Što je kultura dijete i koja je alternativa?
Nama ženama je opće poznata situacija kada nakon božićnih i novogodišnjih blagdana odlučimo raditi na sebi, krenuti na dijetu ili odraditi detox zbog konzumiranja veće količine hrane. To je klasična enigma 1. siječnja – preplavljujuća želja da započnemo novo poglavlje prije nego što uopće probavimo puricu i sarmu.
Gdje god pogledamo, zasuti smo porukama “nova godina, nova ja” i pojačava se pritisak da moramo izgubiti kilograme koje smo eventualno dobili. Teretane i fitness centri već su krenuli s reklamama i brže bolje povećali cijene članarina jer znaju da će u siječnju navala biti velika. Koliko se samo žena početkom nove godine probudi s poznatim osjećajem straha i s nadmoćnom željom da započne dijetu. Misle da će imati više samopouzdanja, bolje odnose, veće poslovne prilike… Ne bi bile samo mršavije, već i sretnije, bolje, ljepše, ljubaznije, simpatičnije.
ADVERTISEMENT
Zato ćemo vas upoznati s pojmom kultura dijete i koliki je njezin utjecaj na naše fizičko i mentalno zdravlje. Dok industrija dijeta prodaje proizvode i usluge za mršavljenje, kultura dijeta je ono što nas, u prvom redu, potiče da to kupimo. Potiče nas da mislimo da moramo imati određenu veličinu, kilažu ili izgledati lijepo i mršavo kako bismo imali vrijednost.
Kultura dijeta je društveni i kulturni fenomen koji promovira ideju da je mršavost ili posjedovanje određenog izgleda tijela idealan standard ljepote i zdravlja. Ali nije riječ o zdravlju ili blagostanju. Riječ je o zaradi.
Kultura dijeta je glas u vašoj glavi koji vam govori da niste dovoljno mršavi, dovoljno istrenirani, dovoljno ljubazni, dovoljno vrijedni. Razlog tome je što ste isprobali svaku dijetu za koju ste čuli i još uvijek ne možete izgubiti kilograme. Ona naglašava važnost restriktivnog držanja dijeta i intenzivnog vježbanja kao načina postizanja idealnog tjelesnog tipa, često zanemarujući važnost općeg zdravlja i blagostanja.
Kultura dijeta također potiče ideju da su određene namirnice “dobre’ ili ‘loše”, što dovodi do moralizacije prehrambenih navika i često uzrokuje osjećaj krivnje i srama oko izbora hrane. To može dovesti do restriktivnih ili prekomjernih prehrambenih navika i zapravo doprinijeti negativnom doživljaju svoga tijela i uzrokovati probleme sa samopouzdanjem.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
U svojoj suštini, kultura dijeta je skup uvjerenja i praksi koje mršavost izjednačavaju sa zdravljem, ljepotom i moralnom superiornošću. Potiče ljude da ograniče unos hrane, često do razine gladi, te da se uključe u ekstremno vježbanje i druge štetne oblike ponašanja kako bi postigli idealizirani oblik tijela. Problem je u tome što ovaj pristup ne samo da ne donosi dugoročno mršavljenje, već može dovesti do niza problema s fizičkim i mentalnim zdravljem. Dakle, što je alternativa?
Umjesto raznih dijeta i izgladnjivanja, savjetujemo intuitivno jedenje i pronalaženje radosti u kretanju. Vježbanje ne mora biti kazna da biste počeli uživati u njemu, jer kada maknete fokus s mršavljenja na druge koristi koje vježbanje može donijeti, bit ćete zadovoljniji i snažniji što će rezultirati boljim mentalnim zdravljem i smanjenim stresom.
Gubitak težine je, naravno, individualni izbor. Ali prije nego što se upustimo u namjerno mršavljenje, najvažnija stvar je razmotriti zašto želimo izgubiti težinu. Je li to iz medicinskih razloga ili je to, na kraju krajeva, samo zato što bismo voljeli biti mršaviji i time se prilagoditi društvenim normama o tome što je privlačnije (čak i ako si govorimo da je to zbog “zdravstvenih razloga”)?
Ako smo usredotočeni isključivo na mršavljenje i opsesivno razmišljamo o svakom kilogramu koji izgubimo (ili ne izgubimo), to može biti demotivirajuće i dovesti do ponašanja poput ekstremnih dijeta i pretjeranog vježbanja, što nije održivo. Ako, s druge strane, usmjerimo pažnju na poboljšanje općeg zdravlja, vjerojatnije je da ćemo napraviti promjene životnog stila koje mogu koristiti našem blagostanju na duži rok.
Nova godina, ista ja. Vrijeme je da prestanemo dopuštati vagama da određuju našu vrijednost, prestanemo davati novac tvrtkama koje profitiraju od toga da se ne osjećamo najbolje, prestanemo opsesivno razmišljati o dijetama i počnemo živjeti život u punom smislu – baš onakvi kakvi jesmo. Naša tijela – sa svim njihovim naborima, celulitom, strijama i ožiljcima pričaju priču o koži dobro proživljenog života.
Izvor naslovne fotografije: Pexels