Ravnoteža privatnog i poslovnog života kod mame
Na pitanje usmjereno mome petogodišnjaku – Može li mama sada nakon ručka samo 10 minuta odmoriti i malo predahnuti? Odgovor je glasio – Ne, zato jer si nam stalno svima potrebna.
Lijepo je to čuti iz dječjih usta, a ujedno je i surova realnost u kojoj se svakodnevno žene nalaze. Nema pauze, a ti budi mamager pa uhvati balans i ravnotežu popularno rečeno “work-life balance”.
Zašto je i koliko uravnoteženost bitna?
Općenito me uvijek tema balansiranja i uravnoteženosti između privatnog i poslovnog života uvijek zaintrigira, jer ju redovito i često potiču poslodavci koji uglavnom zapošljavaju žene. Na sve moguće načine žele nam istaknuti da mi to možemo, što je naravno točno – možemo jer smo žene. Žene su u Hrvatskoj u većini, no i dalje imaju u prosjeku 11% manje plaće od muškaraca. Žene su u Hrvatskoj obrazovanije u odnosu na muškarce, ali i dalje ili su premlade da bi dobile poziciju ili su prestare da bi poziciju zadržale, ili će biti majke, pa će morati izostajati, ili će možda tek planirati to za neko vrijeme kasnije.
Žene su s mamagerstvom jednostavno predodređene da budu vrhunski fleksibilni multitaskeri, upravitelji vremenom i stresom, koji će kako petogodišnjak kaže svima biti potrebne. Prisutne u uredu i u čitanju slikovnica, spojene na Teamse i “u trku” hitno obrisati guzu, diktirati si voicemail i kuhati ručak, voziti se kroz gradsku gužvu i osmišljavati zdrave namirnice i gdje ih nabaviti. Ona koja je bar jednom u životu dojila za vrijeme video sastanka da bi dijete bilo tiho ili pokraj laptopa slagala bager od legića, znati će o čemu govorim.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Work-life balans
Žene su danas obasute gomilom raznih savjeta za bolje iskorišteno vrijeme u životu i kalendara prepunih obaveza, a balans nije ništa od toga. Uravnoteženost duha i tijela bi značila opuštenost u svakom aspektu i postupanje prema unutarnjim osjećajima. Kako u majčinstvu, odnosu s partnerom, tako i na poslu.
Usklađivanje privatnog života s poslovnim ili popularno nazvano “work-life balance” ne smije utjecati negativno na obitelj i obrnuto. Usprkos funkciji koju obavljate na poslu i svemu onome oko posla, energije za obitelj i organiziranje u kućnom okruženju uvijek trebamo imati te u njemu trebamo uživati.
Fleksibilnost koje svakoga dana poslodavci sve više postaju svjesni vrlo je bitna za psihičku uravnoteženost ne samo radnika, nego cijele obitelji. Ako ne moramo biti u uredu točno u 08:00 h, nego je radno vrijeme klizno i kreće od trenutka kada dođemo na posao, u jutarnjim rutinama s djecom zna biti jako bitno. Tada nećemo pogledavati na sat svakih 30 sekundi dok moje dijete odabire odjeću za vrtić ili želi samostalno zavezati tenisice, a to traje i traje. Neću morati juriti na svako žuto na semaforu i čupati kosu što mi je netko stao na parkirno mjesto. Mnogo je tih malih stvari koje prvenstveno ženama mogu olakšati, ako ih osvijestimo i olakšamo sebi.
Kada je dijete bolesno i nažalost ne može u kolektiv, mama je uvijek ta koju bolesno dijete treba. Koliko god zadaci na poslu bili bitni i neodgodivi, majka je ta koja najčešće otvara bolovanje i ako je to učestalo one znaju biti izložene financijskom riziku. Konstantnim ostvarivanjem manjih prihoda, zbog svih psihosocijalnih faktora (trudnoća, bolovanja, rodiljni dopusti…) koje život nosi, jednoga dana majka će biti i u većem izazovu kada dođu u mirovinu, jer naravno i mirovina će biti manja u odnosu na muškarce čiji je karijerni put bio u najmanju ruku – drugačiji.
No, vratimo se na perspektivu djeteta, koja je meni osobno najbitnija u ovoj priči.
Izvor: Pexels
Kako mene dijete vidi kada radim od doma?
Koliko god se rad od doma ili hibridni način rada raširio u raznim sektorima i industrijama, zanimljivo je kako djeca vide taj način poslovanja. Provedenim istraživanjem je utvrđeno da unatoč svim pretpostavkama da ćemo ono vrijeme koje su majke radile od doma višestruko kvalitetno iskoristiti na razne načine, djeca nas vide kao vrlo zabrinute i pod stresom. Rezultati UNICEF-ove ankete s djecom i mladima pokazali su da više od polovice mladih ispitanika smatra da su im roditelji zabrinuti i pod stresom kada rade od doma. Slična pitanja postavljena anketiranim poduzećima, unatoč manjoj pozornosti koju su poduzeća posvetila članovima obitelji svojih zaposlenika, kao posljedicu pandemije i rada od doma u radnoj sredini najčešće primjećuju povećanu roditeljsku odgovornost za obrazovanje djece / školovanje kod kuće (61%), neadekvatne uvjete rada od kuće (47%), dodatne obveze za zaposlene majke u pogledu brige o djeci (44%) i utjecaj na psihičko stanje zaposlenika u vidu depresije, anksioznosti i stresa (43%). Ostali odgovori uključuju nemogućnost usklađivanja radnih i životnih obveza (26%), strah od gubitka posla (14%), obiteljski pritisak na očeve koji rade od kuće (12%) te nizak radni moral i slabu produktivnost zaposlenika (11%). Više od 40% roditelja izjavilo je kako raste broj sukoba s djecom kada moraju raditi od kuće, jer se ne mogu potpuno fokusirati niti na posao, niti na djecu.
U našem društvu još uvijek prevladava stereotipno stajalište da su žene te koje bi trebale primarno obavljati sve ili većinu obaveza vezanih uz kućanstvo i brigu oko djece i svih članova obitelji, što zaposlene žene dvostruko opterećuje i dovodi do nejednakosti u startnim pozicijama žena i muškaraca. Uloga poslodavaca u omogućavanju i poticanju usklađivanja poslovnog i privatnog života jedna je od ključnih za zaposlene roditelje, uz razvoj i dostupnost usluga skrbi za djecu i starije.
Izvor: Pexels
Trebamo naći vrijeme isključivo za sebe
Unatoč svim rezultatima istraživanja, kao zaposlena majka smatram iznimno bitnim djeci usaditi radne navike i rutinu. Želim im svojim primjerom biti majka koja radi i koja može biti financijski neovisna. Želim da u meni dijete vidi borca koji ne posustaje i koja može i stiže “i privatno i poslovno”. Vjerujem da će uskoro kod nas pravno zaživjeti i “pravo na isključenost i nedostupnost”, kada bi mogli isključiti sve ono što donosi posao i posvetiti se samo onome što u tome trenutku želimo i osjećamo. Kako bi mogli jednostavno i mirno odbiti zadatke koji nam dolaze izvan radnog vremena, na godišnjem odmoru ili dopustu kada smo posvećeni drugim interesima i životnim prioritetima. Jednako tako mi mamageri, trebamo imati na umu da se nakon svih obiteljskih i poslovnih obaveza i potreba, s vremena na vrijeme trebamo isključiti te da možemo iskoristiti neko vrijeme isključivo za sebe i svoje sitne radosti.
Izvor naslovnice: Pexels
ADVERTISEMENT