Proljetno čišćenje bez stresa – odakle krenuti?
Dolazak proljeća znači samo jedno – proljetno čišćenje! Da, vrijeme je za godišnje temeljito čišćenje vašeg doma. Da ono ne bi bilo toliko naporno i zamorno, donosimo vam nekoliko savjeta koji će vam olakšati ovaj neželjeni zadatak.
Bez obzira odakle krenuli, prvo treba napraviti realan raspored čišćenja. Proljetno čišćenje najvjerojatnije neće trajati jedan dan. Uzmite si vremena i kroz nekoliko dana vaš će dom blistati. Usredotočite se na jedan po jedan zadatak. No, što bi sve trebali očistiti i odakle krenuti?
Planirajte unaprijed
Učinkovito proljetno čišćenje zahtijeva dobru organizaciju i planiranje. Znamo da je planiranje pola posla, a to se itekako odnosi i na čišćenje. Prije nego što započnete s čišćenjem, preporučuje se stvaranje detaljnog popisa prostorija koje želite očistiti i određivanje redoslijeda zadataka. Razmislite o specifičnim poslovima koji trebaju biti obavljeni u svakoj prostoriji kako biste bili sigurni da ništa nećete zaboraviti.
Planiranje omogućuje i racionalno raspoređivanje vremena, sprječava neočekivane prepreke te osigurava da imate sva potrebna sredstva za čišćenje pri ruci. Uz dobar plan, proljetno čišćenje može postati manje stresno i učinkovitije iskustvo.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Što očistiti u svakoj prostoriji
Kada govorimo o proljetnom čišćenju, postoje neki općeniti kućanski poslovi koje nikako ne bi trebali preskočiti u svakoj prostoriji vašeg doma. Osim svakodnevnih kućanskih poslova poput brisanja prašine, usisavanja i pranja podova, pranja tepiha i sl., u nastavku donosimo popis i drugih zadataka kojih bi se trebali dohvatiti pri proljetnom čišćenju.
Brisanje prašine na visokim elementima i ukrasima
Bez obzira koliko se trudite spriječiti, prašina se nakuplja u svakoj prostoriji u kući. Prašinu brišite počevši od najviših elemenata do najnižih, usisavajući pritom prašinu koja se skuplja na podu. Nemojte zaboraviti na teško dostupna mjesta poput vrhova ventilatora i prozorskih okvira, podnih letvica, knjiga, ukrasa po policama, lustera i sl.
Izvor: Pexels
Pranje zavjesa
Pranje zavjesa donosi novu dimenziju svježine u vaš dom! Nakon pranja, zavjese se preporučuje odmah objesiti da se suše na karniše. Na taj će se način prirodno osušiti okomito, a ostavite li prozore otvorene da struji zrak, zavjese će brzo osušiti, često već za nekoliko minuta.
Pranje prozora
Ne, ne pričamo samo o staklima prozora. Važno je posvetiti pažnju i detaljima, uključujući okvire prozora i žaluzine. Prljavština se često skriva u uglovima oko prozora, pa je temeljito pranje svih dijelova vrlo važno.
Izvor: Pexels
Čišćenje zidova i stropova
Da, dobro ste pročitali! U proljetnom čišćenju, trebali bi se posvetiti i zidovima i stropovima kojima inače sigurno ne pridajemo previše pažnje. Tijekom vremena, naši zidovi i stropovi nakupljaju neželjene mrlje i prljavštinu. Kako ih očistiti? Prvo ih treba prebrisati krpom i usisati uglove kako bi uklonili prašinu i paučinu. Zatim se uhvatite tvrdokorne površinske prljavštine, koja je posebno prisutna u kuhinjama, s pomoću odmašćivača (prvo ga testirajte na neprimjetnom mjestu kako biste bili sigurni da neće oštetiti površinu).
Čišćenje i preslagivanje ormara
Sada je savršeno vrijeme za osvježavanje ormara, rješavanje nepotrebnih komada odjeće i stvaranje prostora za ono što doista volite nositi. Razmislite o minimalizmu i donaciji odjeće koju ne nosite – transformirajte svoj ormar u organizirani, funkcionalan prostor i osjetite osvježavajući dah proljeća u svakodnevnim modnih kombinacijama. Probudite Marie Kondo u sebi. Poslušajte njene savjete i vaš će ormar zasjati u novom ruhu.
Izvor: Unsplash
Čišćenje smočnice
Za nas je ovo možda i najgori zadatak od svih. Odakle krenuti? Smočnica je prepuna stvari! Da, znamo. Preporučujemo da si uzmete jedan dan samo za ovaj zadatak. Skinite sve s polica, provjerite je li rok trajanja istekao na proizvodima, bacite nepotrebno i krenite s čišćenjem. Strpljivo, metodično i polako.
Pranje jastuka i madraca
Jastuke uglavnom možete oprati u perilici za rublje (ovisno o materijalu), a madracima skinite navlaku, ako je imaju, i također je operite u perilici. Ne zaboravite u perilicu umjesto omekšivača dodati malo alkoholnog octa za dezinfekciju. Ako imate madrac bez navlake, za dezinfekciju se preporučuje posipati ga sobom bikarbonom, ostaviti sat-dva i onda temeljito usisati.
Izvor: Unsplash
Čisti dom = čisti um
Proljetno čišćenje, ma koliko ono zamorno bilo, vjerujte nam – vrijedno je! Onaj miris toplog, čistog i urednog doma nitko ne može zamijeniti. Kad nam je okruženje čisto i uredno, ono pozitivno utječe na naše raspoloženje i ponašanje. Zato ne odgađajte svoje proljetno čišćenje! Što prije počnete, prije ćete biti gotovi.
Detaljni popis zadataka čišćenja i “checkliste” po prostorijama možete pronaći na web stranici stručnjakinje Marthe Stewart.
Izvor naslovnice: Pexels
ADVERTISEMENT