Prvi odlazak u kazalište s djecom i kako se pripremiti
Želite odvesti dijete u kazalište, ali niste sigurni kako se pripremiti? Imamo za vas savjete koje je s nama podijelila Buga Marija Šimić, voditeljica kazališta za djecu Mala scena.
Odlazak u kazalište divna je stvar; odaberemo tip predstave koji želimo gledati, kupimo karte, lijepo se spremimo, iskoristimo taj čin odlaska kao druženje s prijateljima, partnerima ili obitelji i još na kraju svega zadovoljni (ili manje zadovoljni) odemo na piće. Zvuči idilično zar ne? No, što kada govorimo o odlasku u kazalište s djecom? Bude li nam dječje predstave jednako veselje i gušt? Hoće li moje dijete biti mirno čitavih tridesetak minuta ili ćemo mi biti ti koji će na pola predstave morati dizati cijeli red kako bismo otišli van iz dvorane?
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Nikad nije prerano
To i još hrpu pitanja postavljaju sebi roditelji koji razmišljaju o odlasku s djetetom na prvu dječju predstavu. Odlazak u dječje kazalište prije svega trebala bi biti zabava, a ne stres, no činjenica da u nekom trenutku nešto može proći po zlu plaši mnoge roditelje.
“Često se susrećem s pitanjima kad je najbolje vrijeme za krenuti s djetetom u kazalište i često nailazim na isprike roditelja kako su djeca premala, no moj je odgovor uvijek isti; nikad nije prerano za odlazak s djetetom u kazalište“, rekla nam je to Buga Marija Šimić, glumica, pjevačica i voditeljica kazališta za djecu Mala scena.
Ovo dječje kazalište smješteno u zagrebačkoj ulici Medveščak jedinstveno je po tome što na svom repertoaru imaju predstavu za bebe od 3 do 18 mjeseci. Riječ je o predstavi “Ninabu” za koju su mjesta rasprodana mjesecima unaprijed, a kako nam otkriva, uskoro izlaze i s novom predstavom za bebe “Kako pjeva svijet”.
Priprema je pola obavljenog posla
Kako tvrdi Buga Marija, kazalište već u najranijoj dobi nudi djeci siguran prostor za istraživanje, a i odličan je alat za povezivanje djeteta i roditelja.
“Idealno je to mjesto za obitelj i omogućava kako djeci, tako i roditeljima sigurni prostor gdje bi se trebali moć opustiti, da vide dijete u interakciji s drugim ljudima i u jednom drugom okruženju“, tvrdi voditeljica kazališta koja i sama glumi u predstavi za bebe i djecu.
Baš kao i u svemu, uvijek je najbitnija priprema pa tako i za odlazak u kazalište s malom djecom. Naravno, ovdje pričamo o pripremama neznatnim za nas starije, ali veoma značajnim za djecu koja dolaze (neki po prvi put) u prostor s mnoštvom druge djece i roditelja, gdje svatko reagira drugačije na situaciju, scenu u predstavi ili pak prostor kao takav. Voditeljica Male scene u takvim situacijama preporučuje niz različitih savjeta; od dolaska ranije u kazalište kako bi se djeca upoznala s prostorom pa sve do priče i najave gdje će uskoro ići.
“Imali smo slučajeva gdje su nam se roditelji najavili nekoliko dana ranije prije predstave gdje smo im mi pokazali kazalište i kako to sve izgleda”, otkriva Buga Marija te dodaje kako je najbitnija komunikacija. “Kroz priču reći djetetu da idete na jedno mjesto gdje ćete gledati priču i jednostavno mu objasniti rječnikom koje on razumije ili ako mu primjerice čitate priče prije spavanja, dodati kako ćete sutra ići slušati i gledati jednu priču koju će pričati jedna druga teta ili striček”, pojašnjava.
“Svakako je važno doći na vrijeme da se dijete prilagodi na prostor, a poželjno je da sa sobom ima neku omiljenu igračkicu koja je isto “došla na predstavu” ili ako dijete ima potrebu ostati u svojoj jakni, omogućiti mu to. Sve samo kako bi se ono osjećalo ugodno tijekom izvedbe”, tvrdi nam ova svestrana umjetnica.
Izvor: Pexels
“Gledaj tamo“, čini kontraefekt
A što ako je moje dijete nemirno? “Najgore što možete napraviti za dijete je da ga forsirate da gleda predstavu. To napravi kontraefekt. Ako dijete ima potrebu prošetati kazalištem ili u nekom trenutku nešto komentirati, to je apsolutno dozvoljeno, samo nije poželjno da mu dozvolite da dođe glumiti na pozornicu. Naravno, ako dijete neutješno plače, nije problem izaći iz gledališta, ali ostanite sačekati kraj predstave da se dođe bar malo poigrati s rekvizitima iz predstave“, poručuje Buga, koja s izvedbi uvijek otiđe s nekom novom uspomenom ili anegdotom.
Roditelji su veći problem od djece
“Kako predstavu Ninabu započinjem ležeći, tri su bebe došle leći na mene, a jednom mi je jedno dijete dopuzalo u krilo pa sam tako s njim odigrala cijelu predstavu. Također divan moment koji pamtim je i kad su mi roditelji djeteta koji ima autizam rekli kako je prvi put baš na predstavi dijete pokazalo reakcije i smirilo se gledajući predstavu, to su neki najljepši trenutci“, ističe, te dodaje kako su zapravo roditelji ti koji ponekad naprave neugodnu situaciju. “Primjerice, jednom djetetu se predstava ili nije svidjela ili mu se nije gledala pa je mama na mobitelu upalila crtić za vrijeme izvedbe”, prisjeća se Buga Marija.
Samo opušteno i bez očekivanja pravilo broj jedan
S kojom predstavom započeti kazališnu avanturu zaista ovisi u vašem djetetu je li ono aktivnije ili više voli sporiji tempo, zanimaju li ga određene stvari, je li verbalno ili još uvijek nije, no ako pričamo o najmlađoj dobi, onda je to svakako Ninabu. Kako u Maloj sceni, tako i u ostalim dječjim kazalištima diljem glavnog grada pa i šire postoje uistinu razne dječje predstave u kojima vaše dijete može uživati, imati doticaj s kazališnom umjetnosti i kući ponijeti najljepše uspomene.
“Samo opušteno, bez očekivanja, dati djetetu šansu nekoliko puta, a mi uvijek stojimo na raspolaganju ako trebate neku dodatnu informaciju“, zaključuje Buga Marija Šimić.
Izvor naslovne fotografije: Mala scena
ADVERTISEMENT