Zašto bismo trebali više hodati – donosimo popis benefita
Pričajmo malo o hodanju i benefitima koje ono ima za naše tijelo. I ovog puta čak nećemo mršavljenje staviti u fokus.
Prednosti hodanja su brojne, i nemaju veze samo sa gubljenjem kilograma već i za sveukupno fizičko i mentalno zdravlje. U nastavku istražujemo koje su sve to prednosti i kako se pokrenuti.
I manje od 10 000 se broji
Famozna brojka od 10 000 koraka većini je ultimativni cilj (ili barem onima koji se trude biti aktivni), a istina je da je bolje računati to na drugačiji način. Svaka čast ako ispunite tu daily kvotu, ali i manje koraka od toga može vam donijeti pozitivne promjene na zdravlje i organizam.
Istraživanja pokazuju da je za ljude srednje dobi (od 38 do 50 godina) čak i 7 tisuća koraka na dan dovoljno aktivnosti da se smanji smrtnost. Da, dobro ste pročitali. Hodanje vam produžuje život.
Ako ste pak starija žena, već 4 i pol tisuće koraka dnevno može produžiti vaš život. Sve u svemu, ideal je nekih 30ak minuta bržeg hoda dnevno.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Brzina kao važan faktor
Da, ovdje je bitno voditi računa o brzini. Oko potrebnog dnevnog broja koraka se još nitko nije u potpunosti složio, ali zato jest oko brzine. Žuri polako ne funkcionira kad je u pitanju hodanje koje produžuje život. Nije da će vam lagane šetnje bilo kako naškoditi, ali ako želite uzeti najviše benefita od hodanja, morate prebaciti u petu (ili barem četvrtu) brzinu, iliti, hodati brzinom od barem 6 kilometara na sat.
OK, hodamo i živimo dulje. Ima li još pozitivnih učinaka?
Na popis benefita hodanja provjereno možete dodati i smanjenje krvnog tlaka, bolje mentalno zdravlje i pamćenje, manju sklonost kroničnim bolestima te bolestima srca. Tu su još i jačanje imunološkog sustava, metabolizma, kostiju , zglobova i mišića i smanjenje onog najbitnijeg – stresa.
Šetnja nakon posla ili još bolje, prije posla, ne mora biti samo tjelovježba, već i prijekopotreban me time u danu.
Koliko hodati?
Čak i 10-minutna šetnja u danu može poboljšati vaše raspoloženje.
“Istraživanja pokazuju da redovito hodanje zapravo toliko mijenja vaš živčani sustav da ćete osjetiti smanjenje ljutnje i negativnih emocija“, izjavila je dr. Jampolis za jedno istraživanje benefita hodanja. Poseban plus dodaje se ako se radi o šetnji u prirodi.
Ako želite smanjiti kilograme, fitness stručnjaci predlažu da birate hodajuće rute koje kombiniraju uspone i ravni teren. Također, potiču vas da isprobavate iste rute uzastopno i pokušate smanjiti ukupno vrijeme, odnosno kako se u narodu kaže, “produljiti korak”. Cilj svakako nije preforsirati se, već samo malo pomaknuti postavljene granice.
Kada smo već kod pomicanja granica, još jedno istraživanje pokazalo je da svakih dodatnih 500 koraka koje u danu napravimo, smanjuje rizik od bolesti srca za 14%, posebice kod starijih. Što se tiče boosta za imunološki sustava, istraživanje je pokazalo da su oni radnici koji su hodali 20ak minuta dnevno, minimalno 5 puta tjedno imali čak 43% manje dana bolovanja. Svakakve brojke, činjenice i postoci su tu navedeni, ali zaključak je – hodajte.
Izvor: Pexels
Hodanje i moždane vijuge
Smanjenje krvnog tlaka, manja bol u zblobovima i kostima, zdravije srce – sve su to i više nego vrijedni benefiti kojih ćemo se, ako budemo redovito hodali sada, sjetiti kada ostarimo. Ali ajmo se na trenutak pozabaviti podacima i brojkama koje utječu da one stvari koje su nam danas od velike (neke dane i životne) važnosti – kvalitetan san, bolje funkcioniranje mozga i primjerice smanjenje količine stresa. E to nam treba, baš tako, u točno ovom paketu.
Autorica koja je napisala knjigu o tome kak hodanje može promijeniti živote, izjavila je da hodanje smanjuje količinu kortizola, odnosno hormona stresa, dok ostala istraživanja na tu temu pokazuju da čak i lagana šetnja od 10 minuta dnevno smanjuje anksioznost te potiče kreativnost i fokusiranost.
Ako pak hodate 60 minuta u prirodi, vaš mozak pokazat će smanjenje aktivnosti u onom području koje sudjeluje o stvaranju stresa – ili laički rečeno, stres će se smanjiti.
Izvor: Pexels
Ako želite ovakve rezultate za svoj mozak, odnosno stres, birajte zelene rute za hodanje. Ako ćete užurbano hodati gradom do posla, sa sto i jednom brigom u glavi, takvo vam hodanje baš i neće pomoći sa stresom. Za ove blagodati ipak treba uzeti vrijeme, otići u prirodu i tamo uhvatiti šetnju za sebe. Sunce je dodatni plus.
Nadalje, fizička aktivnost hodanja povećava lučenje hormona melatonina, odnosno hormona sna, što znači da šetnja po danu donosi kvalitetniji san noću.
Još malo neočekivanih podataka
Hodanje i fizička aktivnost smanjuje postotak rizika od raka dojke kod žena, smanjuje nam cravings za slatkim, i smanjuje utjecaj gena koje određena osoba nosi u sebi, a koji potiču pretilost. Čak i ako vam genetika prognozira višak kilograma, možete učiniti nešto po tom pitanju – nema opravdanja.
Ako vam uz istraživanja treba i živi primjer
Kao usputni komentar, ubacit ću ovdje i priču o mom susjedu koji je u kvartu bio poznat kao “onaj luđak koji svaki dan pješači 4 i pol kilometra do posla”. Taj “luđak” sad imam preko 80 godina, i dalje hoda svaki dan, gdje god da ide i ne izgleda nimalo kao da ima 80 godina (moja osobna procjena je bila max. 67). Jedno je isgurno – što više se krećete, to će vam biti lakše pod starije dane.
Izvor: Pexels
Ako vam ni svi ovi podaci i provjereni pozitivni učinci hodanja nisu bili dosta da vas uvjere, probajte otići petkom u centar grada autom ili autobusom, tamo negdje oko 16 sati. Možda vas to uvjeri da je ponekad bolje uzdati se u svoje noge i prošetati od odredišta.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT