Kampiranje s djecom i kako ga učiniti nezaboravnim iskustvom
Kampiranje s djecom može biti super, ali i grozno iskustvo. Pa kako bi kampiranje pamtili kao jedno divno iskustvo, pripremili smo nekoliko savjeta za uspješno obiteljsko kampiranje.
Ljetni odmor možemo svrstati u nekoliko kategorija. U jednu kategoriju spadaju oni koji redovito svako ljeto odmaraju na različitim lokacijama na Jadranu, drugi putuju izvan granica Lijepe naše, treći ili imaju nešto svoje na moru ili nekog svog kog zovu u zadnji čas da rezerviraju svojih tjedan dana uživanja, a onda dolazimo i do kategorije onih koji ljeto provode radno uz povremene vikend izlete, te oni preferiraju kampiranje (ili su nekad bili pristalice ovakvog turizma, no voljeli bi obnoviti ovaj jedinstven način odmora).
Šator, vreća za spavanje, poneka konzerva, višenamjenska zdjelica i lampa, nekad su bili sasvim dovoljan accessories za odlazak na more, no s vremenom došla su djeca, a kampiranje je poprimilo jednu sasvim drugu dimenziju. Ovakav tip odmora može biti nezaboravno obiteljsko iskustvo, no ako se odlučujete za njega na umu morate imati nekoliko stvari prije nego se otisnete na kampiranje i spavanje pod otvorenim nebom. Donosimo vam savjete kako kampiranje učiniti doživljajem za pamćenje. U pozitivnom smislu, naravno.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Odabir lokacije za kampiranje
U Hrvatskoj na obali, ali i na kopnu sve je veća ponuda raznovrsnih kampova za odmor. Naravno, u njima možete birati i raznovrstan smještaj; od bungalova i kućica pa sve do kampera i slobodnih mjesta za kampiranje s ili bez priključka za struju. Ako ste tip koji želi osjetiti pravo kampiranje bez najma kućica, onda odaberite mjesto s parcelom na kojoj ćete imati dovoljno mjesta za vaše šatore i sve što vam je potrebno. Kampovi danas nude odličnu ponudu takvih parcela, a u nju je uključeno i korištenje sadržaja u kampu poput zajedničkih kupaonica, toaleta, roštilja i još mnogo toga.
Odabir kvalitetnog šatora
Ovisno o broju koliko vas ide na kampiranje, tako birajte i svoj “putujući apartman”. Šatori danas dolaze u raznim veličinama, od onih za jednu pa sve do gotovo desetak ljudi koji mogu spavati u njemu. Važno je samo da birate vodootporne materijale te da prilikom postavljanja istih ispred šatora iskopate mali kanal ako dođe do pljuskova tijekom boravka. (Vjerujte nam, otkrili smo to na gori način.)
Izvor: Pexels
Pakiranje odjeće
Ono se svakako razlikuje od pakiranja za smještaje u hotelima i apartmanima. Ponesite odjeću koja će vam biti ugodna za boravak u prirodi. Ponesite što više odjeće koja je lagana i sportska, a imajte na umu da sebi i mališanima spremite i ponešto odjeće na duge rukave, kao i vodootporne kabanice i lagane jakne jer večeri nerijetko mogu biti hladnije. Važno je ponijeti i kvalitetnu sportsku obuću, kao i onu u kojoj možete pod tuš unutar kampa. Osim toga, ponesite i vodootpornu toaletnu torbicu s kojom cijela obitelj može obavljati higijenu u zajedničkoj kupaonici kampa. Za više detalja o takvoj vrsti torbice možete pročitati ovdje.
Pakiranje potrepština za kampiranje
Da, pakiranje za kampiranje jedna je potpuno druga dimenzija od one za u smještaj poput hotela i apartmana. Osim odjeće, ovdje valja imati na umu i druge potrepštine. Višenamjensko posuđe vrlo je važan segment tijekom kampiranja. Birajte višekratnu plastiku ili pak staklo; od zdjelica pa sve do boca i čaša. Zdjelice vam osim čuvanja hrane mogu poslužiti i kao tanjuri, a boce mogu s vama kasnije i na plažu. Osim toga, ne zaboravite ni vreće za spavanje, kao i madrace na napuhavanje. Također, pripremite višekratni pribor za jelo, kao i lonac u kojeg ćete moći koristiti za spremanje više različitih jela. Lampe i svjetiljke također su bitna stavka ovakvog odmora. Djecu možete dodatno zabaviti ako sa sobom ponesete lampice na baterije kojima mogu ukrasiti svoju parcelu.
Izvor: Pexels
Aktivnosti i zabava
Sve za što možda nemate vremena tijekom radnih dana, kampiranje itekako trpi, a i djeca će biti presretna. Ponesite sa sobom rekete za badminton, društvene igre, frizbi, knjige, nogometnu loptu, rekete za stolni tenis. Idealno za provesti predvečerje u kampu nakon cjelodnevnog kupanja.
Zaštita od insekata i prva pomoć
U prvom redu komaraca, jasno. Ponesite sve što vam je potrebno ne biste li cijelu obitelj zaštitili od komaraca. Bilo da se radi o repelentima, dimilicama, kao i mrežama za šator kako vam se ne bi tijekom noći zujali oko vas dok spavate. Uvijek imajte sa sobom komplet prve pomoći, osnovne lijekove za snižavanje temperature i protiv bolova. U slučaju hitnih situacija, važno je znati i gdje se nalaze najbliže zdravstvene ustanove.
Izvor: Pexels
Ekološka svijest
Idealna prilika za učenje vaših mališana kako se ponašati u prirodi te brinuti o istoj. Imajte na umu gdje odlažete smeće, ako palite vatru, brinite o tome da ju palite na dozvoljenom i označenom mjestu, smanjite količinu jednokratne plastike, birajte biorazgradive proizvode koji su itekako bitni u u kampovima. U ovu eko kategoriju spada i kupnja lokalnih proizvoda, kojih vjerujemo ima u obližnjim mjestima gdje ste se skrasili sa svojom obitelji. Od maslinovog ulja, sezonskog voća, pa sve do sireva i povrća, uživajte u blagodatima prirode.
Izvor naslovne fotografije: Canva
ADVERTISEMENT