Helikopter roditelji: Kako pretjerana briga utječe na razvoj djece?
Izraz “helikopter roditelj” prvi put se pojavio u knjizi Dr. Haima Ginotta iz 1969. godine naziva “Između roditelja i tinejdžera“, kada su tinejdžeri izjavili da roditelji lebde iznad njih poput helikoptera.
U današnjem ubrzanom svijetu, gdje su roditelji suočeni s nizom izazova i briga, pojedinci se često nalaze u ulozi “helikopter roditelja”. To su roditelji koji neprestano lebde nad svojom djecom, spremni intervenirati u svakom trenutku kako bi im pružili zaštitu od svih mogućih izazova ili neugodnosti. Iako je namjera ovih roditelja dobra, istraživanja pokazuju da njihov intenzivan fokus može negativno utjecati na mentalno zdravlje djeteta, sliku o sebi, vještine suočavanja i još mnogo toga.
ADVERTISEMENT
Utjecaj helikopter roditelja na djecu
Jedna od studija provedena na Sveučilištu Sjeverna Karolina otkrila je da “helikopter roditelji”, koji previše nadziru svoju djecu tijekom igre vani, nesvjesno potiču manju aktivnost i pretilost kod djece. Ovaj oblik prezaštitničkog roditeljstva dovodi do prekida dječje igre gdje se djeca umire, prestanu igrati i na kraju završe sjedeći ispred ekrana, kompjutera ili televizije, umjesto aktivnim kretanjem.
Psiholog Michael Ungar, predstojnik Centra za istraživanje otpornosti Sveučilišta Dalhousie, naglašava važnost odgoja koji potiče samostalnost i odgovornost kod djece. “Smisao roditeljstva je odgojiti dijete koje je spremno nositi se sa zadaćama odraslih”, ističe Ungar u svom istraživanju.
Izvor: Pexels // Autor: Anastasia Shuraeva
Travnjak-roditeljstvo kao još ekstremniji oblik
U osnovnoj školi “helikopter roditelji” često žele osigurati da njihovo dijete dobije određenog učitelja ili trenera, sami odabiru prijatelje i aktivnosti djeteta ili pružaju nerazmjernu pomoć u domaćim zadaćama i školskim projektima, ne dopuštajući djetetu vlastito mišljenje i mogućnost da bude samostalan. Međutim, “helikopter roditelji” slično se ponašaju i s djecom koja idu u srednju školu ili na fakultet, na način da im pomažu u zadacima koji su sposobni obaviti sami, npr. zvanje profesora zbog loših ocjena, organiziranje rasporeda nastave ili upravljanje navikama učenja…
Još ekstremniji oblik roditeljstva naziva se “travnjak-roditeljstvo“. To su roditelji koji ne samo da nadziru, već i planiraju svaki segment dječjeg života, slažući put kojim dijete treba proći. Ovakav pristup može ograničiti djetetovu sposobnost donošenja vlastitih odluka i razvoj samopouzdanja.
ADVERTISEMENT
Kako prestati biti helikopter roditelj
Stručnjaci preporučuju roditeljima da se odmaknu od helikopter roditeljstva i usvoje princip tzv. “lijenog” roditeljstva. Umjesto stalnog nadzora, roditelji bi trebali dopustiti djeci da istražuju svijet oko sebe, učeći iz vlastitih iskustava. Iako je važno pružiti podršku i zaštitu, isto tako je ključno dopustiti djeci da samostalno donose odluke i uče iz svojih pogrešaka. U praktičnom smislu, to znači dopuštanje djeci da se bore, dopuštanje im da budu razočarana i da se nauče suočiti s neuspjehom. To također znači dopuštanje djeci da obavljaju zadatke za koje su fizički i mentalno sposobna.
Samopouzdanje se gradi od najranije dobi, a roditelji imaju ključnu ulogu u tome. Ohrabrujte svoju djecu da istražuju, uče i razvijaju se samostalno, pružajući im ravnotežu između podrške i slobode. Previše zaštite može rezultirati djecom koja se osjećaju nesposobnima i nesigurnima u vlastite sposobnosti. Stoga, umjesto helikopter roditeljstva, odaberite podršku koja omogućava djetetu da raste, uči i postane samostalna osoba.
Izvor naslovne fotografije: Pexels