Zaštita vaše kože: Razlika između mineralnih i kemijskih krema za sunčanje
Svi znamo već koliko je važno nanositi kremu za sunčanje, no dobro je znati i razliku između kemijskih i mineralnih krema te koja je bolja za koji tip kože.
Krema za sunčanje je sastavni dio svake rutine njege kože, pružajući esencijalnu zaštitu od štetnih učinaka sunčevih ultraljubičastih (UV) zraka. S nizom krema za sunčanje na tržištu, odabir one prave može biti pomalo zbunjujući. Koji faktor, koji brend, koji sastojci, postoje razna pitanja. No među izborima o kojima se najviše raspravlja su mineralne i kemijske kreme za sunčanje. Razumijevanje njihovih razlika može vam pomoći da donesete informiranu odluku prilagođenu potrebama vaše kože i životnom stilu.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Što je mineralna krema za sunčanje?
Mineralna krema za sunčanje, također poznata kao fizička krema za sunčanje, sadrži aktivne mineralne sastojke poput cinkovog oksida ili titanovog dioksida. Ovi minerali nalaze se na vrhu kože i djeluju kao fizička barijera, odbijajući UV zrake od kože. Zamislite to kao štit koji odbija štetne učinke sunca.
Prednosti mineralne kreme za sunčanje:
- Nudi zaštitu odmah nakon nanošenja.
- Idealno za osjetljivu kožu jer je manja vjerojatnost da će izazvati iritaciju.
- Općenito stabilnije od kemijskih krema za sunčanje i manje je vjerojatno da će se razgraditi na sunčevoj svjetlosti.
Nedostaci mineralne kreme za sunčanje:
- Može ostaviti bijele tragove, posebno na tamnijim tonovima kože.
- Često ima gušću, manje kozmetički “elegantnu” teksturu.
- Ima tendenciju lakšeg trljanja i može zahtijevati češće ponovno nanošenje.
Izvor: Pexels
Što je kemijska krema za sunčanje?
Nasuprot tome, kemijska krema za sunčanje sadrži organske spojeve (na bazi ugljika) kao što su oksibenzon, avobenzon, oktisalat, oktokrilen, homosalat i oktinoksat. Ovi sastojci apsorbiraju UV zračenje, pretvarajući ga u toplinu, koja se zatim oslobađa iz kože.
Prednosti kemijske kreme za sunčanje:
- Ima tendenciju da bude laganije teksture i lakše se razmazuje po koži, što ga čini prikladnijim za svakodnevno nošenje ispod šminke.
- Ne ostavlja bijeli trag, što ga čini privlačnijim za sve tonove kože.
- Obično je potrebno manje proizvoda za postizanje iste razine zaštite.
Nedostaci kemijske kreme za sunčanje:
- Vjerojatnije je da će izazvati iritaciju i alergijske reakcije, posebno na osjetljivoj koži.
- Potrebno je oko 20 minuta nakon nanošenja da počne djelovati.
- Utvrđeno je da neki kemijski sastojci, poput oksibenzona, imaju loš utjecaj na okoliš i doprinose izbjeljivanju koraljnog grebena.
- Budući da kemijske kreme za sunčanje funkcioniraju tako da apsorbiraju sunčeve zrake umjesto da ih fizički blokiraju, neki ih dermatolozi smatraju nešto manje učinkovitima. Ipak, najučinkovitija krema za sunčanje je ona koju ćete stvarno nositi. Kada koristite kemijske kreme za sunčanje, samo tražite formulu širokog spektra sa zaštitnim faktorom 30 ili višim kako biste iskoristili prednosti zaštite od sunca.
Izvor: Pexels
Mineralna ili kemijska krema za sunčanje – koja je bolja?
Ključna razlika između mineralnih i kemijskih krema za sunčanje je u tome što mineralne formule stoje na vrhu kože i blokiraju zrake na površini pomoću sastojaka poput cinkovog oksida i titanijevog dioksida, dok kemijske kreme za sunčanje upijaju zrake poput spužve.
Mineralne kreme za sunčanje obično su prikladnije za one s osjetljivom kožom ili kožom sklonom aknama, ali formulacije su također gušće (i potencijalno mogu ostaviti bijeli odsjaj na dubljim tonovima kože). Kemijske kreme za sunčanje obično su lakše, prozirnije i ugodnije ih je nositi, ali aktivni sastojci u kemijskim kremama za sunčanje također mogu biti iritantni za one s osjetljivom kožom ili kožom sklonom aknama.
Izbor između mineralne i kemijske kreme za sunčanje uvelike ovisi o vašem tipu kože, osobnim preferencijama i načinu života.
Za osjetljivu kožu ili kožu sklonu aknama:
Mineralne kreme za sunčanje obično su bolje jer je manja vjerojatnost da će iritirati kožu ili začepiti pore. Također se preporučuju maloj djeci i osobama sa stanjima poput rozaceje.
Za svakodnevno nošenje i ispod šminke:
Kemijske kreme za sunčanje mogle bi biti poželjnije zbog njihove lagane teksture i lakoće miješanja. Manje je vjerojatno da će ostaviti bijeli trag, što ih čini prikladnijima za tamnije tonove kože.
Za aktivnosti na otvorenom:
Mineralne kreme za sunčanje često se preferiraju zbog svojstava otpornosti na vodu i trenutne učinkovitosti, iako ih je potrebno često ponovno nanositi ako se znojite ili plivate.
Briga o okolišu:
Ako vam je bitan njen utjecaj na okoliš, mineralne kreme za sunčanje općenito se smatraju ekološki prihvatljivijima.
Izvor: Pexels
Odabir odgovarajuće kreme za sunčanje ključan je za učinkovitu zaštitu od sunca i zdravlje kože. Mineralne kreme za sunčanje nude sigurniju opciju za osjetljivu kožu i one koji brinu o utjecaju na okoliš, dok kemijske kreme za sunčanje pružaju kozmetički elegantniji izbor za svakodnevno nošenje.
Osim toga, današnje kreme za sunčanje razlikuju se i u sastojcima na način da sve više njih ima sastojke s dodatnim benefitima poput hijaluronske kiseline, kolagenom, antioksidansima i slično. Ako su vam sastojci bitni (a trebali bi biti), svakako provjerite i njih prilikom kupnje kreme za sunčanje i izbjegavajte sve potencijalno štetne sastojke koji se često mogu pronaći u jeftinijim kremama za sunčanje.
U konačnici, najbolja krema za sunčanje je ona koju ćete stalno koristiti.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT