Savjeti za očuvanje mentalnog zdravlja: Pobijedite “Siječanjski blues
Približava nam se najdepresivniji dan u godini – treći ponedjeljak u siječnju.
Naime, pojam ‘Blue Monday’ je termin koji označava dan kada su ljudi najdepresivniji, a uzrokuju ga tmurno vrijeme, dugovi nakon Božića, razočaranja zbog nepridržavanja novogodišnjih odluka, nezadovoljstvo povratkom na posao i opći pesimizam. Ustanovio ga je psiholog Cliff Arnall, a diljem svijeta ovaj je dan prihvaćen kao dan na koji bismo trebali najviše govoriti o depresiji.
Cliff je osmislio i formulu kako bi izračunao najdepresivniji dan: [W + (Dd)] xTQ / MxNA. W označava vrijeme, D dug, a d mjesečnu plaću. Slovo T označava vrijeme koje je prošlo od Božića, a Q je vrijeme kada smo odustali od novogodišnje odluke. Međutim, njegova formula nije znanstveno utemeljena jer su varijable subjektivne te se niti jedan čimbenik ne može mjeriti s istim jedinicama.
ADVERTISEMENT
‘Dobri i loši’ dani za svakog pojedinca su različiti. Zato nema smisla pokušavati identificirati najdepresivniji dan u godini jer bi on bio različit za svakoga od nas. I također je vrlo važno razlikovati privremeni osjećaj lošeg raspoloženja, s kojim se svi ponekad suočavamo, od depresije ili mentalnih problema koji mogu značajno otežati naš svakodnevni život.
Izvor: Pixabay
Donosimo i 10 savjeta kako pobijediti siječanjsku depresiju:
1. Maksimalno iskoristite dnevnu svjetlost
Iako zbog hladnog vremena u zimskim mjesecima nije uvijek primamljivo, ali boravak na otvorenom i na suncu može vam popraviti raspoloženje i dati više energije. Imajte na umu da izloženost prirodnoj svjetlosti povećava razinu serotonina u mozgu.
2. Vježbajte
Jedan od recepata za dobro raspoloženje je i fizička aktivnost. Primjerice, brza šetnja je idealan način da boravite na svježem zraku i oslobodite endorfin koji će vam popraviti raspoloženje.
3. Pravilno se hranite
Uravnotežena i raznovrsna prehrana može učiniti čuda za poboljšanje vašeg raspoloženja, pa je važno paziti što unosite u svoje tijelo.
4. Dovoljno spavajte
Loš san može negativno utjecati na vaše mentalno zdravlje i uzrokovati osjećaj razdražljivosti, tjeskobe i zabrinutosti.
5. Identificirajte svoje brige
Razmislite o uzrocima svoje tjeskobe ili tuge i zapamtite da nema ničeg lošeg u traženju pomoći. Podijelite svoje osjećaje s obitelji, prijateljima ili nekim kome vjerujete.
Izvor: Pexels
ADVERTISEMENT
6. Izgubite se u dobroj knjizi
Čitanje iz zadovoljstva može vam pomoći preusmjeriti misli.
7. Budite dobri prema sebi
Nemojte postavljati nerealna novogodišnja obećanja i pronađite vremena za sebe.
8. Budite tehnološki pametni i povremeno se isključite
Prečesto povezivanje s tehnologijom može negativno utjecati na raspoloženje, stoga pokušajte isključiti uređaje prije spavanja. To će vam pomoći da se opustite, osjećate manje tjeskobno i da imate dobar san.
9. Naučite nešto novo
Upišite tečaj učenja novog jezika ili tečaj plesa, preuzmite nove odgovornosti, naučite kuhati ili svirati instrument… postavite si novi cilj. Učenje nečeg novog može biti zabavno, učiniti vas sretnim i izgraditi vaše samopouzdanje.
10. Iskoristite 5 smjernica wellbeinga (Primijeti, Poveži se, Budi aktivan, Nastavi učiti, Daj) kako biste poboljšali raspoloženje.
Ove smjernice utemeljene na dokazima mogu pomoći u poboljšanju mentalnog zdravlja.
Ovi jednostavni, ali učinkoviti savjeti, pomoći će vam pri očuvanju mentalnog zdravlja ne samo tijekom siječnja, nego i tijekom cijele godine. Važno je shvatiti da loše raspoloženje može trajati i više od jednog dana ili mjeseca, ali pravilan pristup brizi o vlastitom mentalnom zdravlju može dugoročno donijeti pozitivne promjene.
Izvor naslovne fotografije: Pixabay