Rodna (ne)ravnopravnost na radnom mjestu
Unatoč brojnim koracima prema jednakosti kroz generacije, mlade mame i dalje se suočavaju s izazovima koji često rezultiraju značajnim rodno uvjetovanim jazom u karijeri i prihodima.
Analiziramo trenutno stanje i ključne termine kako bismo bolje razumjele izazove s kojima se suočavaju radne mame.
Razlika između medijalne plaća muškaraca i žena koji rade puno radno vrijeme, u odnosu na medijalnu plaća muškaraca.
Sada, kad je žena postala majka i vraća se radu, suočava se s izazovom. Rodni jaz u plaćama i dalje je prisutan. Istraživanje OECD-a pokazuje da su tri četvrtine rodnog jaza u plaćama između slično kvalificiranih žena i muškaraca rezultat razlika u plaćama unutar tvrtki, uključujući razlike u zadacima, odgovornostima i, u manjoj mjeri, razlike u plaćanju za rad jednake vrijednosti. Četvrtina jaza odražava koncentraciju žena u niskoplaćenim industrijama.
Izvor: Unsplash
ADVERTISEMENT
Horizontalna i vertikalna segregacija
Horizontalna segregacija odnosi se na koncentraciju žena i muškaraca u različitim sektorima tržišta rada i zanimanjima. Žene su često pretežito zastupljene u sektorima s relativno niskim plaćama.
Vertikalna segregacija s druge strane odnosi se na koncentraciju muškaraca i žena na različitim razinama poslova. Muškarci su često pretežito zastupljeni u upravljačkim i voditeljskim ulogama. To je i dalje, nažalost, činjenica.
Radne mame suočavaju se s dodatnim izazovima koji često proizlaze iz njihovog izbora o radu na nepuno radno vrijeme kako bi se posvetile obitelji, što rezultira nižim ukupnim prihodima i manjom vjerojatnošću napredovanja. Izazov dodatno raste jer žene često rijetko mijenjaju poslove, smanjujući time dohodak tijekom života, jer su promjene poslova obično povezane s povećanjem plaća.
Roditeljski dopust i briga o djeci
Iako smo svjedoci poboljšanja u podršci obitelji, rodno uvjetovane obrasce u roditeljskom dopustu i brizi o djeci još uvijek susrećemo. Nakon što postanu majke, žene često uzimaju dulje pauze od posla od muškaraca i često rade nepuno radno vrijeme. Ovi pomaci doprinose razlikama u rastu plaća između žena i muškaraca, poznatih kao “penalizacija majčinstva.”
Jedan način za smanjenje ovog jaza je fokusiranje na muškarce: kada očevi dobiju prava na neopoziv roditeljski dopust, njihovo korištenje značajno raste. Island je dobar primjer, gdje je udio očeva u svim korištenim danima roditeljskog dopusta bio samo tri posto prije uvođenja kvota za majke i očeve početkom 2000-ih. Nakon toga, udio očeva u korištenju dopusta porastao je na otprilike jednu trećinu ukupnih korištenih dana, a ta brojka danas iznosi oko 45 posto.
Mjerenje rodne ravnopravnosti na poslu – transparentnost plaća
Transparentnost plaća označava skup mjera politike koje čine informacije o plaćama na razini tvrtki vidljivim kako bi se riješili rodni jazovi u plaćama.
Mjere za promicanje transparentnosti plaća dobivaju na zamahu, s više od polovice zemalja OECD-a koje propisuju redovito izvješćivanje o rodnim jazovima u plaćama u privatnom sektoru.
Unutar te skupine, devet zemalja OECD-a implementiralo je sveobuhvatne revizije jednakosti plaća. Ove revizije zahtijevaju dodatnu analizu podataka o spolu i obično predlažu strategije za daljnje postupke.
OECD-ov alat za transparentnost plaća pruža uvid u trenutne mjere diljem OECD-a, uključujući izvješćivanje o rodnim jazovima u plaćama u privatnom sektoru, revizije jednakosti plaća i zahtjeve uključivanja jednakosti plaća u kolektivno pregovaranje.
Izvor: Pixabay
ADVERTISEMENT
Budući izazovi i akcije – rad od kuće
Otkako je započela pandemija COVID-19, rad izvan ureda – poznat kao rad od kuće – postao je standard za mnoge radne mame. Ova transformacija ima svojstvenu rodnu dimenziju, s ranim pokazateljima koji sugeriraju da rad od kuće često sustavno poboljšava plaće muškaraca više nego žena.
Međutim, učinci rada od kuće na rodne nejednakosti na tržištu rada još uvijek su u fazi istraživanja. Donositelji politika trebaju prikupiti podatke kako bi precizno opisali ove učinke i podržali intervencije koje će osigurati da rad od kuće pridonese smanjenju rodno uvjetovanih jazova. Radne mame zaslužuju ravnopravnost na svim razinama, od plaća do napredovanja, kako bi slobodno i uspješno obavljale svoje radne i obiteljske uloge.
Borba za ravnopravnost radnih mama
U zaključku, suočavamo se s neospornom činjenicom da i dalje postoji značajan rodni jaz na radnom mjestu, posebice kad je riječ o mladim majkama. Iako smo svjedoci napretka tijekom generacija, izazovi uklanjanja rodno uvjetovanih jazova u plaćama, napredovanju karijere te usklađivanju radnog i obiteljskog života i dalje su izuzetno relevantni.
Rodni jaz u plaćama, prepoznatljiv kao jedan od ključnih izazova, zahtijeva sveobuhvatan pristup. Ovaj jaz odražava se ne samo u razlikama u plaćama između muškaraca i žena, već i u horizontalnoj i vertikalnoj segregaciji na radnom mjestu. Radne mame posebno su pogođene ovim nejednakostima, suočavajući se s dodatnim izazovima uzimanja roditeljskog dopusta, skrbi o djeci te radom od kuće.
Izvor: Unsplash
Rješavanje ovih izazova zahtijeva integrirane politike, uključujući poticanje na raznoliki odabir studija, promicanje plaćenog roditeljskog dopusta te primjenu zakona o jednakosti plaća i transparentnosti. Osim toga, naglasak na uključivanju očeva u brigu o djeci, kao što je vidljivo iz primjera Islanda, predstavlja inovativan pristup s potencijalom značajnog smanjenja rodno uvjetovanih jazova.
U eri rada od kuće, nužno je pratiti njegove rodno uvjetovane učinke kako bismo osigurali da ne pogoršava postojeće nejednakosti. Policije usmjerene na poticanje ravnopravnosti radnih mama u ovom novom radnom okruženju ključne su za stvaranje inkluzivnijeg i pravednijeg društva.
U konačnici, pravi napredak prema ravnopravnosti radnih mama zahtijeva suradnju među vladinim, poslovnim i civilnim sektorima. Samo zajedničkim naporima možemo osigurati da svaka radna mama ima priliku postići uspjeh na radnom mjestu bez obzira na rod i ostvariti ravnotežu između profesionalnog i obiteljskog života.
Izvor: Pexels // Autor: Energepic.com