražite pomoć ako se stanje ne poboljša. Uvjerite se da je djetetu toplo i da je na suhom. Redovito im nudite hranu i piće, ali imajte na umu da je smanjena želja za jelom normalan odgovor. Ipak, pazite da piju dovoljno tekućine.
Pronađite sigurno mjesto udaljeno od događaja i podsjetnika na traumu, kako za vas tako i za vaše dijete. Pružite prostore za igru, crtanje i čitanje mlađoj djeci. Starija djeca i adolescenti možda će cijeniti prostor za slušanje glazbe ili druženje. Dopustite starijoj djeci i adolescentima vrijeme i prostor da komuniciraju s prijateljima, bilo putem interneta ili telefonom, ako je potrebno.
Smirenost će biti ključna kako bi dijete shvatilo da je opasnost prošla
Pokažite svojem djetetu mirne i pozitivne načine suočavanja s iskustvom govoreći o vlastitim osjećajima. Vaša sposobnost da ostanete smireni može doprinijeti tome da se i vaše dijete osjeća smireno. Potaknite svoje dijete da provodi vrijeme s odraslima i drugom djecom koja zrače smirenošću.
Izvor: Pexels
Razumijevanje situacije
Pomozite svom djetetu da shvati tugu drugih. Na primjer, objasnite: “Taj čovjek je stvarno uznemiren pa se ne može smiriti. Netko će razgovarati s njim i pomoći mu da se smiri.”
Dajte svom malom djetetu umirujuću igračku, poput posebnog plišanog medvjedića ili lutke. Stariju djecu potičite da pomažu u brizi o kućnim ljubimcima ili mlađoj braći i sestrama. Sudjelovanje u smislenoj skrbi za druge može pomoći djeci da zadrže smirenost, osjete da doprinose i nauče kako pomoći sami sebi.
Budite iskreni i recite djeci što se događa s drugim ljudima, posebno ako je član obitelji ili prijatelj ozlijeđen, preminuo ili nestao. Pristupite ovoj izazovnoj temi na odgovarajući način prema dobi svog djeteta. Objasnite događaj na način koji prenosi istinu bez izazivanja nepotrebnog straha. Osigurajte da vaše dijete shvaća situaciju i potaknite ih da postavljaju pitanja. Ako nemate odgovor na neko pitanje, slobodno to priznajte. Uvjerite dijete da ćete se potruditi pronaći odgovor i reći mu ga čim to bude moguće.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT