Alice in Blockchains donose besplatnu Blockchain Art Akademiju za 90 umjetnica iz cijele Europe
Novi svijet umjetničkog izražavanja.
Na umjetničkoj sceni regije prepoznat je prostor za interdisciplinarni pristup umjetnosti kroz multimediju, a uz podršku Europske Unije kreiran je FLUX Female Digital Creativity projekt u suradnji s renominiranim kulturnim i tehnološkim organizacijama iz Hrvatske, Italije i Slovenije: Labin Art Express (Istra, Hrvatska), MEET Digital Culture Centre (Milano, Italija), MOTA Museum of Transitory Art (Ljubljana, Slovenija) i Alice in Blockchains (Zagreb).
Alice in Blockchains, neprofitna ženska udruga za fintech, kriptovalute i blockchain prošle je godine u sklopu Web3 Tales konferencije u Muzeju suvremene umjetnosti upoznala javnost s NFT-ima, kroz prvu međunarodnu NFT izložbu u Hrvatskoj na temu “Techno Healing – Finding Resilience and Well-Being in a Digital World”, predstavljajući jedinstvene radove 10 svjetskih umjetnica i non binarnih osoba, pionirki digitalnog stvaranja.
ADVERTISEMENT
Izvor: Projekt FLUX
Besplatna Blockchain Art Akademija
U tom duhu, ove godine donose besplatnu Blockchain Art Akademiju namijenjenu umjetnicama, grafičkim dizajnericama, fotografkinjama… iz cijele Europe. Radi se o online akademiji, koja će se održati u periodu od 14. do 18. listopada 2024. kroz 10 edukativnih online sesija (predavanja i radionica) te povezati 90 umjetnica s mentorima koji svoju profesionalnu pozadinu pronalaze u blockchainu, umjetnosti, marketingu, strateškom planiranju i mnogim drugima sektorima, omogućavajući sveobuhvatnu edukaciju. One najuspješnije imati će priliku izlagati svoje radove tijekom 2025. u 3 europska grada: Milano, Ljubljana, Labin, a u sklopu manifestacija i izložbi organiziranih od strane partnera projekta.
Svrha projekta je pružiti umjetnicama potrebna znanja, platformu za prezentaciju i prilike za promociju u svijetu digitalne umjetnosti, s posebnim naglaskom na inovativni medij blockchaina. FLUX stvara jednake prilike u NFT umjetničkoj sferi, stavljajući umjetnice u središte svih aktivnosti.
“FLUX nije samo o stvaranju prekrasne digitalne umjetnosti – to je i program osnaživanja umjetnica da izgrade uspješnu digitalnu karijeru. Naša radionica ih oprema potrebnim znanjem za predstavljanje njihovog rada online, povezivanje s globalnom publikom i pretvaranje njihove strasti u održiv izvor prihoda,” izjavila je Klara Kovačević, stručnjakinja za digitalni razvoj u Google-u i jedna od mentorica na projektu.
Izvor: Projekt FLUX // Klara Kovačević
Polaznice će kroz interaktivne radionice i predavanja naučiti osnove blockchaina, kriptovaluta, digitalnih novčanika, NFT-a, potom osvijesiti utjecaj virtualne i proširene stvarnosti na umjetničko izražavanje, kako kreirati izložbu u metaverse-u, naučiti će izraditi NFT na nekoliko različitih platformi, kroz primjere će im se približiti kako da svoje radove predstave široj publici kroz različite kanale…
Veliki naglasak je na marketingu i kako iskorisiti prisutnost na društvenim medijima, koliko je važno imati profesionalni portfolio i web stranicu, kako napraviti dobru strategiju digitalnog marketinga, kako uključiti followere i publiku, koliko je važno ispričati dobru priču publici / storytelling, a isto tako polaznice će dobiti uvid u zakonodavne okvire i intelektualno vlasništvo na razini Europske unije.
“Naš je cilj nadahnuti i opremiti umjetnike znanjem i alatima za napredovanje u digitalnom okruženju koji se ubrzano razvija, njegujući kulturu suradnje i inovacije. Moram priznati da sam uzbuđena vidjeti kako će sudionice iskoristiti ovu prilike za napredak u svojim karijerama i pridonijeti dinamičnom polju digitalne umjetnosti. Imamo priliku zajedno oblikovati sutrašnjicu u kojoj suvremena umjetnost iz naše regije igra ključnu ulogu na globalnoj umjetničkoj sceni.” – istaknula je Vanja Žanko predsjednica Nomad-a – Hrvatskog ureda za suvremenu umjetnost te također jedna od mentorica akademije.
Izvor: Projekt FLUX // Vanja Žanko
Prednost digitalnih platformi
A koliko je važno biti digitalno prisutan objasnio je jedan od mentora akademije, Nik Kolveshi Radlović, osnivač Kolekcionarta, prve hrvatske digitalne platforme za popularizaciju hrvatske umjetnosti:
“Prednost digitalnih platformi i društvenih mreža je što nam omogućuju da dođemo do publike gdje god da se ona nalazila, a ključ uspjeha u građenju zajednice koja je angažirana je kvaliteta, konzistentnost i autentičnost sadržaja koji im se servira – bilo da je on informativan, edukativan ili promotivan. Međutim, najljepši dio bavljenja umjetnošću je interakcija, tako da su događanja gdje se ljudi fizički okupljaju neizostavan dio promocije i popularizacije umjetnosti.”
Izvor: Projekt FLUX // Nik Kolveshi Radlović
Prijava na program je jednostavna. FLUX poziva sve zainteresirane umjetnice da kroz kratku izjavu opišu sebe i svoju umjetničku praksu te pošalju nekolicinu fotografija koje najbolje prikazuju njihov rad (maksimalno pet djela, bilo digitalnih ili fizičkih) na [email protected] ili putem forme na web stranici projekta do 30. kolovoza 2024. godine.
Sudjelovanje u programu je besplatno, a odabrane sudionice će dobiti sve potrebne resurse i materijale bez ikakvih troškova.
Izvor naslovne fotografije: Projekt FLUX
ADVERTISEMENT