Može li trudnoća ubrzati proces starenja? Evo što kažu nova istraživanja
Novo istraživanje dokazuje da trudnoća ubrzava biološko starenje, pri čemu svako dijete uzrokuje da žene stare za otprilike od 2,4 do 2,8 mjeseci.
Trudnoća je poznata po dugoročnim zdravstvenim učincima, ali su prethodna istraživanja pokazala da su uglavnom oni korisni, poput smanjenja rizika od raka i demencije. No, novo je istraživanje Sveučilišta Columbia u New Yorku dokazalo da trudnoća toliko opterećuje tijelo žene da uzrokuje unutarnje starenje.
Trudnoća uzrokuje biološko starenje
Istraživanje provedeno među 1735 mladih na Filipinima pokazuje da su žene koje su izjavile da su bile trudne izgledale biološki starije od žena koje nikada nisu bile trudne, a žene koje su bile trudne više puta izgledale su biološki starije od onih koje su prijavile manje trudnoća. Posebno je važno napomenuti da broj djece koje su očevi imali nije bio povezan s biološkim starenjem među muškarcima iste dobi, što implicira da je nešto specifično u trudnoći ili dojenju što ubrzava biološko starenje.
ADVERTISEMENT
Izvor: Unsplash
Što kažu znanstvenici?
“Naši rezultati istraživanja ukazuju na to da trudnoća ubrzava biološko starenje i da su ti učinci vidljivi kod mladih žena visoke plodnosti”, rekao je Calen Ryan, doktor znanosti, glavni istraživački znanstvenik u Columbia Aging Centeru i glavni autor. “Naši rezultati su također prvi koji prate iste žene kroz vrijeme, povezujući promjene u broju trudnoća svake žene s promjenama u njezinoj biološkoj dobi.”
Rađanje djece pokretač je biološkog starenja
Veza između povijesti trudnoće i biološke dobi ostala je postojana čak i nakon uzimanja u obzir različitih drugih faktora povezanih s biološkim starenjem, poput socijalno-ekonomskog statusa, pušenja i genetskih varijacija, ali nisu bili prisutni među muškarcima iz istog uzorka. Ovi rezultati ukazuju na neki aspekt rađanja djece kao pokretač biološkog starenja.
Izvor: Unsplash
Trudnoća kao test stresa
Slično, druga nova studija, objavljena u ožujku u Cell Metabolism, koristila je nekoliko različitih epigenetskih satova za procjenu promjene unutarnje dobi trudnica u nekoliko točaka tijekom njihove trudnoće.
“Bili smo vrlo zainteresirani za promatranje utjecaja trudnoće kao prirodnog testa stresa”, rekao je Kieran J. O’Donnell, docent na Yale Child Study Center i Yale School of Medicine, koji je nadgledao jednu od novih studija.
S uzorcima krvi 119 trudnih američkih žena i pet različitih bioloških satova, istraživači su pratili epigenetske promjene povezane s biološkom dobi žena, počevši od rane gestacije i završavajući tri mjeseca nakon što su rodile.
Tu se opet pokazalo da trudnoća stari majke u ranoj fazi kako su se približavale punom terminu, zbog čega se DNK njihovih krvnih stanica čini čak dvije godine starijim nego što je bio ranije u trudnoći.
Izvor: Unsplash
Povratak u normalu
Ipak, ohrabrujuće je, rekao je O’Donnell, to što se činilo da se ovo starenje preokrenulo za većinu žena unutar tri mjeseca nakon rođenja. Općenito, njihovi obrasci DNK markera ubrzo su se vratili u ranije, mlađe stanje, a za neke nove mame koje su u prva tri mjeseca nakon poroda isključivo dojile, prošle su određenu mjeru koja ih je učinila očito biološki “mlađima” nego prije, za čak osam godina, napisali su autori studije, “što ukazuje na naglašeni preokret biološkog starenja”.
Izvor naslovne fotografije: Unsplash
ADVERTISEMENT