Trinaest je izgleda ipak omraženi broj – Razotkrivanje stvarne razlike od 13% posto rodne nejednakosti u plaćama u EU
Europska Unija, kao zagovornik ravnopravnosti, suočava se s izazovom rodne nejednakosti u plaćama, s prosječnom razlikom između plaća žena i muškaraca od 13%.
Ovaj zapanjujući podatak, objavljen u utorak od strane Europske komisije, označava kontinuirani problem s kojim se suočava europsko društvo, unatoč naporima da se ostvari princip “jednaka plaća za isti rad ili rad jednake vrijednosti.”
U priopćenju Komisije naglašava se da je ovo načelo utemeljeno još 1957. godine Rimskim ugovorom. Međutim, unatoč godinama kontinuiranih napora, napredak u smanjenju jaza u plaćama između spolova stagnira. Pitanje rodnih stereotipa i nerazmjernog tretmana žena u radnom okruženju i dalje ostaje aktualno.
Kako bi se suočala s ovim izazovom, Europska komisija donijela je Direktivu o transparentnosti plaćanja, koja je stupila na snagu početkom lipnja. Ova direktiva postavlja čvrst okvir za primjenu koncepta “rada jednake vrijednosti” te kriterija usporedbe koji obuhvaćaju vještine, trud, odgovornost i radne uvjete. Cilj je olakšati radnicima prepoznavanje diskriminacije u plaćama te im omogućiti suprotstavljanje istoj. Međutim, ključna faza sada je prenošenje ove direktive u nacionalne zakone, a države članice imaju trogodišnji rok za provedbu.
Izvor: www.consilium.europa.eu
ADVERTISEMENT
Zastoj u smanjenju rodnog jaza
Očigledan zastoj u smanjenju rodne razlike u plaćama ukazuje na duboko ukorijenjene rodne stereotipe koji i dalje utječu na žene i muškarce u svim aspektima života, uključujući radno mjesto. Činjenica da žene zarađuju samo 87 centi za svaki euro koji muškarac zaradi svjetionik je upozorenja da su koraci prema ravnopravnosti još uvijek nedovoljni.
Izazovi na putu do jednakosti
Navedeni podaci ukazuju na nužnost brze akcije kako bi se postigla stvarna jednakost u plaćama. Države članice EU-a moraju ozbiljno pristupiti implementaciji Direktive o transparentnosti plaćanja kako bi osigurale da radnici, bez obzira na spol, dobiju zasluženu naknadu za svoj rad.
Osim toga, važno je kontinuirano raditi na mijenjanju kulturnih predrasuda koje podupiru rodne stereotipe. Edukacija, svjesnost i poticanje poduzimanja konkretnih mjera u korist ravnopravnosti ključni su faktori u ostvarivanju cilja “jednake plaće za jednak rad.”
Izvor: Unsplash
Napredak kroz transparentnost
Unatoč izazovima, stupanje na snagu Direktive o transparentnosti plaćanja predstavlja značajan korak prema ostvarivanju pravednijeg društva. Postavljanje jasnog okvira i kriterija za procjenu “rada jednake vrijednosti” pruža sredstva radnicima da se suprotstave nepravdi te potiče poslodavce na transparentnost u strukturi plaća.
Svjesnost o ovom pitanju i podrška građana ključni su u procesu postizanja stvarne jednakosti u plaćama. Kroz zajednički napor društva, institucija i pojedinaca, EU može ostvariti svoj cilj i osigurati da svaki rad bude pravedno nagrađen, neovisno o spolu.
Izvor naslovne fotografije: Pixabay
ADVERTISEMENT