Odlučili ste se za proširenje obitelji? Donosimo vam detaljan vodič za posvajanje djece
Odluka o posvajanju je plemenita, no znamo koliko može biti i teška. To nije samo formalna procedura, već emotivni proces ispunjen nadom i željom da se pruži sigurno okruženje prožeto ljubavlju onima kojima je to najpotrebnije. Donosimo vam detaljan vodič s koracima prema posvajanju djeteta.
Svako dijete zaslužuje topli dom i obitelj koja ga voli i usmjerava ga u životu. Srećom postoje ljudi koji su odlučili to pružiti djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Postupak posvojenja je obojan različitim emocijama, što je prirodno. Bitno je biti upoznat s cijelim pocesom. Iz Udruge za potporu posvajanju Adopta su nam rekli kako je u 2023. godini bilo 168posvojene djece. “Ovaj broj predstavlja trend porasta broja posvojenja u zadnje tri godine (2021. – 151 posvojeno dijete, 2022. – 191 posvojeno dijete, 2023. – 168). Do kraja 2023. godine, bilo je 709 djece s ispunjenim pravnim pretpostavkama za posvojenje”, rekli su iz Adopte za Mamager.hr.
“Unazad nekoliko godina bilježi se rast posvojenja zbog zajedničkih napora Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike i stručnih radnika područnih ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad zbog kojih su ubrzani postupci posvojenja i povećan broj posvojene djece. Gledajući prethodno desetogodišnje razdoblje od 2010. do 2020. godine prosječno je godišnje bilo posvojeno 115 djece.
ADVERTISEMENT
Broj djece koja imaju ispunjene pretpostavke za posvojenje, trenutno njih 192, mijenja se na dnevnoj razini, jer određen broj djece u evidenciju ulazi po završetku sudskih postupaka o lišenju prava roditelja na roditeljsku skrb, dok se pojedina djeca u međuvremenu posvoje. S obzirom na to da je za određen broj djece teže naći potencijalne posvojitelje (zbog njihove dobi, zdravstvenog stanja ili je riječ o posvojenju više braće/sestara), oni se duže vrijeme nalaze u evidenciji. U Registru potencijalnih posvojitelja trenutno je 988 potencijalnih posvojitelja”, rekli su nam iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Koji je prvi korak?
Trebate se prvenstveno obratiti Centru za socijalnu skrb prema svojem prebivalištu gdje imate pravo saznati sve informacije o posvojenju. Centar je mišljenje dužan izraditi najkasnije dva mjeseca od zaprimanja zahtjeva.
Da biste posvojili dijete, morate biti u dobi od najmanje 21 godine (nema gornje dobne granice), s tim da je dobna razlika između vas i djeteta najmanje 18 godina. Ako postoje osobito opravdani razlozi, posvojitelj može biti mlađi od 21 godine.
Dijete mogu posvojiti bračni i izvanbračni drugovi zajedno, jedan bračni/izvanbračni drug ako je drugi bračni/izvanbračni drug roditelj ili posvojitelj djeteta, jedan bračni/ izvanbračni drug uz pristanak drugog bračnog/izvanbračnog druga te osoba koja nije u braku ili u izvanbračnoj zajednici.
Za posvojitelje je u pravilu uvjet da imaju hrvatsko državljanstvo, ali ako je to u interesu djeteta mogu ga posvojiti i strani državljani. Ako je posvojitelj strani državljanin, posvojenje se može zasnovati samo uz prethodno odobrenje ministarstva nadležnog za socijalnu skrb.
Izvor: Pexels
ADVERTISEMENT
Posvojiti ne može osoba koja je lišena roditeljske skrbi ili poslovne sposobnosti, kao ni osoba čije ponašanje i osobine upućuju na to da nije poželjno povjeriti joj roditeljsku skrb o djetetu.
Što bi zahtjev trebao sadržavati?
- osobne podatke (ime, prezime, adresa, broj telefona)
- iskaz želje za posvojenjem djeteta
- kratko predstavljanje (tko ste, čime se bavite, što volite i ne volite, koji su vam hobiji i slično)
- informacije o eventualno završnoj stručnoj pripremi za posvojenje
- vaša predodžba o djetetu kakvo biste željeli posvojiti (spol, dob, eventualne poteškoće, etnička i vjerska pripadnost i sl.)
Izvor: Pexels
Zahtjev za izdavanje mišljenja podobnosti i prikladnosti
Zahtjevu za izdavanje mišljenja o podobnosti i prikladnosti za posvojenje treba priložiti:
- rodni list, vjenčani list (za bračne drugove)
- dokaz o postojanju izvanbračne zajednice (za izvanbračne drugove) – pravomoćnu sudsku odluku
- dokaz o državljanstvu
- liječničku potvrdu o psihofizičkom zdravstvenom stanju
- potvrdu poslodavca o zaposlenju
- dokaz da se protiv podnositelja ne vodi kazneni postupak za određena kaznena djela
Zahtjev s gore navedenom dokumentacijom potrebno je predati centru za socijalnu skrb prema mjestu prebivališta, koji nakon kraćeg vremena upućuje poziv stručnog suradnika.
Kako se dobiva odobrenje za posvojenje?
Ako imate sreće, postupak odobravanja traje nešto više od šest mjeseci, tijekom kojih se procjenjuje vaša prikladnost za posvojenje, pružaju vam se potrebne informacije i kroz program stručne pripreme priprema vas se za sve što će posvojenje donijeti vama i obitelji.
- Prijava namjere posvojenja
Bračni/izvanbračni drugovi ili osoba koja želi posvojiti podnijet će centru za socijalnu skrb prema svojem mjestu prebivališta („matični centar“) pisanu prijavu namjere posvojenja i pisani zahtjev za izdavanje mišljenja o podobnosti i prikladnosti za posvojenje. Popis dokumenata koje trebate priložiti dobit ćete u matičnom centru za socijalnu skrb.
- Mišljenje o podobnosti za posvojenje
U roku od nekoliko tjedana od dostave zahtjeva, dobit ćete poziv Centra za prvi dio procjene. Mišljenje o podobnosti za posvojenje izrađuje se na temelju socijalne anamneze koju izrađuje socijalni radnik te mišljenja psihologa i preporuke stručnog tima. Pri izradi mišljenja uzimaju se u obzir sve okolnosti bitne za posvojenje: međusobne odnose bračnih drugova, njihov psihički profil, stambene uvjete, zaposlenost, organizaciju života.
Proces uključuje zasebne intervjue sa svakim bračnim drugom i zajednički intervju (odnosno intervju s osobom koja je podnijela zahtjev), testiranje putem ispunjavanja upitnika, razgovor nakon obrade upitnika, posjet na adresi stanovanja, uvid u dokumentaciju i razgovor s bližim krvnim srodnicima i prijateljima bračnih drugova, odnosno osobe koja je podnijela zahtjev.
Izvor: Pexels
- Stručna priprema za posvojenje
Osobe koje ispunjavaju zakonske uvjete za posvojenje dužne su sudjelovati u programu stručne pripreme za posvojenje, koji može provoditi centar za socijalnu skrb ili druga ustanova socijalne skrbi i ovlaštene organizacije civilnog društva.
- Upis u očevidnik potencijalnih posvojitelja
Nakon provedene stručne procjene i stručne pripreme za posvojenje, centar za socijalnu skrb će dati mišljenje o podobnosti i prikladnosti za posvojenje, u roku od šest mjeseci od zaprimanja pisane prijave i zahtjeva.
Na temelju stručnog mišljenja, potencijalni posvojitelji upisuju se u središnji očevidnik o potencijalnim posvojiteljima i posvojenjima koji se vodi u ministarstvu nadležnom za socijalnu skrb. S pozitivnim mišljenjem, posvojitelji se mogu obratiti i drugim centrima za socijalnu skrb u Republici Hrvatskoj.
Protiv rješenja o zasnivanju posvojenja stranka može podnijeti žalbu na rješenje ministarstvu nadležnom za poslove socijalne skrbi u roku od osam dana od dana primitka odluke.
Svako dijete zaslužuje sigurnost, ljubav i priliku za sretnu budućnost. Posvajanje pruža upravo to – novi početak.
Izvor naslovnice: Pexels