Brza večera: Pečeni losos u sočnom umaku
Ovaj recept za pečeni losos u pećnici savršena je brza i jednostavna večera koju možete brzo imati na stolu.
Riba je uvijek odlična opcija za brzu i zdravu večeru. A posebno losos koji je prepun hranjivih tvari, uključujući mnogo zdravih masnoća. Ponekad može i dosaditi ako ga radite uvijek na isti način pa smo za vas pripremili malo drugačiji recept.
Ovaj recept za pečeni losos zapravo radimo najčešće jer daje baš poseban i sočan okus. Tajna je u glazuri: ukusna kombinacija češnjaka, meda, dijon senfa, sojinog umaka i maslinovog ulja koja oblaže ribu i daje joj okus dok se peče.
Recept je idealan kad trebate nešto za brzu večeru nakon posla jer vam ne treba puno vremena i posla oko njega. Potrebno je manje od 10 minuta da ga pripremite za pećnicu, a zatim ćete slobodno sastaviti ostatak obroka dok se losos peče.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Mi ovakav losos volimo poslužiti uz pečeni batat i miješanu salatu, ponekad sa pire krumpirom (kad nam se da to raditi), ili jednostavno sa julienne povrćem. Ako ovaj recept spremamo vikendom ili za goste koji dolaze na večeru, volimo ispeći i domaći focaccia kruh koji ide uz obrok. Večera ne može biti bolja!
Prednosti lososa
Losos je izvrstan izvor bjelančevina, gotovo savršen izvor omega-3 masnih kiselina (i onoga što ćete pronaći u većini kapsula ribljeg ulja), a sadrži i puno proteina, vitamina B, kalcija, kalija i antioksidansa. Ima manje kalorija i zasićenih masti od mnogih opcija crvenog mesa, a nema ugljikohidrata, vlakana ili šećera.Konzumiranje lososa može pomoći u snižavanju kolesterola.
Najbolja temperatura za pečenje lososa
Vrijeme pečenja ovisit će o debljini vaših fileta lososa. Općenito, filetima lososa potrebno je oko 12-20 minuta da se ispeku u pećnici na 200°C. Najbolje je rano početi provjeravati losos, a onda ga uvijek možete još kuhati ako nije gotov.
Savjeti za savršeno pečeni losos
- Pazite da ne pečete lososa u pećnici na previsokoj ili preniskoj temperaturi jer će se u suprotnom isušiti. Možete pokriti losos dok se kuha kako biste bili sigurni da ostaje vlažan.
- Ako zadržite kožu lososa, to također može pomoći u stvaranju prirodne barijere između lososa i izvora topline/posude kako bi se zadržala vlaga u lososu.
- Kuhanje na laganoj, laganoj vatri najbolji je način za pečenje lososa svaki put, a također ga sprječava da se isuši.
- Morate samo kuhati losos u pećnici oko 12-15 minuta. Još malo i bit će suho i pretjerano.
Izvor: Unsplash
Recept za pečeni losos u umaku od soja sosa i senfa
Sastojci:
- 4 fileta lososa s kožom
- 1 ½ žlice soja umaka s niskim sadržajem natrija
- 1 žlica maslinovog ulja
- 1 žlica meda
- 1 ½ žličice Dijon senfa
- 2 češnja češnjaka, nasjeckana
Upute:
- Izvadite losos iz hladnjaka i ostavite ga na sobnoj temperaturi dok pripremate ostale sastojke.
- Zagrijte pećnicu na 200°C. Pripremite posudu za pečenje, a po želji ju obložite s listom papira za pečenje za lakše čišćenje.
- U maloj posudi pomiješajte sojin umak, maslinovo ulje, med, dijon senf i mljeveni češnjak.
- Stavite losos s kožom prema dolje u pripremljenu posudu za pečenje. Ostavite ½ umaka u čistoj posudi i žlicom premažite preostalih ½ umaka preko lososa.
- Pecite 12 minuta, a zatim premažite preostalim umakom. Pecite još 2-8 minuta, ili dok losos ne bude pečen po vašoj želji.
- Kada je gotov, losos bi se trebao lako raskidati vilicom. Za deblje filete lososa trebat će više vremena da se ispeku nego za tanje filete lososa.
- Neka losos odstoji par minuta prije posluživanja.
Izvor: Pexels
Posluživanje
Neki od naših najdražih priloga uz ovaj pečeni loso su:
Pečeni batat i mrkva – možete ih peći u isto vrijeme kad i losos pa nemate puno posla dok pećnica radi svoje. A možete dodati malo umaka i u mješavinu ovog povrća prije nego ubacite u pećnicu za još sočniji okus. Uz to uvijek napravimo i svježu miješanu salatu sa npr. matovilcem, krastavcima i cherry rajčicama začinjenu s malo maslinovog ulja.
Julienne povrće – povrće nasjeckano na trakice i prepeći lagano na maslinovom ulju u tavi. Mi obično koristimo kombinaciju mrkve, crvene paprike i tikvice i volimo dodati začine poput crvene paprike, kurkume, soli i papra.
Pire krumpir i povrće – kada imamo malo više vremena napraviti ćemo pire krumpir sa brokulom sa strane.
Buddha bowl – ako ste ljubiteljica buddha bowl zdjela sa šarenim dodacima, ukomponirajte svoj losos na ovaj način. U zdjelu dodajte rižu ili kvinoju, naribanu mrkvu i ljubičasti kupus, komadiće brokule i edamame, te sve prelijte sa umakom po želji. Može biti obična kombinacija limuna i maslinovog ulja ako želite nešto brzo, ili napravite teriyaki umak (a ima ga i za kupiti gotovog).
Izvor: Unsplash
Kako čuvati i podgrijavati
Pohranjivanje ostatka lososa je jednostavno. Stavite ga u hermetički zatvorenu posudu ili čvrsto zamotajte u aluminijsku foliju i stavite u hladnjak. Tako ga možete čuvati oko 3-4 dana.
Da biste zagrijali losos pečen u pećnici, zagrijavajte ga polako i lagano te dodajte malo vode za dodatnu vlažnost. Inače, bolje je podgrijavati sve vrste ribe u pećnici ili u tavi na štednjaku, a ne u mikrovalnoj pećnici jer mikrovalna pećnica brže isušuje meso prilikom podgrijavanja.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT