Više manjih obroka ti neće pomoći
U moru mitova o prehrani, čest je onaj da više manjih obroka u danu pomaže kod mršavljenja jer ubrzava metabolizam.
Ovo uglavnom dolazi od osoba koje ne poznaju osnove funkcioniranja organizma, a da ih pitate što je metabolizam, male su šanse da će vam znati išta reći.
Izvor: Unsplash
ADVERTISEMENT
Zato u ovom članku želim objasniti zašto više manjih obroka u danu neće pomoći, zašto brzina metabolizma ne igra nikakvu ulogu i što ti može pomoći.
Učestalost obroka i brzina metabolizma
Prije svega, idemo prvo definirati metabolizam. To je skup kemijskih procesa koji se odvijaju u svakom živom organizmu kako bi nas održali na životu. Kada pričamo o učestalosti obroka, istraživanja nam jasno govore da nema poveznice između toga koliko puta dnevno jedemo i brzine metabolizma.
Izvor: Unsplash
Istraživanje koje su proveli de Venne i kolege je pokazalo da, kada su usporedili 2 obroka u danu i 7 obroka u danu, nije bilo nikakve razlike u bazalnom metabolizmu.
Također, jedno novije istraživanje koje su proveli Smeets i Westerterp-Platenga je pokazalo da 3 obroka u danu u odnosu na 2 obroka, ovaj put manja razlika, također nije dalo nikakve razlike u bazalnom metabolizmu te se na kraju dana sve izravnalo.
Isto tako, znamo da brzina metabolizma nema nikakav utjecaj na proces mršavljenja jer kada uzmemo dvije osobe koje imaju istu visinu i težinu, postotak tjelesne mase i mišića, a različite brzine metabolizma, ta razlika je ustvari oko 5% do 8% što će grubo iznositi oko 100 kalorija, a to je zanemariva količina.
Negativne strane više manjih obroka
Idemo malo pričati o negativnim stranama kada jedeš više manjih obroka u danu. Prije svega, tu je neprestana opterećenost hranom, stalno moraš nešto pripremati, stalno moraš nešto kuhati, a to nije dugoročno održivo.
Izvor: Unsplash
ADVERTISEMENT
S druge strane, laički rečeno, ne možeš se nikako najesti od obroka jer su mali. Stalan osjećaj gladi te prati u svakoj situaciji i sve više frustrira. Jak osjećaj gladi vrlo lako može dovesti do brzog jedenja te u konačnici do prejedanja, a to je nešto što svakako želimo izbjeći dok nas više manjih obroka vodi ka tome.
Izvor: Unsplash
Što ti može pomoći?
Do sada smo naučili da više manjih obroka nema smisla, samo se mučiš. Naučili smo da brzina metabolizma nema značajan utjecaj na kalorijsku potrošnju i mršavljenje, a recimo da sve ovo pokušavaš jer želiš smršavjeti.
Izvor: Unsplash
Ono što ti može pomoći je kontinuirano provođenje kalorijskog deficita, stanja u kojem tijelu kroz hranu unosiš manje energije od onoga što mu je potrebno da se održava i tako radiš na smanjenju tjelesne mase.
Izvor: Unsplash
Odaberi učestalost obroka koja najviše odgovara tvojem dnevnom rasporedu i ne brini se oko brzine metabolizma jer su to stvari na koje ne možemo utjecati, ali kalorijski unos i usvajanje zdravih navika su definitivno stvari na koje možemo i trebamo utjecati.
Izvori:
Verboeket-van de Venne WP, Westerterp KR, Kester AD. Effect of the pattern of food intake on human energy metabolism. Br J Nutr. 1993 Jul;70(1):103-15. doi: 10.1079/bjn19930108. PMID: 8399092.
Smeets AJ, Westerterp-Plantenga MS. Acute effects on metabolism and appetite profile of one meal difference in the lower range of meal frequency. Br J Nutr. 2008 Jun;99(6):1316-21. doi: 10.1017/S0007114507877646. Epub 2007 Dec 6. PMID: 18053311.
Donahoo WT, Levine JA, Melanson EL. Variability in energy expenditure and its components. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2004 Nov;7(6):599-605. doi: 10.1097/00075197-200411000-00003. PMID: 15534426.
Izvor naslovnice: Unsplash