fbpx
MENU

Protein odgovoran za starenje kože i kako ga nadoknaditi nakon tridesete

Point of view, žene u ranim 30ima: koji kolagen koristiš, u kapsulama ili prahu, jesi zadovoljna, kakav je okus, vidiš li neke promjene ili je i to još jedno beauty prodavanje magle? 

spa day s frendicama
Posted: March 20, 2024

U nastavku vam donosimo neke činjenice koje smo same provjerile (i iskusile na vlastitoj koži, doslovno) i upoznajemo vas sa blagodatima kolagena.

Za početak jedna činjenica, što god tko rekao, mi volimo i dvadesete i tridesete i četrdesete ( i ostale “te”). Čvrsto tvrdimo da svaki period života nosi nešto novo i ispunjavajuće. Kada govorimo o tridesetima, one su nam donijele samostalnost, zrelost i prve doze životnih mudrosti, ono kada možemo reći “vjerujem mi, ja ti to znam iz iskustva”. Stvari većinom idu uphill, ali nađe se tu i tamo koji downhill – jedan od takvih padova je i u kolagenu kojeg naše tijelo počinje proizvoditi sve manje u kasnim dvadesetima i ranim tridesetima, a upravo je on odgovoran za elastičnost i mladolik izgled kože (razumljivo).

Što je kolagen?

Kolagen je protein koji naše tijelo proizvodi samo, ali čija proizvodnja lagano pada kada navršimo trideset godina, a drastičniji pad se osjeti tamo negdje oko četrdesete godine. Kolagen oblikuje strukturu, odnosno okvir naših stanica, a sastoji se uglavnom od aminokiselina glicina, prolina i hidroksiprolina. Nalazi se u vezivnom tkivu, koži, tetivama, kostima i hrskavici. Važan je akter u puno staničnih procesa, npr. popravak tkiva, stanična komunikacija, održavanje tkiva.

ADVERTISEMENT

gua sha i roller od žada

Izvor: Unsplash

Kolagen se u našem tijelu proizvodi pomoću fibroblasta (stanice vezivnog tkiva). S godinama, fibroblasti se troše i oštećuju što dovodi do smanjene proizvodnje kolegana, što u kombinaciji s padom proizvodnje elastina dovodi do pojave bora na našoj koži. 

Kako nadomjestiti proizvodnju kolagena 

Počevši od kasnih dvadesetih, naše tijelo godišnje proizvodi 1,5% kolagena manje.  Beauty industrija će vas uvjeravati da su kreme za lice s kolagenom savršen način da nadomjestite taj pad, ali mi smo tu da vam kažemo da postoje puno bolji načini. Primjerice, konzumacija hrane koja potiče stvaranje kolagena u tijelu.

Na tom popisu nalaze se jaja, chia sjemenke, avokado, povrće zelenih listova, losos, tofu, soja, pileća kožica, životinjski ligamenti, kosti te čak juhe u kojime su se kuhale životinjske kosti. Na linku možete saznati kako to točno koja namirnica može poboljšati proizvodnju kolagena.

Namjerno smo navele ovaj širok spektar namirnica, kako bi i oni koji uživaju u konzumaciji mesa i proizvoda životinjskog porijekla, ali i oni koji te proizvode izbjegavaju, mogli pronaći izvor proteina adekvatan za svoju prehranu.

Bitno je navesti kako je komplementarni par kolagenu vitamin C, stoga je bitno da u prehranu ubacite i namirnice koje su bogate tim vitaminom – naprimjer citrusno i bobičasto voće, paprike te zeleno povrće.

Tu su naravno i suplementi koji sadrže kolagen i koje možete uzimati kao dodatak prehrani u obliku praha, kapsula, tableta ili sirupa.

Kolagen u tim oblicima većinom se mora uzimati svaki dan i to u određenoj mjeri, a rezultate je moguće vidjeti tek kroz tri do četiri mjeseca – već smo naučile da nema promjena preko noći. 

Kolagen kao najvažniji protein u našem tijelu 

Iako smo dosad najviše spominjale kolagen i njegov utjecaj na elastičnost kože i pojavu bora, njegov utjecaj na naše tijelo ide puno dalje. Kolegan je također odgovoran za stanje naše hrskavice, zdravlje zglobova, našu kosu, nokte, kosti. Isto tako, kolagen jača naš imunitet i daje tijelu energije. Postoje čak i lijekovi na bazi kolagena koji se koriste za liječenje rana, čireva i opekotina.

 Postoji preko 28 vrsta kolagena, a istraživanja pokazuju kako neki tipovi kolagena uistinu imaju snažne benefite na stanje naše kože i kostiju.

skincare

Izvor: Unsplash

Jedan do tipova kolagena koji čini našu kožu elastičnom je hidrolizirani kolagen. On je jedan od uobičajenih tipova kolagena koji se koristi u dodacima prehrani, a stvara se hidrolizom. Ovaj proces razgrađuje protein na manje dijelove, čineći ga lakšim za apsorpciju u tijelu.

Još jedno istraživanje potvrdilo je da je konzumacija suplemenata koji sadrže kolagen kod žena u postmenopauzi povećala njihov BMD u kostima, odnosno koštanu mineralnu gustoću što, na duge staze, smanjuje mogućnost za pojavu osteoporoze. 

Kada ga uzimati 

Prvu stvar smo riješile – o kolagenu treba početi razmišljati kako vam se bliži kraj dvadesetih. Tada je vrijeme da ili krenete konzumirati hranu koja potiče njegov razvoj ili da počnete uzimati suplemente i tako dodatno pripomognete svom organizmu (dvadesete su mu vjerojatno bile lude i pomalo iscrpljujuće, pa mu dobro dođe mali push sa strane u obliku suplemenata).

Ako se odlučite za takav dodatni unos kolegana, preporučamo da suplemente (u bilo kojem obliku) uzimate odmah ujutro, idealno na prazan želudac ili uz doručak. Dobra kombinacija je da kolagen prah ubacite u smoothie ili zobenu kašu ujutro. Ako vam je pak mrsko uzimati ga ujutro, nema veze, jer on se će apsorbirati u vašem tijelu u koje god doba dana ga uzmete. 

Ne ubrzavajte proces starenja kože

Kako postoje načini da poboljšate proizvodnju kolagena u vašem tijelu, tako postoje i načini da ubrzate proces starenja kože i dodatno otežate proizvodnju kolagena u vašem tijelu. Ono što biste trebali izbjegavati je pušenje, konzumiranje hrane koja sadrži rafinirane šećere i koja je višestruko prerađena i ne izlagati se suncu pretjerano– sve ovo dovodi do glikacije, odnosno preranog starenja kože koje smanjuje proizvodnju kolagena i ometa sposobnost kolagena da komunicira s okolnim stanicama.

glowing skin

Izvor: Pexels

Prah, kapsule ili sirup

Ako se ikada odlučite za kolagen suplemente, ovi su neki od onih koje smo osobno isprobale i bile zadovoljne. Najviše promjena vidjele smo na kosi i noktima. Za promjene na koži bitno je konzumirati ga malo dulje, uz naravno ostale proizvode za njegu kože. Osobna preporuka je da uz suplemente kolagena koristite i gua sha kamen za masažu lica. Ta kombinacija provjereno funkcionira.

gua sha

Izvor: Notino

Ovo su neki od kolagena koje smo osobno isprobale i bile zadovoljne rezultatima. Napominjemo još jednom, potrebno ga je konzumirati nekoliko mjeseci, kontinuirano.

Kolagen i vitamin C

Izvor: Bulk

Yasenka kolagen

Izvor: Crosst 

Nutrigold kolagen

Izvor: Tvornica Zdrave Hrane

Postoje kolageni životinjskog i ribljeg porijekla, ali i oni veganski. Također, možete birati između kolegane u koji je dodan okus ili onih bez okusa. Sve u svemu, najbolje je da isprobate ono što vam okusom najbolje odgovara i što vam je nekako najlakše konzumirati.

Zapamtite, kožu i tijelo potrebno je njegovati uznutra, jednako (ako ne i više) koliko i izvana. 

A nisu ni bore toliko loše 

Iako smo u članku puno napisale o utjecaju kolagena na starenje kože, odnosno njezinu elastičnost, nemojte da to bude jedina informacija koju ćete odnijeti sa sobom. Kolagen uistinu ima mnogo blagodati osim onih vezanih za kožu i njezino starenje. Tu su i prije spomenuto jačanja imunološkog sustava, smanjenje mogućnosti razvoja osteoporoze, brži rast kose, jači nokti i kosti općenito. Mnogo je blagodati koje kolagen može pružiti vašem tijelu, a koje su i važnije od odgode pojavljivanja prvih bora. Jer, ako ćemo najiskrenije, ima nešto u tim borama, posebice smijalicama. Podsjećaju nas da smo živjele, da i dalje proživljavamo milijun i jednu emociju dnevno koja na nas ostavlja trag. I to uopće nije tako strašno.

kolagen

Izvor: Unsplash

Izvor naslovnice: Pexels

ADVERTISEMENT