Promjene su očite, ali još ima prostora za napredak: Rodna nejednakost u plaćama žena u tehnološkom sektoru
U tehnološkom sektoru, gdje inovacije često diktiraju tempo napretka, jedan od najvećih izazova s kojima se suočavaju žene jest i dalje rodna nejednakost vezana uz plaće.


Prema nedavnom izvještaju Ravio platforme, unatoč napretku u borbi protiv rodne nejednakosti na razini Europske unije, žene i dalje zarađuju 12,7 posto manje od svojih muških kolega.
Zanimljiva dinamika u tehnološkom sektoru
Unatoč širokoj rasprostranjenosti rodne nejednakosti u različitim sektorima, tehnološka industrija se ističe kao iznimka. Na višim razinama karijere, razlika u plaćama između žena i muškaraca gotovo je nepostojeća. To znači da što žena više napreduje u svojoj karijeri to će joj i plaća biti bolja, odnosno, bit će u ravnoteži s plaćom muškaraca.

Izvor: Pexels
ADVERTISEMENT
Izvršne direktorice u Start-upovima: Manjina koju treba prepoznati
Međutim, iako statistika ukazuje da nema razlike u plaćama na izvršnoj razini, tek 19 posto izvršnih direktora u europskim start-upovima su žene. Taj broj raste na 35 posto na razini upravljanja. Ovo jasno pokazuje da, iako žene postižu određenu pravdu po pitanju plaća, teže dolaze do tih pozicija.
Razlozi rodne nejednakosti: Analiza i rješenja
Različiti faktori doprinose rodnoj nejednakosti kada govorimo o plaćama. Ova problematika nije ograničena samo na tehnološki sektor – 2020. godine žene su činile samo 34 posto menadžera u EU, unatoč tome što čine gotovo polovicu zaposlenika.
Da bi se ove brojke promijenile, ključno je suočiti se s glavnim uzrocima, od svjesnih i nesvjesnih predrasuda u procesu zapošljavanja do promocije tehnologije i STEM-a među ženskim studentima. Na razini EU-a, smjernice o transparentnosti plaća zahtijevaju od kompanija da dijele informacije i poduzmu korake ako razlika u plaćama premašuje pet posto.

Izvor: Pexels
Borba za jednakost u Start-upovima: Izazovi i inicijative
Istraživanje Boston Consulting Grupe i SISTE jasno pokazuje da, dok žensko sudjelovanje u start-upovima raste, rodna ravnopravnost i dalje zaostaje u Europi. Inicijative poput EIT-ovog programa “Rocket Up” pružaju podršku ženama koje vode start-upove, ali puno je još posla pred nama kako bi se poboljšala rodna raznolikost u ovom sektoru.
Samopouzdanje u pregovorima o plaći: Put prema jednakosti
Žene su pozvane da se samostalno zauzimaju za svoje karijere i plaće, posebno u procesu pregovaranja. Unatoč otporu temeljenom na spolu, nedavna istraživanja pokazuju da se više žena usudilo pregovarati za povišicu, stvarajući tako “Lean In” efekt. Ključno je poticati žene da budu samosvjesne i da se suprotstavljaju rodnim stereotipima u poslovanju.
ADVERTISEMENT
Nadamo se da će u godinama koje dolaze žene doživjeti jednaku plaću ne samo na izvršnoj razini, već i na svim razinama karijere. Dok se EU aktivno bori protiv rodne nejednakosti, ključno je raditi na svim frontama – od transparentnosti plaća do poticanja raznolikosti na radnom mjestu, kako bi se stvorila pravednija budućnost za sve žene u europskom tehnološkom svijetu.
Izvor naslovne fotografije: Pexels