Fenomen zvan tihi otkaz – Kada posao postane sve, osim prioritet
U posljednje vrijeme, pojava poznata kao “Tihi Otkaz” privukla je pažnju na sebe kao novi fenomen u radnom svijetu. No, što točno znači “Tihi Otkaz”?


Tihi otkaz odnosi se na obavljanje minimalnih zahtjeva posla i ulaganje samo onoliko vremena, truda ili entuzijazma koliko je apsolutno nužno. Radnik u ovom scenariju ne napušta svoju poziciju, već i dalje prima plaću. No, koliko je ovo stvaran trend, ili samo novo ime za nezadovoljstvo radnika?
Gallupovo istraživanje – tihih quittera čak preko 50%
Prema Gallupovom istraživanju provedenom u lipnju 2022., “tihi quitteri” čine barem 50% radne snage u SAD-u, možda i više. Ovaj postotak posebno je visok među radnicima mlađim od 35 godina. Gallup je došao do ovog zaključka koristeći niz pitanja o uključenosti radnika, definirane kao “angažman i entuzijazam zaposlenika u radu i na radnom mjestu”. U istraživanju, samo 32% radnika pokazalo se kao angažirano, dok je drugih 18% bilo neangažirano, što znači da nisu skrivali svoje nezadovoljstvo poslom. Preostalih 50% moglo bi se smatrati “tihi quitterima”, ljudima koji nisu posebno angažirani u svom radu, ali ne oglašavaju tu činjenicu.
Tihi otkaz očituje se kroz ispunjavanje osnovnih radnih zadataka, ali uz smanjenu spremnost na sudjelovanje u aktivnostima poznatim kao “građansko ponašanje”. To uključuje odbijanje ostanka dulje na poslu, dolazak ranije ili prisustvovanje neobvezujućih sastanaka.

Izvor: Pexels
ADVERTISEMENT
Tiho otpuštanje – reakcija menadžera na Tihi otkaz
Reakcije menadžera na ovaj fenomen su raznolike. Neki su tolerantni, djelomično zbog tesnog tržišta rada, koje čini zamjenu tihih quittera teškom, barem za sada. Drugi su odgovorili na tihi otkaz tako da tiho ili glasno otpuštaju zaposlenike koje smatraju da lenčare. Upravo je “tiho otpuštanje” postalo popularan izraz, općenito definiran kao činjenje posla tako nezadovoljavajućim da će zaposlenik osjećati prisilu da podnese ostavku.
Tihi otkaz u braku?
Ovaj fenomen sada se primjenjuje ne samo na radna mjesta, već i na druge aspekte života, poput brakova i veza.

Izvor: Pexels
Što možemo učiniti?
Ako prema Gallupu barem 50% radne snage u SAD-u pripada kategoriji tihih quittera, moramo se zapitati što možemo učiniti kako bismo poboljšali situaciju. Stručnjaci predlažu različite pristupe, od oštrih mjera do opuštenijih taktika. Brojni savjetnici za razvoj liderstva predlažu da menadžeri prvo ispitaju vlastito ponašanje. Dakle, umjesto da odmah reagiramo na tihi otkaz, možda bismo trebali prvo analizirati svoje vlastito vođenje.
Tihi otkaz možda nije novi fenomen, ali je pridonio osvještavanju prilično raširenog nezadovoljstva američkih radnika koje poslodavci možda trebaju adresirati. Bez obzira na to jeste li zaposlena majka, menadžer ili lider, vrijeme je da razmotrite dinamiku tihih quittera i kako ih bolje podržati u ravnoteži između posla i obitelji.
Izvor naslovne fotografije: Unsplash
ADVERTISEMENT