Zabava s djecom daleko od svjetla ekrana: Donosimo popis kreativnih aktivnosti
Djeca modernog doba ne poznaju život prije pametnih telefona i ekrana te su izloženi njihovom utjecaju od samih početka svog života. Ipak, bitno je znati provoditi kvalitetno vrijeme s djecom daleko od tehnologije i učiti ih da igra nisu samo videoigre i animirani crtići.
Gotovo je nemoguće u današnje vrijeme odgajati djecu bez da, barem na nekoliko minuta u danu, ne posegnete za mobitelom i jednostavno kažete, “dušo ajde pogledaj malo ovaj crtić, samo da mama/tata nešto obavi”. To nešto ponekad stvarno bude zadatak koji vam visi nad glavom danima, a ponekad je to izlika da samo par puta duboko udahnete i gledate u prazno, bez da vas itko išta pita. I oboje je u redu.
Ipak, bitno je upoznati se s činjenicom da korištenje ekrana usporava razvoj dječjeg mozga, posebice ako je dijete izloženo ekranima prije navršene treće godine života. S jedne strane, ponosni ste jer vam dijete zna pronaći crtiće na Youtubu-u jer je gledajući vas zapamtilo kako (i to vam zna čak biti i slatko), ali s druge strane, razmišljate koliko je čudno (ili zabrinjavajuće?) to što zna scrollati prstićima po ekranu prije nego što zna pravilno držati olovku ili žlicu.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Sve su ovo opravdani osjećaji i znamo koliko je ponekad teško odvojiti dijete u potpunosti od ekrana. Ne morate osjećati grižnju savjesti ako djetetu tu i tamo dopustite da pogleda crtić ili odigra igricu na vašem mobitelu. Oni jednostavno imaju drugačije djetinjstvo od našega i to treba prihvatiti i na to se prilagoditi. Ipak, ono što možete jest potruditi se da smanjite screen time na minimum i posvetite se svojoj djeci i planiranju aktivnosti koje ćete raditi s njima.
Ovdje mi dolazimo u spas i donosimo vam neke prijedloge igara, aktivnosti i kreativnih uradaka koje će djeca obožavati, a ne uključuju zaslone, internet, ni videoigre – samo vas i vaše dijete.
Izradite igračke zajedno
Super je kada umjesto zaslona i mobitela dijete pronađe neku igračku koju voli i s kojom se zabavlja. Znate li što je još bolje? Kada mamager ili tatager i dijete sami izrade svoju vlastitu igru, provodeći vrijeme zajedno izrađujući ju, ali i igrajući se.
Ovo su neki od favorita koje smo pronašle u bespućima interneta.
Ima tu svakavih primjera, od zanimacija za bebe, do igara koje potiču dječju kreativnost, ali i razvijaju motoriku.
Trenutno nam je omiljena igra s rezanjem – nabavite nešto slično prije nego sve lutke i plišane igračke ostanu bez kose, odnosno dlake.
Zajedničke aktivnosti za poticanje mentalnog i emocionalnog razvoja
Bez obzira na to koliko je dijete oduševljeno bilo kojom igračkom koju mu kupite, ništa ne može nadmašiti onaj osjećaj kada osjeti da se bavite njime i kada ste u igri zajedno s njime. Jedna odlična aktivnost koja potiče djetetov razvoj su i kartice Zagrljaj za razvoj.
Aktivnosti koje ćete pronaći na tim karticama osmišljene su od strane psihologinja te naglašavaju roditeljsku ulogu u podržavanju djetetovog razvoja. Prilagođene su različitim dobima djeteta i na svakoj kartici nalazi se prijedlog neke aktivnosti koje roditelji mogu raditi skupa s djecom i na taj način pružiti djetetu sigurnu okolinu za učenje i razvoj.
Ubacite djecu u svoje svakodnevne aktivnosti
Ako imate malo odrasliju djecu, uključite ih u svoje aktivnosti. Primjerice, ako pripremate ručak, dopustite im da vam pomognu u nekom vrlo lakom zadatku – neka oni operu krumpir prije pečenja ili ubace grašak u vodu prije kuhanja.
Na taj način će se osjećati uključeno. Isto tako, kada smo već spomenule kuhinju i pripremu obroka, spomenut ćemo i da kuhanje potiče dječju kreativnost, tako da ćete istovremeno raditi na području razvoja djeteta, ali i na njegovom osjećaju uključenosti u vaše svakodnevne obaveze.
Izvor: Pexels
Neka uče kroz igru
Umjesto vremena koje provedu ispred ekrana, gledajući crtane ili igrajući igrice koje ne čine mnogo za njihove mentalne vijuge, omogućite im da uče kroz igre koje ste osmislili za njih.
Na taj način ćete ih učiti novim znanjima i vještinama, a djeca će kroz zabavu upijati kao spužvice.
Razvijajte empatiju u svojoj djeci od malih nogu
Odličan način na razvijanje empatije, ali i mašte, je čitanje. Uvijek kada uhvatite slobodnog vremena, čitajte svojoj djeci – to mogu biti priče, bajke ili slikovnice. Time ih učite koncentraciji, poboljšavate njihovo pamćenje i razvijate im empatiju. Također, djeca uče iz primjera pa ako vide da im čitate, veća je vjerojatnost da će i sami uzeti knjigu u ruke jednom kad nauče čitati.
Izvor: Pexels
Ako vas pak vide da svaki slobodan trenutak uzimate u ruke pametni telefon, vrlo je vjerojanto da će i sami tako postupati u skorije vrijeme.
Ako ćete zapramtiti jednu stvari iz ovog teksta, neka to bude da djeca najviše pamte one igre i aktivnosti koje rade zajedno s roditeljima i upravo ih te aktivnosti najviše ispune zadovoljstvom, a vjerujemo da će i vas, ako se prepustite, zaboravite na brige i obaveze na trenutak i samo uživate u igri sa svojom djecom.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT