Nutricionistička psihijatrica otkriva kako hrana može smanjiti anksioznost
Uma Naidoo, certificirana nutricionistička psihijatrica, otkriva revolucionarni pristup kontroli anksioznosti putem prehrane.
Sve više je i teorija, otkrića i istraživanja kako doskočiti problemima i poteškoćama koje uzrokuju anksioznost. Uma Naidoo, certificirana nutricionistička psihijatrica, profesionalna chefica i šefica psihijatrije u bolnici u Massachusettsu, otkrila je revolucionarni pristup kontroli anksioznosti putem prehrane.
Ona tvrdi kako je hrana moćan alat za smirivanje uma i kontroliranje anksioznosti te da njezin holistički pristup prehrani ne samo da čuva fizičko zdravlje već potiče i dugoročno mentalno blagostanje.
Izvor: Pexels
ADVERTISEMENT
Pravilo 1: Jedite cjelovito da biste i vi bili potpuni
Prvi korak prema prehrani koja smanjuje anksioznost je konzumacija cjelovitih namirnica. Cjelovite žitarice, mahunarke, svježe voće i povrće, orašasti plodovi i sjemenke te neprerađeno meso, jaja i mliječni proizvodi čine osnovu prehrane. Ove namirnice bogate su vlaknima, ključnim za zdravlje crijeva, koja stvaraju i povoljno okruženje za razvoj korisnih bakterija. Osim toga, neprerađeni ugljikohidrati s niskim glikemijskim indeksom podržavaju metaboličko zdravlje, smanjujući pritom rizik od srčanih bolesti i dijabetesa tipa 2.
Pravilo 2: Jedite šareno
Raznolikost hrane ključna je za osiguravanje različitih hranjivih tvari koje podržavaju mentalno zdravlje. Ovo uključuje širok spektar voća, povrća, bilja i začina. Boje poput tamnozelene, svijetlo narančaste, crvene i plave osiguravaju raznolikost polifenola i drugih bioaktivnih tvari koje imaju antioksidacijska i protuupalna svojstva. Osim toga, bilje i začini poput šafrana, ružmarina, kurkume i bosiljka dodatno obogaćuju obroke.
Izvor: Pixabay
Pravilo 3: Povećajte mikronutrijente
Mikronutrijenti su ključni za funkciju tijela, posebno mozga. Vitamini B kompleksa, vitamin C, vitamin D, vitamin E te minerali poput kalcija, željeza, magnezija i cinka imaju važnu ulogu u regulaciji neurotransmitera i pružanju antioksidacijske zaštite. Diversifikacija prehrane i, po potrebi suplementacija, ključni su za održavanje ravnoteže mikronutrijenata.
Pravilo 4: Dajte prioritet zdravim mastima
Važnost zdravih masti za zdravlje mozga nije zanemariva. Neobrađena ulja poput maslinovog i avokadovo ulja imaju protuupalna svojstva i potiču zdravlje crijeva i metabolizma. Omega-3 masne kiseline iz morskih plodova, orašastih plodova i sjemenki ključne su za smanjenje anksioznosti i zaštitu od neurodegeneracije. Umjereno uključivanje zasićenih masti iz neobrađenog mesa i punomasnih mliječnih proizvoda također je prihvatljivo.
Pravilo 5: Izbjegavajte hranu koja izaziva anksioznost
Izbjegavanje hrane koja potiče anksioznost ključno je za održavanje postignutih pozitivnih promjena u prehrani. Visokoglikemijski ugljikohidrati, dodani šećeri i omega-6 masne kiseline iz biljnih ulja mogu potaknuti disbiozu crijeva, uzrokovati upalu i pogoršati metaboličko zdravlje.
Izvor: Pixabay
ADVERTISEMENT
Pravilo 6: Budite dosljedni i težite ravnoteži
Psihijatrica Naidoo naglašava važnost održivosti promjena u prehrambenim i životnim navikama kako bi se dugoročno postigao smiren um. Sastavljanje prehrane oko zdravih namirnica koje volite, slušanje vlastitog tijela i ljubaznost prema sebi u slučaju povremenih odstupanja od plana ključni su za postizanje ravnoteže i smanjenje anksioznosti.
Izvor naslovne fotografije: Pexels