Znate li što stavljate na lice? Ova skincare aplikacija će vam pomoći
U moru različitih aplikacija koje se iz dana u dan pojavljuju na tržištu, posebno nas razveseli kada nađemo neke koje su jednostavne i korisne.
Aplikacije za provjeru sastava kozmetike svakako spadaju u kategoriju korisnih. Otkako smo ih otkrile, u drogerijama provodimo još više vremena što je možda minus, ali sada kupujemo provjereno proizvode koji su dobri za našu kožu, što je svakako plus.
Provjeravaš li koje sastojke stavljaš na svoje lice?
Postoji istraživanje prema kojem žene u prosjeku na dan na kožu nanesu preko 160 kemikalija i spojeva različitih kemikalija kroz kozmetiku. Možda na lice stavite samo kremu i serum, ali koliko različitih sastojaka se nalazi samo u ta dva proizvoda?
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Svi tražimo idealnu kombinaciju, pratimo influencere koji nam preporučaju proizvode i nadamo se da će nam koža izgledati kao na reklami. Ipak, koliko često se sjetite provjeriti sastav onoga što kupujete?
Koža lica jedna je od najosjetljivijih područja našeg tijela i smatramo da je iznimno bitno provjeriti što to točno stavljamo na naše lice i da nam sastav kozmetike bude bitniji od lijepog pakiranja ili ugodnog mirisa.
Aplikacije to the rescue
Budući da nemamo svi potrebna znanja da bismo sa pakiranja znali iščitati bilo što imalo korisno, tu su za nas, naravno – aplikacije. Postoje aplikacije pomoću kojih skenirate svoje kozmetičke proizvode i provjeravate koji je točno njihov sastav te ima li na listi sastojaka nekih koji su na bilo koji način štetni ili toksični. Začudile biste se koliko kozmetike se nalazi na našem tržištu, a sadrži sastojke koje su primjerice zabranjeni u nekim dijelovima Europske Unije.
Izvor: Pexels
Aplikacija INCI Beauty
INCI je aplikacija na kojoj se nalazi lista sa preko 15 tisuća kemikalija od kojih je svaka detaljno objašnjena. Iz iskustva možemo reći da smo na INCI pronašle svaki proizvod čiji smo sastav htjele provjeriti.
Bit ćemo iskrene i priznati da nas je na prvu ova aplikacija – deprimirala. Puno proizvoda koje smo nekada voljele i koristile dobile su nisku ocjenu, ali to nas je barem potaknulo da počnemo u obzir uzimati sastav kozmetike koju koristimo (iako moram priznati da će mi beskrajno nedostajati moj omiljeni lip balm koji je na aplikaciji dobio mršavu ocjenu).
Aplikacija sastav svakog proizvoda dijeli u 4 kategorije – od snažne penalizacije do nulte penalizacije. Ocjena što bliža broju 20 signalizira da proizvod ima malu ili gotovo nikakvu penalizaciju te da je prirodan i nije štetan za vašu kožu.
INCI ne nudi samo provjeru proizvoda za lice, već za kozmetiku generalno – od krema, balzama za usne ili šminke do parfema i proizvoda za dentalnu higijenu.
Izvor: Pexels
Na tržištu su još i Think Dirty, OnSkin, Good Face
Think Dirty je generalno najbolje ocjenjena aplikacija ove vrste te je preuzeta najveći broj puta. Osobno ju nismo isprobale jer nam se čini da je više usmjerena na proizvode na američkom i kanadskom tržištu. Ova aplikacija analizira učinke kemijskih sastojaka određenih proizvoda i njihov utjecaj za zdravlje, odnosno, potencijalne zdravstvene posljedice.
Good Face primjerice nudi mogućnost personalizacije vaše skin care rutine i traži prirodnije alternative određenih proizvoda. Nudi vam da kroz aplikaciju postavljate pitanja, ali i sami dijelite svoja iskustva oko određenih proizvoda.
Aplikacija OnSkin je skoro kao da imate osobnu kozmetičarku/a pokraj sebe u džepu. Prije korištenja aplikacije ispunjavate kratki upitnik i aplikacija vam odmah preporuči proizvode za vaš tip kože.
Kod većine ovih aplikacija, proizvode je moguće ručno upisati u tražilicu ili skenirati bar kod.
Izvor: Pexels
Koje sastojke izbjegavati pod svaku cijenu
Većina kozmetike koju koristimo svaki dan sadrži neke manje ili više štetne sastojke. Gore spomenute aplikacije jasno će vam dati do znanja koji su sastojci iznimno štetni i toksični, a koji nisu idealni, ali su opet prihvatljivi. Teško da ćete pronaći kozmetiku koja nema baš ni jedan nimalno štetan sastojak, ali opet vrijedi provjeriti da ne kupujete nešto što sadrži sastojke koji su povezani sa neplodnošću, endokrinim poremećajima ili nečim sličnim (jer na tržištu ima i takve kozmetike).
Za početak, probajte izbjegavati svu kozmetiku koja sadrži parfeme i alkohole (vjerujte nam, ima je dosta). Na linku se nalaze još neki od najštetnijih sastojaka i spojeva u kozmetici.
Štetni sastojci
Mi ćemo ovdje izdvojiti samo neke koje biste trebali izbjegavati u širokom luku, a to su petrolatum i polyakrilamid koji se često nađu u hidratantnim kremama. Kod šampona su to primjerice parabeni koji su vam možda već poznati, a kod krema zaštitnih faktora to su benzofenon, homosalat i oktinozat.
Izvor: Pexels
Sve su ovo nama (a vjerujemo i vama) manje-više nepoznate riječi i sva sreća – zato postoje aplikacije o kojima smo pisale u ovom članku.
Njegujte svoju kožu i izdvojite vrijeme za edukaciju o tome kako ju njegovati pravilno.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT