Kada je vrijeme za uvođenje nove hrane kod djeteta? Donosimo smjernice i ideje
Kalendar dohrane ima svrhu olakšati proces uvođenja krute hrane u prehranu djeteta, pružajući roditeljima smjernice o tome kako i kada uvoditi određene namirnice tijekom mjeseci.
Kako prepoznati da je dijete spremno za krutu hranu? Sposobnost djeteta da drži glavu uspravno, mirno sjedi s ili bez potpore te često stavlja ruke ili igračke u usta, ukazuju na spremnost djeteta za uvođenje krute hrane. Dodatni znak je i otvaranje usta pri unošenju hrane. Prije početka uvođenja krute hrane, preporučljivo je konzultirati se s pedijatrom.
Kako postupati pri uvođenju krute hrane?
Važno je postepeno uvoditi pojedine namirnice tijekom nekoliko dana kako bi roditelji mogli pratiti reakcije djeteta. Posebno treba pripaziti na moguće alergijske reakcije poput osipa, proljeva ili povraćanja. U početku se preporučuje ponuditi djetetu kašice od voća kako bi se naviknulo na novu teksturu hrane i spriječilo potencijalno gušenje. Treba izbjegavati začinjenu hranu, sol i šećer.
Izvor: Unsplash
ADVERTISEMENT
Dijete možda neće odmah prihvatiti kašice zbog nove teksture hrane. U takvim situacijama je preporučljivo pričekati nekoliko dana prije ponovnog pokušaja. Zašto je kalendar dohrane važan? Kalendar dohrane olakšava roditeljima organizaciju prehrane. U dobi do šest mjeseci, dijete bi trebalo dobivati dva obroka krute hrane dnevno, s količinom od dvije do četiri žlice po obroku. Od sedmog do 12. mjeseca, djetetu se daju tri obroka, pri čemu su porcije veličine djetetove šake.
Kalendar dohrane po mjesecima
- Razdoblje od 4 do 6 mjeseci
U ovom periodu preporučuje se unos jednozrnatih žitarica pomiješanih s majčinim mlijekom, formulom ili vodom kako bi dijete dobilo potrebnu količinu željeza.
- Razdoblje od 6 do 8 mjeseci
U ovoj fazi uvodi se svježe voće prethodno prokuhano u vodi, a onda se voće usitnjava u blenderu s dodatkom tekućine. Isto tako, može se primijeniti isti postupak na povrće poput mrkve, graška i krumpira. Tijekom ovog razdoblja, dijete može početi uključivati kuhano meso i ribu, ali u manjim količinama. Pri uvođenju ribe je potreban povećan oprez jer ona spada u visoko alergene namirnice.
- Razdoblje od 8 do 10 mjeseci
U ovoj fazi dijete može konzumirati voće koje više nije potrebno prokuhati, kajganu, razne krekere, tjesteninu, sireve i jogurt u umjerenim količinama.
- Razdoblje od 10 do 12 mjeseci
Dijete u dobi od godinu dana može jesti većinu hrane, pod uvjetom da je sitno narezana.
Izvor: Pixabay
Što izbjegavati
U prvoj godini trebalo bi izbjegavati određene namirnice poput meda (zbog rizika od botulizma), kravljeg mlijeka, orašastih plodova, grožđica, sjemenki, grožđa, kokica i tvrdih bombona, kako bi se izbjegao rizik od gušenja. Neki sastojci mogu uzrokovati zatvor kod djeteta, pa ih je potrebno privremeno izbjegavati dok se probava ne normalizira.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT