Znate li koja hrana potiče stvaranje kolagena?
S godinama, vrijeme i gravitacija utječu na naš dermalni sloj pa počinjemo vidjeti neželjene bore i opuštenost, a koža nam postaje tanja. Kako si pomoći?
Tako što ćemo nadoknaditi gubitak kolagena! Ovaj najzastupljeniji protein u ljudskom organizmu važan je sastojak koji podupire i štiti vanjski sloj naše kože. I ne samo nju; kolagen pospješuje rast kose i noktiju te utječe na rad crijeva. Pomaže u uklanjanju toksina i otpadnih tvari, osigurava čvrstu kožu, jake kosti i fleksibilne zglobove.
Ukratko, kolagen je važan za cijelo tijelo. Na našu nesreću, stvaranje kolagena se počinje usporavati već u kasnoj adolescenciji, od naše 20. godine ima ga sve manje i manje, dok ga na kraju ne bude – premalo. A i način života i sve čemu smo izloženi ne pogoduje baš stvaranju kolagena. Ometa ga nedostatak sna, loša prehrana, premalo tekućine, pušenje, alkohol, stres, prejako sunce… sve ono čemu smo, manje ili više, svakodnevno izloženi.
Srećom po nas, uravnoteženom prehranom možemo potaknuti organizam u proizvodnji kolagena. Naime, aminokiseline su građevni blokovi kolagena, pa prehrana bogata vitaminima i proteinima može pomoći. Juhe od kosti, želatina, losos, govedina, mahunarke, riža, kikiriki, rajčice, zobene pahuljice, leća… neke su od jela i namirnica koje je dobro konzumirati. U nastavku doznajte kako i zašto je dobro uzimati neke namirnice da bismo pojačali stvaranje kolagena.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Juha od kostiju
Priprema se od junećih, svinjskih, pilećih ili ribljih kostiju, dugim iskuhavanjem koje ponekad može trajati i cijeli dan. Kostima se obično dodaje povrće poput mrkve, peršina, luka i celera, a nekad se kosti iskuhavaju same. Ovu juhu je potrebno kuhati jako dugo kako bismo izvukli kolagen, a upravo zbog njegove visoke koncentracije, juha od kostiju je čaroban napitak koji čuva zglobove, zube, kožu, kosu i nokte. Osim toga, juha od kostiju je bogata i kalcijem, magnezijem, fosforom, i aminokiselinama koji potiču rane da brže zacijele, te imaju i protuupalno djelovanje.
Izvor: Pexels
Riba
Za održavanje zdrave kože jako su važne omega-3 masne kiseline, a njih, to znamo, ima jako puno u ribi, posebno u tuni i lososu. Naše stanice kože okružene su masnim, zaštitnim membranama, a omega-3 masne kiseline neophodne su za podržavanje tih stanica. Dobro je znati da i avokado osigurava omega-3 masne kiseline!
Izvor: Pexels
Slanutak
Mahunarke su općenito dobar izbor kada želimo prehranom pojačati stvaranje kolagena. No, slanutak konkretno, sadrži puno komponenti koje podržavaju proizvodnju kolagena, a to su proteini, vitamini C i A, cink i tiamin. Uz to sadrži i vitamin B koji pomaže u revitalizaciji kože i zacjeljivanju rana.
Kupus
Možda niste znali, ali kupus je jedna od najpoznatijih namirnica za povećanje proizvodnje kolagena – prepun je vitamina A, B, C i E a crveni kupus posebno sadrži veliku dozu obojenih pigmenata koji djeluju kao snažni antioksidansi koji mogu pomoći u borbi protiv slobodnih radikala.
Izvor: Pexels
Mrkva
Ovo povrće odličan je pojačivač kolagena zbog visokog sadržaja vitamina A. Njeno konzumiranje povećava elastičnost naše kože, pomaže u prirodnom obnavljanju kolagena, te povećava protok krvi na površini kože. Dodajmo tome i da je mrkva odlična u borbi protiv akni!
Češnjak
Pun sumpora, lipoične kiseline i taurina, češnjak pomaže zaustaviti razgradnju kolagena i radi na obnovi kolagenih vlakana koja su bila oštećena tijekom godina.
Izvor: Pexels
Citrusi
Limun, naranča, limeta i grejp izvrsni su sastojci za zdravlje naše kože. Od tretmana akni do rješavanja problema tamnih mrlja, sigurno mogu zaštititi od gotovo svih problema s kožom, uključujući smanjenje kolagena. Doziranje vitamina C stabilizira strukturu kolagena kako bi se prirodno poboljšala tekstura vaše kože. Kao i mnogi drugi biljni spojevi, agrumi su puni antioksidansa koji se bore protiv slobodnih radikala koji stare.
Izvor: Pexels
Kamenice
Bogate su proteinima, 100 g svježe kamenice sadrži 8,7g proteina. Osim toga sadrže i bakar, još jedan mineral koji sudjeluje u proizvodnji kolagena, kao i omega-3 masne kiseline.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT