Hormonalni disbalans – 12 savjeta kako dovesti hormone u balans
Hormoni igraju ključnu ulogu u regulaciji različitih funkcija u našem tijelu, a čak i manje fluktuacije u njihovim razinama mogu imati značajan utjecaj na naše opće zdravlje.
Endokrini sustav kruži hormonima koji obavljaju različite funkcije tijekom dana. Čak i male promjene u njihovim razinama mogu rezultirati nepoželjnim efektima, stvarajući dodatan stres na tijelo i doprinoseći kroničnim problemima.
Za neke ljude, jednostavne promjene u načinu života mogu pomoći u uspostavljanju pravilne ravnoteže hormona, a u nastavku donosimo popis s 12 savjeta kako dovesti hormone u balans s malim životnim promjenama.
Naspavajte se
Kvalitetan san ključan je za hormonsku ravnotežu. Poremećaji sna ili premalo sna može dovesti do problema poput pretilosti, dijabetesa i poremećaja apetita. Redovito i neprekidno noćno odmaranje ključan je faktor da tijelu regulira razine hormona.
Izvor: Pexels
ADVERTISEMENT
Zamračite sobu, a prije sna stavite naočale koje će vas štititi
Izloženost plavom svjetlu, poput svjetlosti mobilnih telefona ili računalnih ekrana, može poremetiti ciklus sna. Tijelo reagira na ovo svjetlo kao da je dan, prilagođavajući hormone u skladu s tim. Izbjegavanje umjetnog svjetla može pomoći u regulaciji hormona i obnavljanju prirodnog cirkadijalnog ritma.
U slučaju da baš nikako ne želite odustati od skrolanja po mobitelu prije spavanja, jednostavno uložite u naočale koje sprječavaju prolazak plavog svijetla u očne zjenice. Naočale za računalo mogu biti prilagođene vašim potrebama i preferencijama.
Upravljajte stresom
Istraživanje ukazuje na snažnu povezanost između stresa, endokrinog sustava i razina hormona. Čak i niski stupanj stresa može uzrokovati endokrini odgovor, povećavajući razine adrenalina i kortizola. Važno je pronaći načine za smanjenje stresa, bilo da je to slušanje opuštajuće glazbe, joga, meditacija ili prakticiranje drugih tehnika opuštanja.
Vježbanjem do regulacije hormona
Redovita tjelesna aktivnost ima pozitivan utjecaj na hormone koji reguliraju apetit. Čak i kratke vježbe mogu pomoći u kontroli razine hormona odgovornih za osjećaj gladi. Također, redovita tjelesna aktivnost smanjuje rizik od inzulinske rezistencije, metaboličkog sindroma i dijabetesa tipa 2.
Najbolje su upravo one vježbe koje umiruju vaš sistem, a joga je savršen spoj fizičke aktivnosti i pravilnog disanja koji dovodi do regulacije obrtaja misli, a time i regulacije simpatikusa i parasimpatikusa.
Izvor: Pexels
Šećer je stvarno problematičan
Već smo stotinu puta čuli kako je bijeli konzumni šećer jedna od najgorih stvari koju možemo unositi u organizam. Čak i znanstvena istraživanja jasno podržavaju ideju da šećer igra ulogu u metaboličkim bolestima i inzulinskoj rezistenciji. Eliminiranje šećera iz prehrane može pomoći u održavanju stabilnih razina hormona, uključujući inzulin.
Preko zdravih masti do regulacije apetita
Zdrave masti mogu pomoći u održavanju ravnoteže hormona koji reguliraju apetit, metabolizam i osjećaj sitosti. Istraživanje iz 2018. godine sugerira da masne kiseline srednjeg lanca, prisutne u kokosovom ili crvenom palmovom ulju, mogu regulirati stanice odgovorne za odgovor na inzulin.
Unos vlakana za regulaciju inzulina
Vlakna imaju ključnu ulogu u zdravlju crijeva i mogu pomoći u regulaciji hormona, posebice inzulina. Različite vrste vlakana djeluju i na druge hormone, doprinoseći održavanju zdrave tjelesne mase.
Izvor: Unsplash
Konuzmiranjem ribljih masti protiv depresije
Visoke razine masti u nekim ribama doprinose zdravlju srca, probavnog sustava i mozga. Konzumiranje dijete bogate masnoćom iz riba može pomoći u prevenciji poremećaja raspoloženja poput depresije i anksioznosti.
Prejedanje se stvarno ne isplati
Redovito prejedanje može izazvati metaboličke probleme, čak i na kratke staze. To može utjecati na porast razine masti i povećati oksidativni stres. Istraživanja također ukazuju na povećanje ceramida, masnih stanica u koži, što može doprinijeti inzulinskoj rezistenciji.
Preporuka je zeleni čaj
Zeleni čaj, bogat antioksidansima, povezan je sa smanjenjem razine inzulina tijekom posta. Antioksidansi, poput katehina, prisutni u zelenom čaju, igraju ključnu ulogu u neutralizaciji slobodnih radikala, pružajući zaštitu stanica od oštećenja.
Zeleni čaj, obogaćen kofeinom i L-teaninom, poboljšava kognitivne funkcije i može pomoći u smanjenju stresa i anksioznosti. Antioksidansi pružaju podršku oralnom zdravlju, smanjujući rizik od infekcija u usnoj šupljini.
Izvor: Pixabay
Bilo bi dobro da odbacite cigaretu
Pušenje može poremetiti razine nekoliko hormona, uključujući hormone štitnjače, hipofize i steroidne hormone poput kortizola, povezanog sa stresom. Ovo su samo neki od utjecaja cigarete na zdravlje hormona, da ne spominjemo sve ostale koji utječu na generalno zdravlje. Svakako je vrijeme da razmislite o prestanku.
Mlječni proizvodi danas su prepuni hormona
Mlijeko iz konvencionalnih izvora često sadrži tragove estrogena jer se krave često tretiraju hormonskim supstancama kako bi potaknule proizvodnju mlijeka. Konzumiranje mlijeka koje sadrži ove hormone može doprinijeti povećanju razine estrogena u tijelu. Istražite alternative mlijeku i mlječnim proizvodima.
Hormoni imaju snažan utjecaj na različite funkcije u organizmu, i čak i manje neravnoteže mogu izazvati ozbiljne posljedice. Za neke ljude, promjene u prehrani i načinu života mogu pomoći u obnavljanju zdravog hormonskog balansa. Ipak, svatko tko ima zabrinutosti u vezi s razinama hormona trebao bi potražiti savjet liječnika.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT