Na ove načine možete pomoći djetetu da uspješno rješava svađe s prijateljima
Djeca će se ponekada međusobno posvađati i to je nešto što ne možete promijeniti. Niti biste trebali. Ono što možete je prilagoditi svoj pristup rješavanju konflikata.
Razrješavanje sukoba uobičajen je dio prijateljstava s kojim se dijete mora naučiti nositi. Bez obzira radi li se o bliskim prijateljima ili poznanicima, sukobi mogu izazvati suze, izljeve bijesa, tugu, tvrdoglavost, izolaciju, ogorčenost i povrijeđene osjećaje. Budite svjesni toga da će neka djeca odmalena lako rješavati sukobe među sobom, dok ćete drugu morati naučiti kako se to radi.
U većini slučajeva djeca, od najmlađe do tinejdžerske dobi, mogu imati koristi od vaših savjeta kada su u pitanju takve situacije. To je prilika za roditelje da pruže podršku i pomognu djeci razviti učinkovite vještine u odnosima. Međutim, određivanje kada intervenirati, kakvu podršku pružiti i kada dopustiti djeci da samostalno riješe sukobe može predstavljati izazov za roditelje. Istražite učinkovite načine na koje ćete svoju djecu naučiti kako se nositi s nesuglasicama s prijateljima.
Izvor: Unsplash
ADVERTISEMENT
Raznoliki razlozi svađa među djecom
Razlozi zbog kojih se djeca svađaju sa svojim prijateljima su raznoliki, krećući se od nesporazuma i sukoba oko igračaka do osjećaja isključenosti i situacija vršnjačkog nasilja. Ti sukobi mogu imati različite oblike, poput kratkotrajnih prepirki, epizodnih nesuglasica, intenzivnih sukoba ili čak završiti prekidom prijateljstva.
Činjenica je da emocije mogu eskalirati, što može rezultirati značajnim reakcijama. Važno je napomenuti da neka djeca mogu internalizirati svoje osjećaje i teško postavljati zdrave granice u svojim odnosima. Kroz različite dobne skupine, od malene djece do tinejdžera, pokazuju različite kapacitete za učinkovito upravljanje tim sukobima. Roditelji se često pitaju kako pomoći i mogu izraziti zabrinutost zbog razloga sukoba njihova djeteta s prijateljima.
Izvor: Pixabay
Sukobi među vršnjacima su normalni
Prema riječima Honore Einhorn, LICSW, MA, licenciranog neovisnog kliničkog socijalnog radnika i terapeuta za ponašanje, sukobi među vršnjacima potpuno su normalni. Zapravo, takve svađe mogu biti korisne za djecu, pružajući im prilike za vježbanje socijalnih vještina.
Einhorn objašnjava da sukob pomaže djeci u prihvaćanju razlika, upravljanju i učinkovitoj komunikaciji kada su u pitanju teške emocije. Također, pomaže u razvijanju moralnih okvira te izgradnji socijalnih vještina i kompetencija, uključujući empatiju. Nesuglasice mogu poslužiti kao prilika za djecu da prepoznaju svoje osjećaje, izraze ih precizno i artikuliraju svoje potrebe – važne socijalno-emocionalne vještine koje doprinose boljem upravljanju odnosima.
Iako ovi sukobi mogu biti dio zdravog razvoja, također mogu uzrokovati emocionalnu tjeskobu, a njihovo rješavanje nije uvijek glatko. Ovdje je bitna uloga roditelja koji bi trebali uskočiti s pravim savjetima i naučiti djecu kako riješiti problem i kako se nositi s negativnim osjećajima.
Izvor: Pexels
Savjeti za uspješno vođenje djece kroz svađe s prijateljima
Važno je pronaći pravilnu ravnotežu između pomoći djetetu i dopuštanja da samostalno rješava sukobe. Prilagodite svoj pristup prema dobi djeteta i budite pažljivi prema njihovim društvenim odnosima. Održavajte toplinu i strukturu u roditeljstvu, djelujući kao emocionalni trener djeteta. Prepoznajte osjećaje, pokazujte smireno ponašanje i zajednički radite na pronalaženju rješenja.
Odrediti kada je pravi trenutak za intervenciju, razinu podrške i kada se povući često je izazovno. Rješavanje svakog sukoba umjesto djeteta može otežati njegovu sposobnost samostalnog suočavanja s konfliktima. Procijenite situaciju i prilagodite podršku potrebama djeteta i specifičnim okolnostima.
Izvor: Pexels
Kada intervenirati
U ozbiljnim slučajevima kao što je fizičko vršnjačko nasilje, hitna intervencija je nužna kako bi se osigurala sigurnost sve uključene djece. Uspostavite pravila i vrijednosti u obitelji koja potiču lijepo ponašanje. Izbjegavajte krajnosti poput pretjerane popustljivosti ili previše strogih kazni.
Kada su u pitanju blagi incidenti koji idu prema pozitivnom rješenju, vaša intervencija vjerojatno nije potrebna. Pouzdajte se u vlastite instinkte ili slijedite preferencije djeteta kako biste odredili razinu potrebne pomoći. Saslušajte dijete, pružite nježnu podršku i dajte im do znanja da ste uz njih. Na taj ćete način omogućiti djetetu da razgovara, razmišlja o rješenjima i jednostavno izrazi svoje osjećaje. To će mu u konačnici pomoći da riješi sukobe s prijateljima na miran i primjeren način.
Izvor naslovne fotografije: Unsplash
ADVERTISEMENT