Sve što ste htjeli znati o hiperpigmentaciji otkrila nam je dermatologinja Ružica Jurakić Tončić
Bilo da želite spriječiti hiperpigmentacijske mrlje ili tražite najbolje tretmane da ih ublažite, prikupili smo sve odgovore na vaša pitanja.
Koliko god volimo ljeto, sunce i preplanulu put, sve to donosi i određene nevolje za neke od nas poput pojave hiperpigmentacije. Tamne mrlje i neujednačeni tonovi kože mogu biti jednako tvrdoglavi koliko i frustrirajući. Sigurno ste se dosta puta i sami pitali kako i zašto nastaju, kako razlikovati sve te pjege i mrlje na kože i znati što je što te je li uopće moguće ublažiti ili čak u potpunosti ukloniti hiperpigmentaciju.
Sve to i više saznali smo u razgovoru s dermatologinjom prim. dr. sc. Ružicom Jurakić Tončić koja je strpljivo odgovorila na sva naša pitanja.
ADVERTISEMENT
Izvor: Ružica Jurakić Tončić
T: Što je točno hiperpigmentacija i koji su uobičajeni uzroci iza nje?
R: Uzroci hiperpigmentacija su brojni te ubrajaju poremećaje koji nastaju radi povećanja broja pigmentnih stanica kao i količine samog pigmenta u koži. Obično se hiperpigmentacijom nazivaju dijelovi kože plošnog karaktera koji su tamniji od ostatka kože. U hiperpigmentacije ne ubrajamo primjerice madeže i keratoze.
Kada govorimo o hiperpigmentacijama, obično pričamo o postupalnim hiperpigmentacijama, melazmi i solarnom lentigu, ali velik broj promjena mogu izgledati na prvi pogled slično. Dermatolozi pod temom “hiperpigmentacije” razlikuju cijelo jedno veliko poglavlje udžbenika. Primarno hiperpigmentacije nastaju radi povećanog odlaganja melanina u koži koji je naš prirodni pigment kojim se štitimo od sunca.
Izvor: Ružica Jurakić Tončić // Foto: Darko Tomas / CROPIX
T: Kako razlikovati različite vrste hiperpigmentacije, kao što su melazma, sunčane pjege i postupalna hiperpigmentacija?
R: Ove hiperpigmentacije se javljaju u različitim životnim dobima, kod različitih pacijenata i iz različitih razloga. Postupalne hiperpigmentacije se karakteristično javljaju nakon upalnih stanja, najčešće ih viđamo nakon upalnog oblika acne, ali može biti i neki drugi razlog upale kao recimo kontaktni dermatitis. Melazma je poseban oblik hiperpigmentacije koji danas smatramo oblikom “photoaging-a” jer uključuje interakciju izlaganja UV zrakama i plavog svjetla, utjecaj hormona i oštećenje kožne barijere. Sunčane pjege ili kako mi u dermatologiji zovemo solarni lentigo nije samo “hiperpigmentacija”, riječ je o oštećenju kože kroničnoga, kumulativnog oblika cijeloživotnim izlaganjem suncu. Karakteristično ćemo solarni lentigo vidjeti nakon višegodišnjeg izlaganja suncu i kod pacijenata koji provode veliki broj sati na otvorenom, a ne provode nikakav oblik fotozaštite.
T: Postoje li neki specifični čimbenici koji žene čine sklonijima razvoju hiperpigmentacije?
R: Postupalne hiperpigmentacije nastaju nakon upale, stoga svako upalno stanje na koži nas čini osjetljivima za stvaranje hiperpigmentacije. Zato je iznimno važno ne samo učinkovito liječiti akne nego i razgovarati o strogoj fotoprotekciji kod svakog pacijenta s aknama.
Melazmi su sklonije žene tamnijeg fototipa, a to su obično baš one žene koje često ne koriste fotoprotekciju jer smatraju “da im sunce ne šteti”.
Što se tiče solarnog lentiga, on će se dogoditi svim fototipovima, neovisno jesmo li svijetli ili tamni jer se radi o kroničnom, kumulativnom oštećenju kože.
T: Koji su neki učinkoviti sastojci ili proizvodi za njegu kože koji mogu pomoći posvijetliti ili smanjiti hiperpigmentaciju?
R: Kad pričamo o hiperpigmentacijama, apsolutno je alfa i omega neizlaganje UV zrakama, plavom svjetlu. Prevencija je daleko učinkovitija nego ijedna terapija.
Što se tiče učinkovitosti aktivnih suspstanci, svakako je fotoprotekcija broj 1 a potom lokalni retinoidi, niacinamid i C vitamin. Postoje i neke složenije terapije, ali one ostaju u domeni terapije dermatologa koja mora biti krojena prema individualnim karakteristikama pacijenta.
Izvor: Pexels
T: Može li se hiperpigmentacija spriječiti, i ako može, koje su neke proaktivne mjere koje žene mogu poduzeti? Postoje li prirodni lijekovi ili kućni tretmani koji mogu učinkovito riješiti hiperpigmentaciju?
R: Snažna i učinkovita zaštita od UV zraka i plavog svjetla, zdrava kožna barijera i liječenje upale barijere će biti osnova svake terapije. Kada govorimo o fotoprotekciji, ovdje ćemo svakako preferirati mineralne filtere naspram kemijskih koji su učinkoviti u smislu djelovanja protiv UVA i plavog svjetla.
T: Postoje li životne navike ili okolišni čimbenici koji mogu pogoršati hiperpigmentaciju?
R: Ponavljanje upale, tamni fototip, agresivna topikalna terapija i oštećenost kožne barijere. Najsnažniji čimbenik je izlaganje UV zrakama i plavom svjetlu.
T: Koju ulogu ima krema za sunčanje u kontroli i prevenciji hiperpigmentacije i koja se razina SPF-a preporučuje za svakodnevnu upotrebu?
R: Ukoliko ozbiljno želite spriječiti hiperpigmentacije svakako razmislite o mineralnim filterima jer oni imaju mogućnost blokade zraka za razliku od kemijskih koji filtriraju zrake te smanjuju količinu zraka koje dolaze do kože.
Izvor: Ružica Jurakić Tončić // Foto: Darko Tomas / CROPIX
M: Kako hormonske fluktuacije, poput onih tijekom trudnoće ili menopauze, pridonose hiperpigmentaciji i postoje li specijalizirani tretmani za pigmentaciju povezanu s hormonima?
R: Hormonske fluktuacije imaju snažan utjecaj na melazmu, kao i oralni kontraceptivi, stoga osobito ovaj hormonalni utjecaj ima snažni efekt na povećanu sklonost stvaranju hiperpigmentacija, te je ovaj period života osobito rizičan za stvaranje hiperpigmentacije.
T: Koji su profesionalni tretmani ili postupci dostupni osobama koje traže intenzivnija rješenja za hiperpigmentaciju? Koliko je obično potrebno da se vide rezultati tretmana hiperpigmentacije i postoje li potencijalne nuspojave ili rizici kojih treba biti svjestan? Postoje li nova dostignuća ili tehnologije u dermatologiji koje nude obećavajuće rezultate u liječenju hiperpigmentacije?
R: Mogu se savjetovati brojni tretmani; od microneedlinga, kemijskih peelinga, lasera. Iako mogu biti od velike pomoći, s obzirom da djeluju na kožu stvaranjem mikrotrauma, moguće je da sam tretman ima za rezultat hiperpigmentaciju, osobito ako se radi o pacijentu koji nije ozbiljan i dosljedan u provođenju fotoprotekcije svakog dana svog života.
Najčešće je potrebno veći broj tretmana, a krajnji rezultat je vrlo individualan i nemoguće ga je predvidjeti. Neki pacijenti reagiraju odlično, dok drugi imaju skromne rezultate. Ukoliko se upuštate u tretmane ovoga tipa, mislim da je racionalno očekivati neki vid poboljšanja i biti svjestan da je bitka s hiperpigmentacijama ona koja se zbiva na puno polja, ne samo u dermatološkoj ordinaciji.
T: Za kraj, što biste savjetovali ženama koje se bore s hiperpigmentacijom kako bi im pomogli da postignu čistiju i blistaviju kožu?
R: Fotoprotekcija i fotoprotekcija! Nemajte kompromisa ovdje! Kožu moramo štititi svakog dana neovisno o tome koje je doba godine, da li je zima ili ljeto. Ukoliko postoji danje svjetlo imamo utjecaj ne samo UVB, već UVA i plavog svjetla. Plavo svjetlo je dijelom vidljivog spektra, što znači da dolazi iz sunca, arteficijalnih izvora svjetla, ekrana računala, mobitela. Iako ne izlazite iz vlastitog doma, to ne znači da vaše lice neće biti izloženo UVA zrakama koje će proći kroz prozorsko staklo. Radite li na računalu, izloženi ste plavom svjetlu iako ste u uredu.
Svakoj ženi koja se ozbiljno bori protiv hiperpigmentacija, savjetujem da prouči UVA zrake kao i spektar plavog svjetla (HEVL) o kojem ćemo sve više pisati sljedećih godina.
Njega barijere je silno bitna, nemojte kroz želju da koža bude ljepša biti agresivni u njezi. Zdrava koža je daleko bolja kao barijera nego ona koža koja je istraumatizirana agresivnim pripravcima. Često je manje – baš više. Koristite antioksidanse kao što su C-vitamin i niacinamid, oni oporavljaju kožu svojim antioksidativnim djelovanjem ali imaju direktno djelovanje i na smanjenje stvaranja hiperpigmentacija.
I da. Zadnje, ali ne najmanje bitno. Borba protiv hiperpigmentacija nije trka na 100 metara. Ona je svakodnevna i cijeloživotna. Samo ustrajte. Koža će vam biti zahvalna što ste biti uporni, dosljedni i radili na tome svaki dan.
Izvor: Pexels
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT