Prevencija cyberbullyinga: Što možete napraviti kako biste zaštitili svoje dijete?
Moguće je da ćete se kao majka susresti s problemom cyberbullyinga. Objasniti ćemo vam o čemu se zapravo radi i kako svoje dijete zaštititi od ovakvog oblika nasilja.
Cyberbullying uključuje namjerno i ponovljeno nanošenje štete putem elektroničkih uređaja, aplikacija za igranje i društvenih mreža na internetu. Ovo štetno ponašanje može poprimiti različite oblike, uključujući uvredljive objave na društvenim mrežama, online glasine i tračeve te zle komentare tijekom igara. Primarni cilj često je osramotiti, prijetiti, ponižavati, zastrašivati ili zlostavljati ciljanu osobu.
Kako prepoznati da je vaše dijete žrtva cyberbullyinga?
Istraživanja ukazuju da žrtve cyberbullyinga imaju različite posljedice koje ih pogađaju emocionalno, fizički, mentalno i akademski. Osim toga, cyberbullying predstavlja značajan izvor stresa u životima mladih. Potiče osjećaje povrijeđenosti, srama i ponekad čak straha. Žrtve često krive sebe za mučenje i doživljavaju visoke razine stresa. Jedno istraživanje otkrilo je da gotovo 35 posto onih koji su bili meta zlostavljanja prijavljuje simptome stresa.
Izvor: Pixabay
ADVERTISEMENT
Fizički, žrtve mogu pokazivati simptome kao odgovor na stres, poput bolova u trbuhu, glavobolje, kožnih problema i drugih tegoba. Nadalje, cyberbullying može poremetiti spavanje i prehrambene navike djece. Neki se mogu okrenuti brzim dijetama ili prejedanju kao načinu suočavanja s cyberbullyingom ili u nadi da će time prekinuti mučenje.
Na akademskoj razini, ocjene i sudjelovanje u izvannastavnim aktivnostima mogu patiti zbog negativnih utjecaja zlostavljanja. Cyberbullying može iscrpiti vrijeme i energiju tinejdžera, što dovodi do izbjegavanja škole ili problema s koncentracijom na studijima.
Društveno, žrtve često osjećaju izolaciju i samoću, prijavljujući slučajeve izopćenja u školi. Ovo društveno odbacivanje značajno utječe na njihovo samopouzdanje i samopoštovanje. Cyberbullying može eskalirati do samoozljeđivanja i pojave samoubilačkih misli. S obzirom na značajne rizike, važno je da roditelji poduzmu proaktivne mjere kako bi ga spriječili u životima svoje djece.
Izvor: Pexels
Poduzmite sljedeće korake kako biste zaštitili svoje dijete
Iako nije moguće potpuno spriječiti da vaše dijete nikada ne doživi cyberbulling, postoje zajednički koraci koje možete poduzeti kako biste smanjili vjerojatnost da će se to dogoditi. To uključuje primjenu sigurnosnih mjera, kao i redovite razgovore o cyberbullyingu. Trebate razgovarati o tome što je cyberbullying, rizicima povezanim s tim te kako situacije mogu eskalirati. Također je važno razgovarati o sigurnom i odgovornom korištenju društvenih medija te im objasniti što trebaju učiniti ako su žrtve online nasilja.
Potaknite dijete da uvijek razmišlja o sigurnosti na internetu na način da koristi jake lozinke i izbjegava njihovo dijeljenje, čak i s prijateljima. Pomozite im prilagoditi postavke privatnosti na društvenim mrežama i naglasite važnost čuvanja osobnih informacija privatnima.
ADVERTISEMENT
Podučite svoje dijete opreznosti u vezi s opcijama dijeljenja lokacije i geolokacijskim oznakama na fotografijama. Naučite ih da dobro razmisle prije objave bilo kojeg sadržaja na svojim profilima kako bi izbjegli moguće posljedice cyberbullyinga. Na suptilan način provjerite aktivnost svog djeteta na društvenim medijima kako biste bili sigurni da je sve u redu. Bilo bi idealno kada biste s djetetom uspostavili takav odnos da vam ponekad samo pokazuje svoje profile.
Podsjetite ih da se odjave s javnih uređaja kako biste spriječili neovlašteni pristup. U slučaju cyberbullyinga, savjetujte svoje dijete da ne odgovara, već dokumentira incidente putem snimki zaslona. Naglasite važnost prijavljivanja cyberbullyinga relevantnim platformama, vlastima i školi. Potaknite svog tinejdžera da dobro otvori oči te ako uoči da netko maltretira njega ili njegove prijatelje, obavezno prijavi problem.
Poduzimanje ovih mjera doprinijet će sigurnijem online okruženju i zaštititi djeteta od mogućih posljedica ove vrste nasilja.
Izvor naslovne fotografije: Pexels