“Ne stižem ni kosu oprati!” – Praktične tehnike za upravljanje stresom zaposlene mame
Život suvremenih mama često se doima kao orkestrirani kaos, gdje se zahtjevi obitelji i posla isprepliću stvarajući kompleksan labirint izazova.
Od vođenja kućanstva do vođenja tima na poslu, odgajanja djece do donošenja poslovnih odluka, sve to može dovesti do akumuliranja stresa. No, unatoč ovim izazovima, postoji niz praktičnih tehnika koje zaposlene majke mogu primijeniti kako bi se nosile s tim svakodnevnim zahtjevima, očuvale ravnotežu između obitelji i karijere te sačuvale svoje mentalno i emocionalno zdravlje.
Izvor: Pexels
ADVERTISEMENT
Planiranje je ključ
U užurbanom ritmu života, dobro planiranje postaje ključno. Ovladajte svojim vremenom postavljanjem prioriteta i organizacijom zadatka. Korištenje planera, digitalnih alata ili aplikacija može pomoći u praćenju i upravljanju zadacima, omogućavajući preciznost u rasporedu i oslobađanje prostora za neočekivane situacije.
Ovdje je ključno također znati postaviti prioritete. Ponekad je važniji odmor nego da je kuća savršeno sređena. Ponekad je vrijeme za sebe važnije nego ‘sve držati pod savršenom kontrolom’. Jeste li se ikada pokušali opuštati uz punu ‘to do’ listu?
Vježbe disanja i mindfulness
U vrtlogu svakodnevnih zahtjeva, važno je pronaći trenutke za opuštanje uma i tijela. Tehnike dubokog disanja i mindfulnessa postaju ključne u smanjenju stresa. Uvodeći nekoliko minuta dnevno za ove vježbe, možete postići unutarnju ravnotežu, poboljšati koncentraciju i smanjiti tjeskobu.
Ukoliko živite u Zagrebu, preporučamo da posjetite jedan od brojnih joga studija, a ono što je posebno zanimljivo je kako većina studija subotom ili nedjeljom ili takozvane ‘karma satove’ gdje mladi učitelji drže potpuno besplatne satove.
Raspored jednog takvog studia možete pronaći na linku.
Izvor: Unsplash
Postavljanje realnih ciljeva
Zaposlene mame često su sami sebi najveći kritičari. Postavljanje nerealnih očekivanja može dovesti do dodatnog stresa. Stvaranje realnih i ostvarivih ciljeva, prilagođenih trenutnim životnim okolnostima, ključno je za očuvanje mentalnog zdravlja. Razumijevanje vlastitih ograničenja važno je kao temelj za postavljanje ciljeva.
Delegiranje zadataka
Suočavanje s obavezama može postati lakše kroz dijeljenje tereta. Što ako vam kažemo da ne morate nositi baš sve na svojim ramenima? Delegiranje zadataka članovima obitelji, partneru ili prijateljima ne samo da smanjuje opterećenje, već i potiče timski duh u obitelji i radnom okruženju.
Izvor: Unsplash
Vrijeme za sebe
U trci s vremenom, važno je ne zaboraviti na vlastite potrebe. Očuvanje mentalnog zdravlja zahtijeva posvećivanje vremena sebi. Pronalaženje hobija ili aktivnosti koje pružaju osobno ispunjenje i rezerviranje vremena za njih ključno je za obnovu energije. Bilo da je to čitanje knjige, šetnja prirodom ili opuštanje uz omiljeni film, vlastito vrijeme postaje esencijalno za održavanje vitalnosti.
Ovisno o tome koji ste tip, opuštaju li vas masaže, briga o sebi, satovi joge, boravak u prirodi, druženje s prijateljicama ili pak dinamičan sport, dopustite si periodično pronaći vrijeme – upravo za sebe.
Pomoć i podrška
Ponekad, dijeljenje tereta s drugima može smanjiti osjećaj stresa. Ne oklijevajte tražiti pomoć ili razgovarati o svojim osjećajima. Prijatelji, obitelj ili kolege mogu pružiti podršku, savjete ili jednostavno slušati. Otvoren razgovor o izazovima može otvoriti nova rješenja i perspektive.
Isto tako, uvijek je dobra ideja da mentalnu podršku potražite kod stručnjaka. Prijatelji mogu biti od velike pomoći, no nemamo svi luksuz pravog prijatelja, a ponekad nam niti onaj najbolji ne može objektivno pomoći i usmjeriti nas. Razgovor sa psihologom nije samo za one koji imaju mentalni problem, već za svakoga tko želi raditi na sebi i provoditi tzv. ‘mentalnu higijenu’.
Izvor: Pexels
Ulogu žrtve i žaljenje zamijenite rješenjima
U slučaju da nemate podršku, jako je važno sam sa sobom dogovoriti: Žaljenje nije opcija. Žaljenje i focus na manjkavosti bez jasnog cilja i fokusa na rješenja može nas samo još dodatno iscrpiti. Pokušajte na tjedan dana – nema žaljenja. Baš svaki put kada vam je teško, usmjerite se naći neko, makar djelomično riješenje i vidjet ćete kako se vaš svijet mijenja.
Život mame može biti izazovan, ali poneka prava odluka, popuštanje kontrole i potrebe za savršenstvom, kao i primjena praktičnih tehnika za upravljanje stresom, može stvoriti ravnotežu između obiteljskih obveza, karijere i vlastitih potreba. Nema univerzalnog recepta, ali s pažljivim planiranjem i svjesnim promjenama u svakodnevnim navikama, možete graditi harmoničan i manje stresan život.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT