10 stvari bez kojih ne izlazimo iz kuće tijekom vrućina
Iako nas tijekom ljeta svakodnevno (s pravom) bombardiraju savjetima kako se nositi s visokim ljetnim temperaturama, nije na odmet svako malo dodatno ponoviti kako se ponašati kad je vani pakleno vruće.
Tu je, naravno, čitav niz savjeta koje više manje znamo – trebamo izbjegavati izlazak na sunce, posebno između podne i 16h; trebamo piti dovoljno tekućine čak i kad nismo žedni, te je dobro da smo odjeveni u laganu, svijetlu odjeću od prirodnih materijala. Valja se dodatno zaštititi kremama za sunce, šeširima i sunčanim naočalama, a možemo ponijeti i suncobran (može i kišobran svijetle boje), kako bismo izbjegli direktni utjecaj sunca.
Valja i pametno piti i jesti, dakle izbjegavati alkohol, čaj, kavu i gazirana bezalkoholna pića koja dehidriraju tijelo, kao i tešku, masnu hranu ili hranu s puno proteina. Prostor u kojem boravimo treba biti adekvatno rashlađen, dobro je spustiti rolete, naročito one koji su okrenuti prema suncu, a preporučuje se i tuširanje mlakom vodom kao i stavljanje hladnih obloga.
No, nekad baš i nemamo izbora, moramo izaći vani u ‘nedozvoljeno’ vrijeme, jer poslovne i druge obaveze zovu… Ako već moramo napustiti rashlađeni ured ili dom, evo popis stvari koje bi bilo dobro ponijeti sa sobom. Većinu, naravno, znamo, ali nije loše imati ovaj popis negdje uz sebe, kako bismo uvijek bili pripremljeni i dodatno zaštićeni od potencijalno neugodnih nuspojava jakog sunca i visokih temperatura.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Boca vode
Ovo je prilično logično i jasno – u torbi moramo imati bocu vode. Ona ne treba biti hladna, dapače, ledena voda može uzrokovati grčeve, usporiti otkucaje srca i uzrokovati pad temperature u krvi. Ponesimo običnu bocu vode te se svako malo hidratizirajmo. Preporuka je da za vrućeg dana popijemo do tri litre dnevno, no važno je to rasporediti i ne piti prevelike količine odjednom.
Izotočni napitak
Drugi ili dodatni izbor za hidratizaciju su izotonični napitci, jer sadrže koncentraciju soli i šećera koja je slična onoj u našem tijelu. Pomažu brzo nadoknaditi izgubljene tekućine, elektrolite i energiju, što ih čini idealnima za rehidraciju nakon intenzivne fizičke aktivnosti ili dugotrajnog boravka na suncu.
Izvor: Pexels
Pokrivala za glavu
Ako već izlazimo po najvećem suncu, trebamo na glavu staviti šešir sa širokim obodom, šiltericu ili maramu, kako bismo izbjegli direktnu sunčevu svjetlost.
Naočale za sunce
Iz istog razloga obavezno moramo ponijeti i sunčane naočale, ali moramo paziti da blokiraju najmanje 99% UVA i UVB zračenja. Takve naočale imaju oznaku UV 400.
Krema za sunčanje
Naravno, moramo se dobro namazati prije nego izađemo iz kuće, a dobro je sa sobom i ponijeti kremu, te je povremeno dodatno staviti na izložene dijelove tijela poput vrata, ušiju, nosa…
Izvor: Pexels
Balzam za usne
Nakon što smo zaštitili kožu, ne smijemo zaboraviti ni usne. Balzam za usne sa zaštitnim faktorom neizostavan je dio ljetne torbe, jer usne čini hidratiziranima, njegovanima i mekanima.
Termalna voda
Termalna voda je izvorska voda s ljekovitim djelovanjem. Bogata je mineralima te ima blagotvorni učinak na kožu. Djeluje umirujuće, protuupalno, vlaži kožu i smiruje iritacije. Posebno je osvježenje nakon sunčanih opeklina i tijekom ljetnih vrućina.
Vlažne maramice
Brzo rješenje za brisanje znoja, a maramice mogu poslužiti i kao vlažni oblozi, kad nam treba dodatno rashlađenje.
Izvor: Pexels
Lepeza ili neki drugi predmet za rashlađivanje
Lepeze, mali prijenosni ventilatori, ma čak i komad kartona ili nešto tog tipa može nam pomoći pri visokim temperaturama, pružajući osvježavajući povjetarac gdje god se nalazili.
Dezodorans
Tijekom visokih temperatura, nije lako ostati svjež. Dobar dezodorans pomoći će nam u tome, pa ga nije loše imati uvijek u torbi, pri ruci.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT