Savjeti za ponavljače: Veza 2.0
Kako ući u novi odnos nakon razvoda braka ili prekida dugogodišnje veze?
Prekid nije jednostavna stvar. Kao što smo već pisali,prekid dugogodišnje ozbiljne veze ili razvod braka veliki je životni stres, i treba nam vremena da se oporavimo od tog, po mnogima, bolnog životnog poraza. No, nakon što smo izliječili srce (a i ego), i kad osjetimo da smo spremni za novu vezu, kako znati da će drugi put biti uspješnije?
Realno, nema garancije, ali ipak postoje neki načini kako se osigurati u vezi 2.0. Primjerice, dobro je ispitati što je pošlo po zlu u prvoj vezi/ braku. Također, pametno je stvoriti viziju uspješnog drugog saveza. U nastavku donosimo nekoliko savjeta kako biti bolji u braku/vezi drugi put, prema stručnjacima i onima koji su prošli kroz takvo iskustvo.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Osvijestimo činjenicu da imamo “prtljagu”
Nije to ništa čega se trebamo sramiti, jer svatko od nas nosi neku vrstu “prtljage”. Upravo zbog nje postali smo ono što smo danas, zar ne? No, trebamo odvojiti vrijeme da razmislimo o svemu što smo prošli te da prihvatimo to da u novu vezu ulazimo s tom određenom “prtljagom”. Ako se ne suočimo s time, ne osvijestimo sve probleme koji su pridonijeli propasti prvog braka ili dugogodišnjeg partnerstva, raste mogućnost da ćemo opet izaći iz veze slomljenog srca.
Također, prethodna veza pokazala nam je što želimo a što ne, dala nam je mogućnost da procijenimo svoje mogućnosti te nam pružila lekcije iz kojih se da puno toga naučiti. Nakon što odvojimo vrijeme za tugu, oporavak i oprost, krećemo naprijed.
Izvor: Pexels
Učimo iz svojih grešaka
Kako smo spomenuli i u prvoj točki, iako bolni, razvod i prekid nas mogu puno naučiti o nama samima. Također nam mogu pružiti jasniju viziju onoga što želimo od veze, kao i naučiti nas onome što uistinu trebamo od partnera, što nam mogu dati i na što apsolutno ne pristajemo.
Kad ulazimo u drugi brak ili vezu, svjesni smo koliki je naporan rad potreban da bi veza bila trajala. S novim partnerom otvoreno komunicirajmo, budimo otvoreniji, ali i realniji u svojim očekivanjima. Sad imamo iskustvo, znanje i trebalo bi biti lakše.
Ne mijenjajmo novog partnera
Niti ga nastojmo “popraviti”. Ovaj put smo pametniji i znamo da osoba koju smo odabrali je upravo takva kakvu vidimo. Ne možemo niti trebamo mijenjati njezine navike, osobnost, ponašanje. Umjesto toga, prihvatimo razlike i usredotočimo se na poboljšanje sebe. Suočavanje s vlastitim problemima može učiniti čuda za uspješnu vezu.
Izvor: Pexels
Preuzmimo odgovornost
Svađe i sukobi prisutni su u većini veza. Kako smo ih imali u propalom braku/vezi, imat ćemo ih i u novom odnosu. No, ovaj put ćemo poraditi na tome kako se nosimo sa svađom, kako se postavljamo prema partneru u tom trenutku, kao i oko čega se uopće svađamo. Moramo znati biti odgovorni za svoj dio u sukobu, što može na pozitivan način promijeniti dinamiku odnosa. Uvažimo i partnerove osjećaje u svađi, budimo se spremni ispričati i uvijek razgovarajmo do kraja o onome što nas je i dovelo do svađe.
Ne uzimajmo stvari “zdravo za gotovo”
Budući da sad znamo koliko je posla potrebno za uspješan brak ili vezu, postoji velika mogućnost da ćemo se i prirodno više truditi u novom odnosu. Iz propale veze ili braka naučili smo da stvari ne treba uzimati zdravo za gotovo niti da ćemo dozvoliti da se nas same tako uzima.
Trud, komunikacija, međusobno uvažavanje… stvari su koje bi se trebale podrazumijevati a koje često nedostaju u propalim vezama.
Izvor: Pexels
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT