Savjeti za samozaposlene majke: Stvar je u ravnoteži
Uskladiti sve poslovne obaveze s potrebama djeteta (djece) nije jednostavno, ali nije ni nemoguće. Važno je dobro posložiti dan, odrediti prioritete i granice i – nadati se najboljem.
Ponekad, uza sve naše planove, dogodi se viroza ili neki slični problem zbog kojeg svaki naš plan pada u vodu. No, danas nećemo o tome, danas pišemo kako uskladiti majčinstvo i posao u istom danu, nerijetko i na istoj adresi, u “normalnim” uvjetima.
Dakle, kao i kad radimo od kuće, o čemu smo već pisali, moramo jasno postaviti pravila. Važno je odrediti prioritete i granice, a ne bi bilo loše pratiti nekoliko savjeta u nastavku.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Najvažniji savjet jest znati kako je ovakav način rada i majčinstva samo faza
Djeca su mala i traže našu pažnju samo jedan ograničen period koji, iako nerijetko zahtjevan, može biti i inspirirajuć. Primjerice, izazovi rada kod kuće s djecom, mogu ih naučiti neke lekcije iz neovisnosti i slobodne igre, a vidjet će jednu našu stranu koju možda prije nisu znali. Kroz ovakav način rada i balansiranja obavezama, možemo naučiti nove načine kako funkcionirati s partnerom ili drugim članovima obitelji, što može ojačati naše veze i poboljšati komunikaciju. Također, naučiti raditi u manje idealnim okolnostima, pomaže nam da budemo otporniji, prilagodljiviji, kreativniji radnik.
Izvor: Pexels
Postavljanje realnih očekivanja
Dakle, i mi (a i naš šef, ako ga imamo), morat ćemo prilagoditi svoja očekivanja o tome što sve možemo obaviti u jednom danu. Dobro je napraviti popis najvažnijih stvari koje apsolutno moramo obaviti u danu, zatim popis stvari koje bismo željeli napraviti te, konačno, ekstra popis sa stvarima na kojima ćemo raditi ako nam ostane vremena. Potom procijenimo realno vrijeme i okolnosti za svaki popis, uključujući sve moguće distrakcije. Svaki završeni dio s popisa dat će nam osjećaj zadovoljstva, a ako dođemo i do trećeg dijela, zaslužili smo koktel. Šalimo se. (Ili ne, haha)
Izvor: Pexels
Trebamo biti spremni na prilagođavanje rutine i promjenu rasporeda
Iako nas većina prati neku dnevnu rutinu u radnim danima, moramo znati da s brigom o djeci uz obavljanje posla, dolazi do neminovnih iskakanja iz dnevnih obrazaca. No, to je OK. Sjetimo se – ovo je samo privremeno. Najvažniji dio posla radit ćemo dok su djeca u vrtiću i školi, nerijetko ćemo raditi noću, kad djeca zaspu, a bome i vikendom, kad brigu o djeci može aktivnije preuzeti drugi roditelj. Možda ćemo se buditi prije svih i, primjerice, imati “svoje vrijeme” dok svi još spavaju, ili ćemo “dovršavati popise” u četvrtak navečer, nakon što je većina tjedna prošla i svi su išli spavati. Moramo biti spremni na ustupke, promjene i prilagodbu.
Izvor: Pexels
Ako radimo od doma, valja odvojiti prostor za naš mali kućni ured
O ovome smo već pisali, pa podsjećamo opet da je kreiranje kućnog ureda itekako važno. Kad radimo od doma, dok su nam djeca kod kuće, imat ćemo mjesto gdje se možemo povući kad je vrijeme za sastanak ili kad moramo raditi u miru. Mali tip: složite i svom djetetu mali “ured” da ima osjećaj kao da i ono radi s skupa s vama.
Izvor: Pexels
Obavezno predahnimo – i od posla i od ostalih obaveza u radnom danu
Mali break svaki dan važan je segment usklađivanja posla i majčinstva. Bilo da je riječ o ručku, kratkoj šetnji po kvartu ili opuštajućoj igri s djetetom, naprosto je važno isključiti glavu i ne voziti stalno istovremeno na dva (ili više) kolosijeka. Jer, čak i samo nekoliko minuta odmora od radnih zadataka ili roditeljskih obaveza, može nas osvježiti i pripremiti za rješavanje sljedećeg izazova.
Važno je pronaći neko vrijeme svaki dan kada nismo usredotočeni na svoj posao ili na svoju djecu, već na sebe. Jer, zdrave granice i ravnoteža važan su segment uspješnog balansiranja roditeljstva i posla, pogotovo kad smo samozaposleni roditelji.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT