fbpx
MENU

Navigacija kroz besane noći za sve nenaspavane majke – prijedlozi i savijeti za san mame sa novorođenom bebom

Jedan od najizazovnijih aspekata roditeljstva definitivno je bitka za dovoljno sna.

umorna majka i beba
Autor: Mamager
Posted: January 19, 2024

Bezbrojno noćno dojenje, neočekivane promjene pelena u tri sata ujutro, buđenje djeteta svakih nekoliko sati i epizode nervoze u rano jutro mogu pretvoriti čak i one najžilavije mlade mame i tate u zombie verzije koje hodaju na autopilotu i vape za snom. 

U prvim mjesecima roditeljstva možda se pitate hoće li ikad doći kraj ovom izazovnom periodu. 

Upravo tu stupa u igru mudrost pedijatrijskih savjetnika za san. 

Ovi stručnjaci savjetuju nove roditelje kako da prođu kroz dane s novorođenčetom budni i odmorni. Mi smo iskoristili njihovo znanje kako bismo dobili najbolje savjete o preživljavanju besanih noći i pospanih dana roditeljstva. Evo njihovih preporuka.

novorođenče

Izvor: Pexels

ADVERTISEMENT

Uspostavljanje opuštajuće rutine prije spavanja.

Noćni san se prvo razvija, pa je obično prvi dio noći najduži period sna. Preporučuje se uspostavljanje opuštajuće rutine prije spavanja, poput tople kupke ili čitanja knjige, te isključivanje elektronike barem 1 do 2 sata prije spavanja. 

Da li je vaša spavaća soba opuštajuće mjesto?

Pored optimizacije rutine prije spavanja, ocijenite i svoje okruženje za spavanje. Da li je vaša spavaća soba opuštajuće mjesto u koje zaista želite zaspati? Držite sav nered, bicikle za vježbanje, nesloženu odjeću i račune van spavaće sobe. Ovo može ometati kvalitetan san.  

Spavanje u odvojenim krevetima nije kraj partnerstva.

Također, nemojte se osjećati loše ako trebate privremeno spavati odvojeno od partnera. Ako imate problema s dijeljenjem kreveta, izaberite odvojene krevete. Dobar san pridonosi zdravim i sretnim odnosima, a spavanje u odvojenim krevetima je također zdrava opcija.

muškarac spava na kauču

Izvor: Pexels

Kad god je moguće, prihvatite pomoć. 

Nema nagrade za prolazak kroz besane noći sami. Kad god je moguće, prihvatite pomoć – ili slobodno zatražite pomoć od porodice i prijatelja. “Bebe obično spavaju kratkim spurtovima tokom 24 sata, pa im dopustite drugima da vam pomognu s čuvanjem, hranjenjem ili mijenjanjem pelena”, kaže Gaby Wentworth, certificirana pedijatrijska specijalistica za san iz Rockabye Rockies. Čak i ako možete organizirati brz popodnevni san dok prijatelj čuva vašu bebu, svaki mali doprinos pomaže vam nadoknaditi gubitke tokom noći. 

Ponekad najbolja pomoć je pred vama: vaš partner ili suprug! Timski rad može imati značajan uticaj. Ako ste u mogućnosti, noću se smjenjujte s partnerom u ustajanju s bebom kako biste oboje mogli bar na nekoliko sati dobiti neometan san. 

Pokušajte ići na spavanje istovremeno kao i beba.

Ako dojite, kada se uspostavi dojenje, pokušajte ići na spavanje istovremeno kao i beba i vidjeti može li vaš partner nahraniti bebu bocom izdojenim mlijekom pri prvom buđenju, tako da možete dobiti solidan komad sna tokom prvog dijela noći. 

Trening sna kod novorođenčadi

Mišljenja o treningu sna kod novorođenčadi variraju, ali može doći vrijeme i mjesto za pomoć bebi da produži svoje periode sna. Kada beba napuni 4 mjeseca, možete početi s nekim oblikom treninga spavanja ako odgovara vašoj porodici. To može izgledati različito za svakoga, ali najvažniji dio je da imate odobrenje svog pedijatra i da roditelji odaberu metodu koja im je ugodna i s kojom mogu biti dosljedni barem 2 tjedna.

majka i novorođenče

Izvor: Unsplash

ADVERTISEMENT

Ostaviti posao na poslu.

U doba povezanosti, radni projekti i rokovi lako mogu ometati kućni život, oduzimajući nam dragocjeni san. Tokom prvih mjeseci s novorođenčetom, potrudite se ostaviti posao na poslu. Ograničite e-mailove, poruke i telefonske pozive vezane uz posao. 

Možda biste čak išli korak dalje i razgovarali sa svojim nadređenima ili HR odjelom o tome kako vaše radno mjesto može biti dio vašeg rješenja za san. Radno vrijeme treba podržavati dovoljno vremena za san. Rad od kuće, fleksibilno radno vrijeme i sl. mogu biti izvodljive, prijateljske prema snu opcije. 

Postoje i drugi načini osvježavanja osim samog sna.

Kada ne možete uklopiti svojih punih 7 do 9 sati sna, postoje i drugi načini osvježavanja osim samog sna. Ostavite vrijeme za slušanje omiljene muzike, čitanje, kuhanje ili čak rad na hobiju. Možda se pitate kako je čak moguće imati hobi kada imate bebu, ali pronalaženje vremena (čak i nekoliko minuta) svaki dan da radite nešto što zaista volite može pomoći smanjiti stres. 

Zdrave ishrana i fizička aktivnost

S ishranom postoji dvosmjerna veza – što zdravije jedete, bolje ćete spavati – i što bolje spavate, zdravije ćete birati hranu. Isto važi i za vježbanje. Prioritetiziranje zdrave ishrane i fizičke aktivnosti kad god je to moguće dat će vam bolju energiju tokom dana i promovirati bolji san noću. 

Kofein nije zamjena za san

Ako ga pijete tokom cijelog dana da biste ostali budni, vjerovatno ćete imati problema sa zaspavanjem uveče. I dok nema ništa loše u povremenom ispijanju kave, trudite se držati umjerene konzumacije i nemojte piti ništa kofeinizirano kasno tokom dana. 

žena pije kavu

Izvor: Pixabay

Drijemanje isto ima koristi. 

Naravno, drijemanje ne može zamijeniti vaših punih 8 sati sna, ali kada noći s novorođenčetom ostanu bez sna, ne zanemarujte učinkovitost kratkog odmora tokom dana. 20 minuta je dovoljno da doživite koristi poput boljeg raspoloženja i poboljšane budnosti. 

Oprezno sa tabletama za spavanje. 

Za one trenutke kada možete uhvatiti brz san, ali još uvijek niste osjetili umor, možda ćete posegnuti za lijekovima kako biste brže zaspali. Ali budite oprezni pri uzimanju lijekova, posebno bez odobrenja doktora ili ljekarnika. 

Meditirajte. 

Opuštanje i meditacija mogu biti odlična zamjena za san. U trenucima kada se pravi san čini izazovnim, meditacija vam omogućuje da stvorite vlastiti otočić mira. Kroz usredotočeno disanje, isključivanje vanjskih podražaja i usklađivanje uma s trenutkom, meditacija vas vodi na put unutarnjeg smirenja.

Opuštanje i meditacija nisu samo zamjena za san; oni su prozori kroz koje ulazimo u dubine vlastite svijesti. Kroz redovitu praksu meditacije, možete doživjeti smanjenje stresa, povećanu koncentraciju i unutarnji balans.

Izvor naslovne fotografije: Pexels

Preporučeni sadržaj

briga o sebi

Kako su povezani menopauza i self-care

by | Oct 14, 2024 | Health,Life,Preporučeni sadržaj | 0 Comments

Žene su uvijek bile pod nekim pritiskom da moraju biti savršene i superžene, zaboravljajući pritom na svoje stvarne potrebe i želje. Vrijeme je za promjene!Briga o sebi...

čaj od limuna

Topla limunada – zašto biste je trebali uvesti u svoju rutinu

by | Oct 13, 2024 | Health,Life,Preporučeni sadržaj | 0 Comments

Približavaju nam se hladni dani kada više nego ikada pašu nam vrući napitci. Mi predlažemo da otkrijete prednosti vruće limunade.
djevojčice

Međunarodni dan djevojčica: Kako podržati djevojčice da ostvaruju svoje snove

by | Oct 11, 2024 | Life,Mental health,Preporučeni sadržaj | 0 Comments

Ovogodišnja tema Međunarodnog dana djevojčica, koji se obilježava 11. listopada, je "Vizija djevojčica za budućnost". Upravo nas je to nagnalo da se zapitamo – kako...

ples

Naučite plesati – pripremili smo popis plesnih škola i tečajeva koji će vas pokrenuti

by | Oct 11, 2024 | Entertainment,Life,Preporučeni sadržaj | 0 Comments

Ako razmišljate o tečaju plesa ili novom hobiju, pripremili smo za vas popis plesnih škola i tečajeva u Zagrebu.
Adnan i Admir Mehmedović

Zagrebačka 4:AM kreativna agencija natječe se u čak dvije kategorije na prestižnim Music Cities Awards 

by | Oct 11, 2024 | Business,Entertainment,Preporučeni sadržaj | 0 Comments

4:AM agencija uvrstila Hrvatsku u finale za prestižnu globalnu nagradu Music Cities Awards.
menopauza je i dalje tabu

Zašto nas je sram reći da prolazimo kroz menopauzu?

by | Oct 11, 2024 | Health,Life,Preporučeni sadržaj | 0 Comments

Iako je perimenopauza i menopauza sasvim normalan dio života jedne žene, i dalje potiho šapćemo o toj temi, pogotovo žene koje kroz nju prolaze. Zašto je ona i dalje tabu tema ili tema koje se sramimo?
sam u kući_imdb

Božićni klasik “Sam u kući” ove godine gledamo u Lisinskom uz glazbenu senzaciju Zagrebačke filharmonije

by | Oct 10, 2024 | Entertainment,Life,Preporučeni sadržaj | 0 Comments

Postoji nekoliko razdoblja u godini kojima se iznimno jako veselimo. Jedno od njih je i božićno vrijeme koje mnogima predstavlja i najljepše doba godine.Poseban ugođaj...

bol u leđima

Bole vas leđa? Ovo bi mogli biti uzroci i rješenja!

by | Oct 10, 2024 | Health,Life,Preporučeni sadržaj | 0 Comments

Bolovi u leđima jedan su od najčešćih zdravstvenih problema današnjice koji pogađaju ljude svih dobnih skupina i zanimanja. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji...

brak

Utječu li stereotipi o brakovima na naše ljubavne odluke?

by | Oct 10, 2024 | Life,Preporučeni sadržaj | 0 Comments

Zapitajte se koliko ste samo puta čuli izjavu kako je brak samo potpis na papiru. To nas je natjeralo da se zamislimo i istražimo kako stereotipi o braku utječu na nas...