Prvi smijeh bebe: Čarolija koja počinje prije nego što mislite
Prvi smijeh vaše bebe nezaboravno je iskustvo koje ćete pamtiti cijeli život. No, znate li kada će se vaša beba prvi put glasno nasmijati?
Od svojeg prvog mjeseca, vaša beba istražuje svijet zvukova. Eksperimentira s brbljanjem, gugutanjem i dubokim uzdasima. Sljedeći očaravajući korak u njezinom putovanju komunikacije je smijeh. Oko tri ili četiri mjeseca, mnoge bebe doživljavaju svoj prvi srdačan smijeh. Nekima će možda trebati malo više vremena, ali i to je sasvim normalno.
Okidač za prvi smijeh vaše bebe može biti nešto jednostavno poput omiljene igračke, kućnog ljubimca ili čak vas! Najraniji smijeh donijet će radost vama i vašoj bebi. Beba će uživati u slušanju vlastitog glasa i promatranju vaših reakcija na zvukove koje stvara. Kada jednom savlada umijeće smijeha, vaša beba će se vjerojatno početi smijati samo zato da bi se smijala. Smijeh je ugodan, ali i koristan jer pomaže u usavršavanju vještina pomicanja usta i jezika.
Izvor: Pixabay
ADVERTISEMENT
Iskušajte ove metode kako biste nasmijali svoju bebu!
Prije nego počnete praviti smiješne grimase, provjerite je li vaš mališan spreman za malo smijeha. Bebe koje su nahranjene, odmorne i budne najvjerojatnije će uživati u vašim pokušajima nasmijavanja. Iako vaša beba možda još ne razumije vaše šale u potpunosti, osjetit će vaše dobro raspoloženje. Kada vidi kako se smijete i smješkate, vjerojatno će odgovoriti na isti način.
Istražujte različite načine kako nasmijati svoju bebu:
- Pravljenje smiješnih grimasa
- Plesanje oko bebe
- Stvaranje smiješnih zvukova
- Pjevanje pjesama
- Puhanje zvukova na bebin trbuščić
- Nježno ljuljanje bebe na koljenima
Održavajte smijeh razgovarajući često s bebom. Pričajte bebi dok obavljate svoje svakodnevne aktivnosti, poput mijenjanja pelena ili oblačenja. Možda vam se čini malo smiješno, ali ova interakcija pomaže bebi u učenju jezika i smijeha. Tijekom tih “govora” radite pauze i pružate bebi priliku da se uključi i vježba korištenje vlastitog glasa, pokazujući joj kako razgovori funkcioniraju.
A sada nešto medeno! Normalno je da bebe smješe dok spavaju. Iako nitko točno ne zna o čemu sanjaju, vjerojatno nisu vaše smiješne grimase. Vjerojatnije je da je vaša beba u aktivnom ciklusu sna, tijekom kojeg može izvoditi nevoljne pokrete poput smješkanja, hihotanja i glasanja.
@good.vibes.family Works always for my #2monthsold 😋 Any other tips, mamas? #babysmile #smile #sorriso #newborn #bebe #momsoftiktok #babyfever #fyp #happybaby #momlife ♬ original sound - babyhubtok
Ne brinite ako se vaša beba ne reagira na vaše pokušaje nasmijavanja
Kao i svi odrasli ljudi, svaka je beba drugačija pa će je tako nasmijavati određene stvari. Nemojte se iznenaditi ako vaš mališan odmah ne pokaže osmijeh — novorođenčad može biti zahtjevna publika, pogotovo ako su umorni ili gladni. Neki od vaših prvih pokušaja izazivanja smijeha kod bebe mogu rezultirati suzama umjesto smijehom ako nije pravo vrijeme za njih.
Imajte na umu da je prvi smijeh samo je jedan dio kontinuiranog istraživanja zvukova i glasanja vaše bebe. Ako vaša tromjesečna beba pokazuje znakove radosti kao što su gugutanje ili piskutanje bez pucanja od smijeha, nema potrebe za zabrinutošću. Međutim, ako vaša beba ne pokazuje nikakve znakove smijeha do šest mjeseci, dobro je razgovarati s pedijatrom.
Izvor naslovne fotografije: Unsplash // Autor: Daniil Silantev
ADVERTISEMENT