Opekla vas je meduza? Evo što trebate napraviti
More je prije svega ljekovito za naše zdravlje i omogućuje istinsko opuštanje tijela i uma. No ponekad se ljetovanje može pretvoriti u malu noćnu moru ako dođemo u doticaj s nekim od morskih bića poput ježinaca, ponekih vrsta riba, račića i – meduza.
Kako vam ovakve situacije ne bi pokvarile dan na plaži, od velike je važnosti znati prepoznati simptome i reagirati na ispravan način kako ne bi došlo do neželjenih posljedica i komplikacija.
Jedna od životinja koje nam mogu prouzročiti neugodnu ozljedu su meduze koje vole toplo more te zbog toga nerijetko mogu plivati u plićaku. Zbog toga su posebno na udaru djeca koja se vole igrati s kamenčićima i pijeskom na ulazu u more.
U nastavku provjerite što je sve važno učiniti ako vas opeče meduza i što se sve može učiniti kako biste izbjegli mogućnost ponovne ozljede.
ADVERTISEMENT
Izvor: Canva
Meduze pripadaju žarnjacima, a samo ime im govori, na svom tijelu imaju pipke prekrivene žarnim stanicama koje im služe za hvatanje plijena i obranu. Kada ljudska koža dođe u kontakt s s meduzom, ona kroz svoje pipke može ispustiti toksine na našu kožu i tako uzrokovati opeklinu.
Iako ponekad ne možemo vidjeti i znati što nas je ozlijedilo u moru, opeklinu od meduze je lako prepoznati jer se na koži pojavljuje crvena linija koja natekne i žari. Ta neugodnost i peckanje može trajati od nekoliko minuta do nekoliko sati. U težim slučajevima, pojavit će se intenzivnija bol, plikovi, osip koji svrbi, pa i teži simptomi poput mučnine, povraćanja i otežanog disanja. U takvim slučajevima važno je potražiti hitnu medicinsku pomoć.
Ovo su koraci koje biste trebali poduzeti nakon što vas opeče meduza.
Ostanite smireni
Pokušajte ne paničariti i unatoč žarenju i neugodi, smireno izađite iz vode. Iako će vam instinktivna reakcija vjerojatno biti trljanje i dodirivanje opečenog područja kože, ne preporučuje se dirati to mjesto jer na taj način možete osloboditi još više toksina i tako pogoršati stanje. Ne koristite niti ručnik ili bilo kakvo pomagalo u istu namjenu.
Izvor: Canva
Dezinfekcija
Nakon izlaska iz mora, najvažnije je osušiti na zraku opeklinu i što prije nabaviti pincetu uz pomoć koje ćete najprije ukloniti višak zaostalih pipaka ukoliko su ostali na koži. Opečenu kožu isperite jabučnim octom ili slanom morskom vodom (nikako ne slatkom). Ocat može neutralizirati toksine. Možete čak pripremiti i toplu vodu jer će vam to pomoći u smanjivanju boli.
Liječnička pomoć
Meduze koje obitavaju u plitkom dijelu Jadranskog mora uglavnom nisu opasne i njihove opekline ne zahtijevaju medicinsku pomoć, međutim ako bol i otekline ne prođu u nekoliko sati i ako se pojave dodatni simptomi poput mučnine i vrtoglavice, gnojenje rane ili širenje žarenja na ostale dijelove tijela, ne čekajte nego se uputite u najbližu zdravstvenu ustanovu.
Izvor: Canva
Opekline od meduza ne moraju biti vaš strah i nešto što će vas ubuduće kočiti od opuštanja u blagodatima koje donosi plivanje i brćkanje u moru, ali uz svjesnost i minimalnu prevenciju možemo izbjeći neugodna iskustva.
Izvor naslovne fotografije: Canva
ADVERTISEMENT