Volite koristiti micelarnu vodu za čišćenje lica? Evo kako je napraviti kod kuće
Micelarna voda već je godinama važan dio rutine čišćenja lica, no jeste li znali da je možete napraviti kod kuće? Pronađite recept u nastavku.
Izgleda poput obične vode, a iako je zovemo vodom, zapravo je otopina koja sadrži micele, molekule estera masnih kiselina koje su raspršene u vodi i koje imaju sposobnost vezivanja što ih čini učinkovitima u prikupljanju viška masnoća, nečistoća lica kao što su makeup ili odumrle stanice kože.
Iako učinkovita, prema mišljenju brojnih stručnjaka, micelarna voda zapravo je prvi dio tzv. dvostrukog čišćenja, pa je nakon nje važan drugi korak – umivanje gelom ili pjenom za lice, pogotovo ako smo skloni teškom makeupu ili u ovo vrijeme visokih ljetnih temperatura. Osim što se koristi za čišćenje, micelarna voda ujedno tonira i vlaži kožu i dobar je i važan dio naše svakodnevne rutine njege lica.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Čarobni eliksir za kožu
Postoje razne vrste micelarne vode koje možemo naći u prodavaonicama, no jeste li znali da micelarnu vodu možemo napraviti i sami? Micelarna voda iz kućne radinosti pravi je čarobni eliksir za kožu koji djeluje jednako dobro kao ona kupljena u drogerijama. Za izradu ionako koristimo sastojke koji su odlični za kožu, poput ružine vodice, aloe vere i arganovog ulja, za njegu i hidrataciju istovremeno, a mogu se nabaviti u dućanima zdrave hrane i/ili biljnim ljekarnama.
U nastavku otkrijte koji su to sastojci, za što služe te kako ih kombinirati.
Ružina vodica – ima umirujuća i protuupalna svojstva, pH je uravnotežena te je stabilna, što znači da vam se micelarna voda neće brzo pokvariti; umjesto ružine vode, može se koristiti i obična destilirana voda, a tad dobivenu micelarnu valja držati u hladnjaku.
Biljni glicerin i arganovo ulje – osigurava duboku hidrataciju, pa se koža osjeća mekano i nahranjeno, a bez onog osjećaja zamašćene kože. Dobro je znati da je arganovo ulje i inače dobro za kosu, vlasište i nokte.
Ulje sjemenki krastavca i aloa vera – smiruju kožu i smanjuju iritaciju. Ulje sjemenki krastavca bogato je antioksidansima, esencijalnim masnim kiselinama i mineralima, dok je koncentrat aloe vere visok u polisaharidima, prirodnom spoju u koži koji pomaže zadržati vodu.
Suncokretov lecitin – djeluje kao prirodni emulgator kod miješanja ulja s vodom, a koristimo ga u tekućem obliku.
Izvor: Pexels
Recept za domaću micelarnu vodu
Potrebna količina sastojaka:
- 240 ml ružine vodice ili destilirane vode
- ⅛ žličice suncokretovog lecitina
- ½ žličice organskog biljnog glicerina
- ½ žličice ulja sjemenki krastavca
- ½ žličice arganovog ulja
- ½ žličice tekućeg kastilnog sapuna
- 1 žličica aloa vera koncentrata
Oprema:
Fino cjedilo, staklena boca, mala zdjelica, mali lijevak.
Priprema:
- Ulijte 60 ml ružine vodice u malu zdjelu i stavite je u mikrovalnu pećnicu na 20-30 sekundi.
- Zatim dodajte tekući lecitin i miješajte dok se ne otopi.
- Dodajte ostatak ružine vodice, te biljni glicerin, ulje sjemenki krastavca, arganovo ulje, kastilni sapun i koncentrat aloe vere. Dobro umutite da se sve pomiješa.
- Izlijte smjesu kroz fino cjedilo kako biste uklonili sve neizrađene čestice lecitina.
- Dobivenu smjesu prelijte u staklenu bocu te je čuvajte na hladnom, suhom mjestu i iskoristite je u roku od par mjeseci.
Izvor: Pexels
Napomena: Osim za čišćenje lica, ovu micelarnu vodu možete koristiti i kao toner, hidratizator ali i kao čistač kistova za šminku.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT