fbpx
MENU

Seks na dan, tjera doktora van (iliti kako orgazam utječe na naše zdravlje)

U moru self-care rutina, must have proizvoda za njegu i savjeta za bolje mentalno i fizičko zdravlje, nemojte zaboraviti na onaj jedan poseban osjećaj koji vam garantira užitak, zdravlje i ljepotu. Jeste li već shvatile o čemu je riječ?

osobe leže u krevetu
Posted: March 12, 2024

Da, govorimo o orgazmu. Jeste li znale da on može biti važan faktor za naše zdravlje, a ne samo osjećaj ugode? 

Psihički i fizički benefiti 

I same smo već iskusile da orgazam i samozadovoljavanje, kod žena i muškaraca, podiže raspoloženje, smanjuje razinu stresa, izlučuje hormone sreće poput oksitocina i endorfina te primjerice djeluje na naše samopouzdanje i povećava osjećaj bliskosti s partnera, ali jeste li znale da on osim na psihičko stanje našeg organizma, pozitivno djeluje i na ono fizičko? 

Dopustite da vam predstavimo hormon ljubavi i vitke figure. 

Orgazam sa sobom donosi i lučenje vrlo važnog hormona koji je poznat pod nazivom hormon ljubavi (za sve romantične duše među nama). Ipak, službeni naziv hormona je oksitocin. On se pojačano luči nakon orgazma i zbog njega imamo potrebu za bliskošću s partnerom nakon doživljenog seksualnog vrhunca. Ipak, on potiče i lučenje kolecistokinina (CCK), hormona probavnog sustava koji sudjeluje u probavi masnoće i proteina. I ne samo to, već na sebe veže receptore koji se nalaze u našem živčanom sustavu te inducira osjećaj sitosti.

Ukratko – redovito samozadovoljavanje ili orgazam s partnerom potiče vaše tijelo da gubi masti iz donjeg dijela trbuha i smanjuje vam apetit za hranom (i vrlo vjerojatno povećava onaj seksualni). Dakle, oksitocin  bi mogao dobiti i još jedan nadimak – hormon vitke figure.

ADVERTISEMENT

senzualna osoba

Izvor: Unsplash

Oksitocin, odnosno njegovo lučenje, također smanjuje krvni talk i poboljšava probavu, a dokazano je i da njegovo lučenje smanjuje osjećaj tjeskobe i zabrinutosti. Pojačana količina oksitocina znači i lakše oslobađanje melatonina, hormona zaslužnog za spavanje.

Tu je naravno i dopamin – još jedan od feel good hormona koji se oslobađa prilikom seksualnog odnosa, a posebice orgazma i samozadovoljavanja.

Ali to nije sve, popis benefita ide i dalje.

dodirivanje ruže

Izvor: Unsplash

Endorfin i estrogen vs. bol 

Provedena su brojna istraživanja koja se bave utjecajem koji seks, odnosno orgazam ili samozadovoljavanje imaju na bol (kod žena i muškaraca).

Endorfin koji proizvodi naše tijelo prilikom seksualnog užitka može usitinu smanjiti osjećaj boli.

Postoje čak i podaci koju pokazuju da samozadovoljavanje pojačava toleranciju na bol za 40% dok orgazam prilikom seksa s partnerom povećava taj broj na visokih 74%. Isto tako, endorfin kao i oskitocin potiče bolji san i smanjuje osjećaj stresa.

Nadalje, prilikom masturbacije, naše tijelo proizvodi estrogen, a dokazano je da manja količina estrogena u tijelu utječe na pojavu migrena – dakle, više proizvedenog estrogena znači i manju šansu za pojavu migrene – ( još jedan) dakle, više seksa, manje glavobolje.

Iako postoje dokazi da orgazam uistinu smanjuje bol, don’t get your hopes up. Puno bolji rezultati dokazani su prilikom istraživanja iste teme, samo na bol kod muškaraca.  Tako da ako ste čitale da seks pomaže kod bolnih menstrulanih grčeva – ta informacija je malo nategnuta i vjerojatno je bolje da u ovoj situaciji pod ruku umjesto svog partnera ili najdraže seksualne igračke, uzmete brufen.

Ipak, nigdje ne piše da se seksom ili orgazmom bol može pojačati, tako da, možda vrijedi probati?

dvije osobe se drže za ruke

Izvor: Unsplash

Umjesto u ljekarnu, uputite se u spavaću sobu 

Zdrave količine estrogena, koji se oslobađa  u tijelu tokom orgazma, također smanjuju mogućnost razvitka osteoporoze i bolesti srca. Također, redovita ejakulacija kod muškaraca starijih od 50 godina smanjuje mogućnost pojave raka prostate.

Tvari i hormoni koje tijelo otpušta prilikom  orgazma, poboljšava funkcioniranje našeg imunološkog sustava i mozga. Naše tijelo proizvodi više leukocita koji su zaslužni za borbu protiv različitih upalnih procesa u tijelu (kod žena i muškaraca), a mozak bolje pamti i radi aktivnije.

Popis pogodnosti orgazma ne staje ni ovdje, keep going. 

Postoji li stvarno post-sex glow? 

DA! Vraćamo se do hormona pobjednika – oksitocina. Uz gore navedene blagodati njegovog lučenja u organizmu, na popis dodajemo još.

Povećana količina oksitocina u tijelu usporava starenje kože i sprječava pojavu bora, pokazuju istraživanja.  Oksitocin nije jedini junak ove priče. I prije spomenuti estrogen igra važnu ulogu. Naime, estrogen pomaže stvaranju kolagena u našem ogranizmu, a za njega znamo da je zaslužan za održavanje naše kože mladolikom (a njegova količina naglo pada nakon 25. godine života). Estrogen pozitivno utječe i na elastična vlakna u koži, a uz to, čini je mekom i vlažnom. Dakle, umjesto krema s retinolom – seks.

Još jedna dobrobit seksualnog odnosa i orgazma na našu kožu je i ta da krv brže kola našim organiznom prilikom seksa (a posebice prilikom orgazma), a samim time i kisik kojega krv prenosi, što znači više kisika u našim licima i koži općenito. Širenje krvnih žila donosi nam prirodno rumenilo na obrazima, a povećana količina kisika, još jednom, pojačava proizvodnju kolagena. Sve ove čari koje proizvode naši hormoni možete potaknuti seksom s partnerom, ali i samozadovoljavanjem, rezultat je isti!

osoba leži ispod plahte

Izvor: Unsplash

Seks i upoznavanje svog tijela 

Seks i ženska seksualnost neko su vrijeme bile slabo zastupljene teme. Ženski orgazam nije se smatrao nužnim dijelom seksualnog odnosa, a žensko samozadovoljavanje i dalje je tabu tema u nekim sredinama. Možda zdravstveni blagodati orgazma budu pokretači ove teme i u vašem društvu. Jer, naposlijetku, zašto ne pričati o seksu i užitku? Što više istražujete o temi, to vas bolji orgazmi očekaju (i sve gore navedene blagodati istoga).

Upoznajte svoje tijelo i pružite mu najbolje od onoga što može doživjeti. Bit će vam zahvalno.

Izvor naslovnice: Unsplash

pusa

Izvor: Unsplash

ADVERTISEMENT