Značajna uloga roditelja u školskom uspjehu djece
Naučite kako biti prava podrška vašem školarcu jer pitanja poput “kako je bilo u školi” i “jesi li napravio/la zadaću” daleko su od onoga što vaše dijete od vas treba.
Djeca uvijek uče iz primjera, a vi ste prvi uzor koji će dijete ikada imati. Vi ste njegov prvi i najvažniji učitelj. Postoje i podaci koji pokazuju da su djeca čiji su roditelji više involvirani u njihovo obrazovanje, uspješniji đaci, čak ako vi kao roditelji niste visoko obrazovani. Istraživanje je provedeno na 158 djece, njihovim majkama i učiteljima. Sidenote koji ne mogu ne spomenuti je da je dosta tužno da ni jedan otac nije bio uključen u istraživanje. Njušimo li i ovdje stereotipe? (Naravno da da).
Ali vratimo se na temu.
Da, znanje je iznimno bitno, ali djeci je ponekad vaša aktivna podrška i uključenost u njihove obaveze puno veća pomoć nego da im znate riješiti jednadžbu iz matematike.
Ovo je pet Mamager savjeta kako da se uključite u obrazovanje svog djeteta i pomognete mu da napravi dobru podlogu za učenje u budućnosti. Savjeti se posebno odnose na roditelje koji imaju djecu u osnovnoj školi, jer upravo se u tom periodu najbolje mogu oblikovati dobre navike učenja, a podrška i uključenost roditelja u školske obaveze u ovoj dobi djeci najviše znači, odnosno pomaže.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Upoznajte učitelje/ice i pratite školska događanja
Prije nekoliko dana, vidjela sam video u kojem novinar ispituje roditelje na ulici nasumična pitanja o njihovoj djeci i zgrozila me činjenica koliko roditelja (nažalost sve to su bili očevi) ne znaju datum rođenja svog djeteta, a kamoli ime učiteljice. Anyways, nemojte biti ti roditelji. Uzmite vremena i upoznajte učitelje i učiteljice u školi, sjetite se tu i tamo posjetiti web stranice škole ili se ponekad uključiti u neke aktivnosti koje škola organizira. Čak je korisno i upoznati se s fizičkim rasporedom škole, zapamtiti gdje je zbornica, dvorane, mjesto za odmor kako biste se mogli adekvatno uključiti u razgovor s djetetom kada vam prepričava svoj dan u školi.
Izvor: Pexels
Stvorite rutinu pisanja zadaće
Zadaće su nešto što djeci nikako nije drago, a ponekad im čak stvara i stres. Naučite dijete da postoji vrijeme i mjesto kada i gdje se piše zadaća. To ne mora biti odmah nakon škole, probajte to nekako prilagoditi svojem rasporedu kako biste mogli biti prisutni kad vaš školarac piše zadaću. Nemojte ih učiti da vi morate sjediti pokraj njih i nadgledati svaki zadatak, ali svakako uzmite vremena da zajedno prekontrolirate svaku zadaću nakon što ju dijete napiše. Što se mjesta tiče, osigurajte djeci neku mirnu zonu gdje će se moći neometano koncentrirati bez distrakcija. Mobitel, televizor, videoigrice – sve to neka bude što dalje od njih kako bi se mogli posvetiti zadaći. Njegovanje takve rutine od početka, pomoći će vašem djetetu i u budućnosti.
Izvor: Pexels
Pokažite interes za ono što dijete uči, ne samo kada je kontrolni
Djeca će na početku škole vjerojatno entuzijastično pričati o svemu što su učili, pogotovo jer im je cijelo iskustvo novo, ali doći će ono vrijeme kada će vam na pitanje “kako je bilo u školi” odgovoriti samo sa “dobro”. Ako se takav tren razgovora nastavi, uskoro ćete ispasti iz štosa i nećete imati pojma što se u školi događa. Pitanje “kako je bilo u školi” tu i tamo možete zamijeniti nekim više specifičnim pitanjem, primjerice “što ti je bilo najzanimljivije ili najdosadnije što ste danas radili u školi”. Isto tako, odvojite vrijeme da tu i tamo pogledate u knjige i bilježnice kako biste se upoznali s onime što se uči u školi i na temelju toga znali pitati specifičnija pitanja koja će dijete potaknuti da vam ispriča malo više o svom školskom danu.
Sjetite se sebe u školi, pričajte djetetu i o tome, povežite svoja iskustva s njihovima, zajedno uspoređujte ta iskustva. Pričajte o tome što je bilo bolje u vaše vrijeme, a što je bolje sada i slično.
Izvor: Pexels
Učite ih kako pravilno učiti
U moru obaveza koje vas more, velika je vjerojatnost da ponekad kampanjski odrađujete stvari u zadnji tren, ali nemojte tako učiti svoju djecu. Pratite njihove školske obaveze, e-dnevnik i nadolazeće testove. Učite dijete da zapisuje stvari i obaveze pa na taj način i vi pratite što se u školi dešava. Nemojte učenje za testove ostaviti za dan prije, podsjetite dijete par dana unaprijed o testu koji mu se sprema i zajedno se pripremajte. Učite ga da uči samostalno, ali budite mu podrška i ispitajte ga nakon učenja.
Ne očekujte nemoguće od vašeg đaka
Nemojte djeci stvarati pritisak s prevelikim očekivanjima. Sjećam se da mi je mama uvijek govorila, “pravi đak ima sve ocjene, ne samo petice”. Djeca su samo djeca i naravno da im neće svaki predmet savršeno odgovarati, ponekad se neće na vrijeme i dovoljno spremiti za neki ispit ili kontrolni, nekada će zaboraviti zadaću, to je sasvim normalno. Ako se dogodi samo ponekad, dajte do znanja da to nije baš dobro, ali da to ne znači da nije dobar učenik jer svatko zna imati loš dan. Najgore što možete napraviti je u djetetu stvoriti strah od loše ocjene.
Izvor: Pexels
Znamo da back-to-school period zna biti jednako izazovan za roditelja kao i za dijete (ponekad čak i više), ali pokušajte povezati povratak u školu s nekim pozitivnim emocijama i nadolazećim planovima za vikend kako dijete ne bi osjetilo preveliki stres od povratka u školske klupe. Izdvojite vrijeme da budete uključeni u obrazovanje svog školarca i budite mu podrška (prvenstveno emocionalna), a kada dođe vrijeme (a vjerojatno će doći) kada nećete znati riješiti jednadžbu iz matematike, za to uvijek postoje instrukcije, tako da nemojte očajavati.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT