Što točno znači “snaga žene”? Postoji li takva kategorija i koliko smo zapravo jake?
U novoj epizodi podcasta s nama mikrofon dijeli Lana Biželj, novinarka, vlasnica agencije za digitalni marketing, influencerica i zagovornica važnosti mentalnog zdravlja.
Dan žena, ili 8.mart je bio prošli tjedan. A mi ovaj put nećemo o pozadini cijele priče, prvom prosvjedu radnica u New Yorku i statistici koja govori o položaju žena u društvu danas. Odlične tekstove na tu temu možete pronaći ovdje na portalu ili poslušati bilo koji naš prijašnji podcast u kojem konstantno pričamo o tome što znači biti žena danas, a što biti žena na Zapadnom Balkanu, što je isto jedna zasebna kategorija. Ali ovaj put nismo htjele biti jedine koje pričaju o tome trebala nam je još jedna perspektiva.
Lanina.
Lana ima mišljenje o ženama kamiondžijama, zna ponešto o ranjivosti i snazi, a ima iskustva i sa krivim predodžbama s kojima se susreću žene koje su okaraktezirane kao ‘snažne’ ili ‘glasne’. Ili samo ‘jake i hrabre’.
Maja i Margarita raspravljaju o najvećim preprekama koje su im bile na putu i kako su svoj glas pronašle sazrijevanjem, dok Lana daje jednu obrnutu perspektivu i priča o nježnijoj tihoj sebi koju je pronašla kada se sretno zaljubila. Na taj dio smo potiho i ljubomorne.
Pričamo i o težini koju sa sobom nosi rušenje stereotipa u javnom prostoru. Pokušavamo pronaći odgovore na pitanja poput onog da li imamo pravo ne biti zaštitno lice za “samopouzdanje”? I znači li onda da ako pokažemo snagu, moramo biti snažne uvijek?
Da sve što (javno) radiš, ujedno radiš i za svoju mamu i prijateljice i za onu jednu “malu sebe”, ali pomalo i za sve žene, i da se odgovornost nekada čini – nepravedno teškom?
ADVERTISEMENT
Izvor naslovne fotografije: Ana Babić
ADVERTISEMENT