fbpx
MENU
Mohito kolekcija

Žene podržavaju žene: Zašto je to važno u poslovnom svijetu, ali zašto se to nekad ne događa? 

Nije tajna da se mnoge žene u poslovnom svijetu suočavaju s predrasudama, ali ono što bi vas možda moglo iznenaditi jest činjenica da te predrasude ponekad dolaze i od samih žena.

Posted: March 1, 2024

plaćeni sadržaj

Postoji čak i stručan termin za to: „queen bee syndrome“. Riječ je o izrazu koji je sedamdesetih skovala socijalna psihologinja Carol Tavris kako bi opisala ženu na višem položaju koja diskriminira druge žene u uredu jer se kao „matica“ osjeća ugroženo. Za pretpostaviti je da takvo ponašanje može stvoriti izuzetno stresno i neugodno okruženje na poslu. 

Međutim, zašto bi iskusnije žene koje su se vrlo vjerojatno susrele s istim tim predrasudama na početku svoje karijere, otežavale svojim kolegicama u usponu – umjesto da ih podržavaju? Prema Forbesu, to je jedan od načina na koji se žene nose s rodnom diskriminacijom s kojom su se susrele u vlastitoj karijeri.

Posljedica poslovnog okruženja

One su svjesne toga da su se kroz karijeru morale stalno boriti protiv rodnih predrasuda i da su žrtvovale mnogo toga ne bi li došle na tako visoku poziciju. I ništa manje ne očekuju od svojih kolegica na nižim pozicijama. Zanimljivo je još k tome primijetiti da se visokorangirane žene u poslovnom svijetu distanciraju od drugih žena kroz muževnije ponašanje jer postoji neko neizrečeno uvjerenje da su muškost i uspjeh u karijeri sinonimi. 

Izvor: MOHITO

Upravo zbog svega navedenoga „queen bee syndrome“, prenosi Forbes, nije uzrok, već posljedica rodne diskriminacije u poslovnom svijetu. Sagledamo li činjenicu da su „matice“ zapravo tek žene koje daju sve od sebe da se prilagode i prežive u okruženjima u kojima se favoriziraju muškarci, jasno je da možda naziv „queen bee syndrome“ ima pomalo negativan i čak netočan prizvuk. Kako piše Forbes, znanstvenici predlažu usvajanje novog izraza: „distanciranje od vlastite grupe“. 

A kad se žene ne distanciraju od drugih žena, istraživanja su dokazala da se izazovi s kojima se žene suočavaju na radnom mjestu, kao što su rodna diskriminacija, pristranost i nejednake mogućnosti, mogu značajno smanjiti ili čak izbjeći. To dobro znaju i Elena Dizdar, ugledna manekenka iz Hrvatske te buduća odvjetnica i Milica Bukumirović, proslavljena influencerica iz Srbije i buduća liječnica. Nakon što su se upoznale na profesionalnim temeljima, njihovo je prijateljstvo procvjetalo, prikazujući vezu koja savršeno dočarava duh serijala #MOHITOwomen. 

Kako najbolje pružiti podršku? 

Kako vi kao žena možete pružiti kolegicama na poslu tu itekako potrebnu „sestrinsku“ podršku, saznajte kroz tri vrijedna savjeta Lean In, globalne zajednice posvećene pomaganju njegovanja vodstva, napredovanja i uključivanja žena na radnom mjestu. 

1) Žene dobivaju manje vremena u grupnim raspravama, više ih se prekida – od strane muškaraca, ali i žena na višim položajima – te im se pridaje manje zasluga za ideje. A kada se pak zauzmu za sebe, kada govore izravnim stilom ili guraju svoje ideje, većina će takve žene opisati kao „agresivne“ i „ambiciozne“, dok se muškarac koji učini isto, smatra „samouvjerenim“ i „snažnim“. 

Zato je važno da se pobrinete da se ideje žena čuju.

2) Žene često svoja postignuća pripisuju vanjskim čimbenicima, ističući da su „imale sreće“ ili „pomoć od drugih“, dok muškarci svoja opisuju kao rezultat vlastitih kvaliteta i vještina. Također, ženama se često pripisuje manje zasluga za uspješne rezultate te ih se više okrivljuje kad dođe do neuspjeha. 

Zato je važno da odajete priznanje ženskim uspjesima i aktivno slavite njihova postignuća. 

3) Da se žene suočavaju s nejednakim uvjetima na poslu, potvrđuje podatak da „obična“ promjena spola u životopisu iz ženskog u muško povećava mogućnost zapošljavanja kandidata za 61 %. Pribrojimo li tome činjenicu da muškarci teže mentoriranju drugih muškaraca jer imaju zajedničke interese, što dovodi do toga da žene rjeđe imaju mentore koji će se zauzeti za njih i pridonijeti njihovom napretku, nije iznenađujuće da manje žena završi na vodećim pozicijama. 

Zato, posvetite vrijeme i energiju mentoriranju drugih žena. 

U konačnici, ovo nije nešto što bi trebale primjenjivati samo žene za žene, već svi oni za one kojima treba podrška – a, budimo iskreni, svima nama uvijek dobro dođe malo pomoći, što u životu, što u poslu.

Izvor naslovnice: MOHITO