Pročitale smo knjigu Tisuću čudesnih sunaca – ovo je naša recenzija
„Svaki korak i svaka misao u isto je vrijeme bila nevjerojatno laka i nikada teža. Hodala sam ulicom. Zahvalna, ali utučena. Razmišljala o sebi, razmišljala o drugim ženama. Razmišljala o tuđim izlascima iz stana. “
Ovo je samo dio zapisa iz mog dnevnika u koji sam posljednji put pisala nakon što sam u jednom dahu pročitala knjigu Tisuću čudesnih sunaca, afganistanskog spisatelja Khaleda Hosseinija.
Dvije žene – jedna borba
Knjiga prati živote dviju žena, Mariam, rođene 1950-ih u jednom afganistanskom selu, i Lajle, rođene u Kabulu 1970-ih godina. U prva dva dijela knjige pratimo njihove živote i tešku sudbinu, upoznajemo se s njihovim pojedinačnim životima, da bismo u trećem dijelu knjige čitali o njihovom isprepletenom životu i zajedničkim borbama koje su svakodnevno proživljavale. Posljednji dio knjige, napisan je iz Lajline perspektive.
Tisuću čudesnih sunaca je knjiga o kaosu koji se u to vrijeme događao u Afganistanu, promjenama koje su to društvo dovode do ruba raspadanja, o državi koja je ranjena, o društvu koje je izgubljeno. Uz sve to, u knjizi svjedočimo i borbi koju žene Afganistana proživljavaju svakodnevno.
Knjiga detaljno prati živote dviju glavnih junakinja, njihove obitelji te odnose u obitelji. Prati čak i priču o mladenačkoj ljubavi, koju nije moguće proživjeti slobodno i nevino, jer ipak, radnja knjige događa se u Afganistanu. U knjizi ćete čitati o dogovorenim brakovima i ratu koji preko noći uništi živote. Kroz sve te priče, uvijek će se provlačiti i ona najteža – kako je to biti žena u Afganistanu.
Izvor: Scroll Droll
ADVERTISEMENT
Ono kad vam pogled bježi na dno stranice jer ne možete dočekati što slijedi
Povijest svjedoči da su žene u Afganistanu i okolnim zemljama uvijek bile tretirane drugačije. Razina njihove slobode uvijek je ovisila o muškarcima, onima koji su bili na vlasti, onima s kojima su odrasle ili pak onima koji su im postali muževi. Ali nikada nisu dobile priliku biti potpuno slobodne, svoje.
Bit ću iskrena i priznati da knjiga Tisuću čudesnih sunaca nije nimalo laka, pogotovo ako ste ona osoba koja, barem jednim dijelom, suosjeća s likovima o kojima čita. Isto tako, priznat ću da sam knjigu pročitala u svega nekoliko dana, jer koliko god tematika bila teška, nisam ju mogla ispustiti iz ruku. Ponekad sam se osjećala kao da i ja sjedim u mračnoj i vlažnoj sobi s dvije glavne junakinje, razmišljam o životu i o načinima kako da ga uopće živim.
Čitajući knjigu nisam mogla, a da ne razmišljam o ženama koje i dan danas vode iste bitke kao i glavne (s nevjerojatnom snagom i ponosom pišem riječ) junakinje, ovog romana. To su pametne, snažne i sposobne žene, ali ništa od toga ne smiju pokazati ni istaknuti. Žive kao sjene, u strahu, neprimjetno, samo zato što su žene. Teško je povjerovati da takve priče i sudbine i dalje postoje u 21. stoljeću.
Knjige slične tematike s istom količinom snažne emocije
Ako vam se svidi Tisuću čudesnih sunaca, svakako preporučam i ostale knjige spomenutog autora (Gonić zmajeva, A planine su odjekivale). U svim njegovim književnim postignućima provlači se slična tematika – Afganistan nekada i sada, tradicija, borba, promjene, nemoć. Iako često teške za čitati, Khaledove knjige su jedne od onih koje vas uvuku u priču i vi jednostavno živite u tim knjigama dok ih čitate i proživljavate svaku njihovu stranicu.
Još jedna knjiga koja bi vam se mogla svidjeti i koja bi vam nakon Hosseinijeve težine mogla dati dašak vedrine i nade je i Mala oaza u Kabulu, spisateljice Deborah Rodriguez. U tom kratkom i inspirativnom romanu također možete pratiti sudbinu četiri žene čiji se životi isprepletu upravo u Kabulu. Za razliku od Hosseinijevih romana, u Maloj oazi u Kabulu susrest ćete ženske junakinje koje u Kabulu vode pomalo drugačije živote i imaju hrabrosti, snage, ali i takve uvjete, da se češće izbore same za sebe i jedna za drugu.
U nekima od njih možda prepoznate sebe, možda se zbog nekih od njih više puta odlučite zauzeti same za sebe, jer možete to, jer ste dovoljno snažne i imate glas koji se smije čuti.
Knjiga kao inspiracija
Budite snažne, odlučne i jake – same za sebe, ali i za druge žene. Za kraj ovog teksta, dijelim s vama zapis iz svog dnevnika, koji je ujedno i kratka recenzija knjige Tisuću čudesnih sunaca, koju možete pronaći u knjižarama Znanje i Hoću knjigu.
“Nakon pročitane posljednje stranice, izašla sam iz stana, šetala ulicom, gledala ljude. Bila svjesna da sam upravo samostalno obavila kupnju namirnica, da mi vrećice koje nosim nisu tako teške kako su se činile nekad, da majicu koja je skliznula s mog ramena od težine torbe nitko ne primjećuje, ne osuđuje. Svaki korak i svaka misao u isto je vrijeme bila nevjerojatno laka i nikada teža. Hodala sam, zahvalna, a opet utučena. Razmišljala o sebi, razmišljala o drugim ženama, kulturama, svakodnevicama. O tuđim izlascima iz stana.
Potresna, ali puna nade. Teška, ali prekrasna. Tisuću puta čudesna. Pročitajte.”
Ako vas pak zanimaju moje ostale književne preporuke, možete me zapratiti na Goodreads.
Izvor naslovnice: Unsplash
ADVERTISEMENT