Kako zadržati normalnu težinu tijekom i nakon trudnoće?
Održavanje zdrave težine prije i tijekom trudnoće važno je za vas i vašu bebu. A evo i nekoliko sajeta kako to postići.
Kod nekih žena, prekomjerna težina može uzrokovati komplikacije tijekom trudnoće, poroda ili nakon poroda. Postizanje umjerenog povećanja težine tijekom trudnoće uključuje aktivnost, konzumaciju zdrave hrane i unos dovoljno tekućine.
Umjerena težina nije važna samo tijekom trudnoće – ona je temeljna za ukupno zdravlje. Bez obzira na to planirate li začeti ili ste već trudni, svakako će pridonijeti dobrobiti vaše bebe.
Izvor: Pexels
ADVERTISEMENT
Umjerena težina prije trudnoće prvi je korak ka normalnoj težini tijekom trudnoće
Održavanje zdrave težine značajno povećava šanse za začeće i doprinosi sveukupnoj dobrobiti vas i vašeg budućeg djeteta. Ako imate višak kilograma, a planirate trudnoću, gubitak nekoliko kilograma prije začeća može biti dobra ideja kako biste si povećali šanse za začeće.
Čak i malen gubitak težine može značajno poboljšati situaciju. Gubitak težine od pet do deset posto vaše trenutačne tjelesne težine značajno smanjuje rizik od zdravstvenih problema i komplikacija tijekom trudnoće. Najbolje je konzultirati se s liječnikom kako biste odredili zdravu težinu za vaše tijelo i saznali o najboljim opcijama mršavljenja i održavanja težine prilagođenim baš vama.
Izvor: Unsplash
Kako održati zdravu težinu tijekom trudnoće?
Uložiti trud u održavanje normalne težine prilikom trudnoće bit će ključno kako biste se vi osjećali dobro, a vaše dijete izbjeglo zdravstvene rizike. Vaša zdrava težina u trudnoći smanjit će djetetov rizik od dijabetesa, pretilosti i bolesti srca u djetinjstvu i odrasloj dobi.
Umjesto da se fokusirate na ono što biste trebali izbjegavati, usredotočite se na konzumaciju zdravih namirnica. Uključite mnogo povrća, nešto voća, integralne žitarice, mliječne proizvode s niskim udjelom masti, nemasno crveno meso i proteine te masnu ribu poput sardina za omega 3 masne kiseline i proteine.
Konzumiranje manjih, češćih obroka može pomoći u zdravom povećanju težine i ublažavanju problema tijekom trudnoće poput jutarnje mučnine i žgaravice. Redovita konzumacija obroka također potiče metabolizam, pomaže održavanju stabilnih razina šećera u krvi te sprječava prekomjerno gladovanje i konzumiranje namirnica s previše šećera i masti.
Neka voda bude vaš najčešći izbor. Ciljajte na barem šest do osam čaša dnevno. Držanje boce ili čaše vode pri ruci može pomoći da izbjegnete konzumaciju zaslađenih napitaka, voćnih sokova ili gaziranih pića koja pridonose nepotrebnom povećanju težine.
Izvor: Pixabay
Planiranje obroka i vježbanje
Pokušajte se oduprijeti želji za nezdravim grickalicama tijekom trudnoće. Izbjegavanje takvih namirnica ne koristi samo vama već i postavlja temelje zdravih prehrambenih navika za cijelu obitelj.
Planiranje i priprema obroka unaprijed mogu olakšati donošenje zdravih prehrambenih izbora. Sastavljanje tjednog jelovnika olakšava kupovinu i kuhanje, a opskrbljivanje kuhinje zdravim namirnicama uvijek vam osigurava zdravu užinu i brzi ručak.
Trudnoća nije uvijek laka, pa je prirodno da se želite nagraditi. Trik je pronaći nagrade koje ne uključuju hranu. Umjesto toga, možete si priuštiti odlazak u kino, razgovor i druženje s prijateljem ili masažu.
Preporučuje se da trudnice tjedno obave barem dva i pol sata umjerene tjelesne aktivnosti, osim ako im liječnik ili primalja ne kažu drugačije. Ako niste vježbali prije trudnoće, to je u redu. Možete početi s laganim vježbama i postupno preći na umjerenu aktivnost tempom koji vam odgovara.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT