Kako čitati maloj bebi?
Iako možda mislite da je čitanje knjiga tek rođenoj bebi nepotrebno – prevarili biste se. Odlična je ideja početi s čitanjem djetetu što je ranije moguće.
Novorođenčad uživa u mirnom čitanju. Do dobi od 12 mjeseci, bebe često aktivno slušaju i sudjeluju dok im čitate. Čitanje i pripovijedanje pomaže im da uče o govoru, riječima i jeziku. Jedino što je važno kada čitate svojoj bebi, jest čitati polako. Pokazujte riječi i slike kako bi znala o čemu govorite. Možete i promijeniti ton glasa dok čitate. Bebama se obično osobito sviđaju knjige s rimom, ritmom i ponavljanjem.
Čitanje će imati mnoge dobrobiti za vašu bebu
Čitanje knjiga, razgovor o slikama, dijeljenje priča i pjevanje rimovanih pjesama pomaže razvoju vaše bebe na mnogo načina. Svakodnevno čitanje pomaže bebi da se upozna sa zvucima govora, riječima, slikama i knjigama. To gradi rane jezične vještine i vještine pismenosti te će joj pomoći da lakše počne čitati sama jednom kada krene u školu. Čitanje priča potiče maštu vaše bebe i pomaže joj da saznaje više o svijetu oko sebe. Čitanje je također odličan način za povezivanje s vašom bebom i zajedničko provođenje vremena.
Izvor: Pexels
ADVERTISEMENT
Koje su karakteristike dobre knjige za bebu?
Knjige koje kupujete i čitate vašoj bebi trebale bi sadržavati stihove, imati redoviti ritam i dosta ponavljanja. To je zato što se ritmom i ponavljanjima zvukovi riječi naglašavaju što pomaže razvoju jezika. Pametna je ideja potražiti knjige koje:
- Imaju svijetle boje, jednostavne, velike i kontrastne slike poput crno-bijelih slika – zanimljive su i lako privlače pažnju beba.
- Imaju različite teksture kako bi vaša beba mogla osjetiti knjigu.
- Imaju slike beba i lica, potičući vizualnu angažiranost.
- Izrađene su od čvrstog kartona s samo nekoliko stranica – lako ih je držati u rukama.
- Imaju teme koje se odnose na iskustva beba, poput knjiga o kupanju, hranjenju, igri i provođenju vremena na otvorenom.
Trikovi za zajedničko čitanje
Pratite ponašanje svoje bebe. Čitajte polako i provedite vrijeme promatrajući slike nakon što pročitate riječi. To će bebi omogućiti da se usredotoči na zvukove i oblike riječi, ali i na slike. Kada čitate, polako okrećite stranice. Tako ćete bebu naučiti kako koristiti knjigu. Pokažite, imenujte i razgovarajte o poznatim i novim stvarima koje vaša beba vidi na stranici.
Promijenite ton glasa dok čitate. To bebi olakšava primjećivanje različitih zvukova govora, što je važan korak prema učenju govora. Uspostavite rutinu i pokušajte pročitati barem jednu knjigu svaki dan. Osigurajte poseban prostor gdje vi i vaše dijete idete čitati. Na taj ćete način najlakše uspostaviti rutinu čitanja.
Izvor: Pexels
Koristite geste i izraze lica kako biste privukli pažnju svog djeteta i dodali značenje riječima i slikama. Isprobajte smiješne zvukove i tonove kako bi vaša beba zbilju uživala. Povezujte slike u knjigama sa životom vašeg djeteta. Dok čitate, vaša bi beba trebala biti blizu vas kako bi vidjela vaše lice, geste i knjigu.
Budite spremni na to da ćete ponekada čitati istu knjigu iznova jer se malim bebama ponavljanje izuzetno sviđa. No to nije slučajno – to je način na koji nabolje pamte i uče. Također, postojat će i oni dani kada će beba biti nemirna i shvatit ćete da joj se danas baš i ne čita. To je sasvim uredu i trebali biste prihvatiti njezinu odluku.
Izvor naslovne fotografije: Unsplash
ADVERTISEMENT